Rus tankı Ukraynalı sivil bir vatandaşın arabasını ezdi

Savaş suçu, askerî veya sivil, kişi veya kişilerin, savaş kanunları ihlâli için uluslararası ceza hukuku çerçevesinde cezalandırılabileceği suçtur. Bunlar özellikle, sivil halkın öldürülmesi, kötü muameleye tabi tutulması veya zorla çalıştırılması, savaş esirlerinin öldürülmesi ya da kötü muameleye tabi tutulması, rehinelerin öldürülmesi, kamu ve özel kişilerin mallarının yağmalanması, gereksiz yere şehirlerin yakılıp yıkılması gibi eylemleri kapsamaktadır.[4] Devletler arası çatışmalarda savaş kanunlarının her ihlâli bir savaş suçu sayılmaktadır, ama devlet içi çatışmalarda yer alan ihlâller savaş suçu sayılmayabilir.

Savaş hukuku sınırları içinde, yerleşmiş güvenliğinin ihlâli, çatışma esnasında kabul edilmiş prosedürlerin ve kuralların çiğnenmesi, örneğin ateşkes bayrağını kaldıranlara saldırmak veya ateşkes bayrağını yanıltıcı şekilde kullanıp saldırmak, savaş suçu sayılır.

Savaş esirlerine ve sivillere karşı kötü davranmak da savaş suçu oluşturan davranışlar arasında yer alır. Savaş suçları toplu katliam ve Soykırım olaylarının bir parçası olmasına rağmen, bu tip suçlar genel olarak uluslararası insani hukuk çerçevesinde insanlığa karşı suçlar kapsamına girer.

Savaş suçlarının uluslararası insani hukuk alanında önemli bir yeri vardır ve bu alanda Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi gibi uluslararası mahkelemer düzenlenmiştir. BM Güvenlik Konseyi tarafından oluşturulan Eski Yugoslavya için Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Ruanda için Uluslararası Ceza Mahkemesi yakın tarihten örneklerdir.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, 1 Temmuz 2002 tarihinden sonra işlenmiş savaş suçları davalarının görüşülmesi için Lahey'de kuruldu. Bazı ülkeler, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve İsrail, mahkemeye karşı eleştirilerde bulunup, katılmayı reddetmişlerdir ve mahkemenin vatandaşları üzerinde yargılama yetkisine sahip olmasına izin vermemişlerdir.

Nazilerin Sovyet savaş esirlerine işledikleri suçlar savaş suçuna örnek teşkil eder.

Kaynak: Savaş suçu - Vikipedi
Hocam eğer bir ülke savaş suçu işlerse ne gibi cezalar verilir? Birden fazla ülkenin ordusu birleşip o ülkenin askeri gücünü mü yok eder? Yada savaş suçu işleyen bir ülke cezalandıran tarafa savaş açarsa ne olur? Bilmediğimden soruyorum.

Gayet de var. Zaten konu açacağınızda konunuza benzer konular çıkıyor. Hatta, karşınıza önceden açılmış konu da gözükmüştür.
Aksi konu kirliliği oluyor.
Hocam ben konu açarken Rusya-Ukrayna gerilimi gibi 1 hafta önce atılmış konular çıktı. Kaç tane konu açıldı bu savaşla ilgili görmüşsünüzdür umarım. Her konuya onlarca sayfa mesaj atılıyor. Ve ben şuan o konular arasından ufacık bir mesajı görmediğim için yargılanıyorum😀

Hocam eğer bir ülke savaş suçu işlerse ne gibi cezalar verilir? Birden fazla ülkenin ordusu birleşip o ülkenin askeri gücünü mü yok eder? Yada savaş suçu işleyen bir ülke cezalandıran tarafa savaş açarsa ne olur? Bilmediğimden soruyorum.
Günümüz dünyasında; Ekonomik yaptırımlar uygulanmakta ve uluslararası baskı uygulanmakta.

Hocam ben konu açarken Rusya-Ukrayna gerilimi gibi 1 hafta önce atılmış konular çıktı. Kaç tane konu açıldı bu savaşla ilgili görmüşsünüzdür umarım. Her konuya onlarca sayfa mesaj atılıyor. Ve ben şuan o konular arasından ufacık bir mesajı görmediğim için yargılanıyorum😀
Pardon dostum, ben bu video üzerine konu açıldı sandım. Mesajsa tabi bulman zor.

Savaş suçunun ekstra bir cezası olmaz hocam. Hatta savaş sonu öldürülen sivilleri kimse takmaz bile. Ama bu olayın savaş suçu olduğunu değiştirmez. Savaşa uygulanacak cezalardan bahsediyorsanız şuan hiçbir şey gibi gözüküyor. Sağa sola kükreyen Biden bile yaptırım uygulamaktan başka bir şey yapmıyor.

Video hiç araştırmadım ama içindeki kadın yaşıyor diyebiliyorum biriniz bulabilirse çok güzel olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı