Rus tankı Ukraynalı sivil bir vatandaşın arabasını ezdi

Savaş suçu ne demek? Adam savaş açmış zaten oyun değil ki bu.
Savaş suçu, askerî veya sivil, kişi veya kişilerin, savaş kanunları ihlâli için uluslararası ceza hukuku çerçevesinde cezalandırılabileceği suçtur. Bunlar özellikle, sivil halkın öldürülmesi, kötü muameleye tabi tutulması veya zorla çalıştırılması, savaş esirlerinin öldürülmesi ya da kötü muameleye tabi tutulması, rehinelerin öldürülmesi, kamu ve özel kişilerin mallarının yağmalanması, gereksiz yere şehirlerin yakılıp yıkılması gibi eylemleri kapsamaktadır.[4] Devletler arası çatışmalarda savaş kanunlarının her ihlâli bir savaş suçu sayılmaktadır, ama devlet içi çatışmalarda yer alan ihlâller savaş suçu sayılmayabilir.

Savaş hukuku sınırları içinde, yerleşmiş güvenliğinin ihlâli, çatışma esnasında kabul edilmiş prosedürlerin ve kuralların çiğnenmesi, örneğin ateşkes bayrağını kaldıranlara saldırmak veya ateşkes bayrağını yanıltıcı şekilde kullanıp saldırmak, savaş suçu sayılır.

Savaş esirlerine ve sivillere karşı kötü davranmak da savaş suçu oluşturan davranışlar arasında yer alır. Savaş suçları toplu katliam ve Soykırım olaylarının bir parçası olmasına rağmen, bu tip suçlar genel olarak uluslararası insani hukuk çerçevesinde insanlığa karşı suçlar kapsamına girer.

Savaş suçlarının uluslararası insani hukuk alanında önemli bir yeri vardır ve bu alanda Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi gibi uluslararası mahkelemer düzenlenmiştir. BM Güvenlik Konseyi tarafından oluşturulan Eski Yugoslavya için Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Ruanda için Uluslararası Ceza Mahkemesi yakın tarihten örneklerdir.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, 1 Temmuz 2002 tarihinden sonra işlenmiş savaş suçları davalarının görüşülmesi için Lahey'de kuruldu. Bazı ülkeler, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve İsrail, mahkemeye karşı eleştirilerde bulunup, katılmayı reddetmişlerdir ve mahkemenin vatandaşları üzerinde yargılama yetkisine sahip olmasına izin vermemişlerdir.

Nazilerin Sovyet savaş esirlerine işledikleri suçlar savaş suçuna örnek teşkil eder.

Kaynak: Savaş suçu - Vikipedi

Ha sivil ha asker... İkisi de suç.
Ben suç değil demedim. Savaş zaten başlı başına bir suç. Ama askerler mühimmatlarla savaşıyorlar. Sivil halkın elinde ise tanklara füzelere karşı hiç bir şey yok. Savaş suçtur. Savunmasız sivil halkı öldürmek savaş suçudur.

Ben suç değil demedim. Savaş zaten başlı başına bir suç. Ama askerler mühimmatlarla savaşıyorlar. Sivil halkın elinde ise tanklara füzelere karşı hiç bir şey yok. Savaş suçtur. Savunmasız sivil halkı öldürmek savaş suçudur.
Ukrayna'nın askeri donanması iyi değil mi? Rusya'ya karşılık veriyorlar mı?

İyi veya kötü demedim arkadaşlar. Dediğim anlaşılmadı mı anlayamıyorum. Savaş başlı başına bir suçtur buna kimse bir şey demiyor. Ama az önce attığım konuda 14 yaşındaki bir kızın üzerine bomba atılması veya şuan attığım olaydan habersiz bir sivilin arabasının üzerine tankla çıkılması savaş suçudur. Savaş suçunun anlamı budur. Ben vatanını savunan askerlerin öldürülmesinin suç olmadığını söylemiyorum.

Geri
Yukarı