Rus yapımı bir Cryptolocker Virüsüne yakalandım

Virüs dosyalarını temizledikten sonra sistem geri yüklemesi yapma dışında parayı vermekten başka çaren yok.
Sence bu virüsü kodlayacak kadar bilgi sahibi birisi sistem geri yüklemesini bilmiyor mu?

Virüs dosyalarını temizledikten sonra sistem geri yüklemesi yapma dışında parayı vermekten başka çaren yok.

Zamanında bana da bulaştı bu illet (Bir çeşit Ransomware) Neyseki oyun vardı sadece direkt format attırmıştım. Tom's Hardware tarzı bir forumda soruma sistem geri yükleme önerileri gelmişti. Ayrıca bkz: 1. Cryptolocker virüsü ve gizlenen tüm dosyaların kurtarımı (Recep Baltaş'ın mesajı)
2. CryptoLocker'a Karşı Nasıl Önlem Alabilirim? - Technopat
Neden yanlış bilgilendirmişim? @Murat5038

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye

Sistem geri yükleme denen şey çoğu zaman bir halta yaramıyor.
Arkadaşların attığı çözüm önerilerinin yararı kesin mi? Bu kadar güçlü bir virüsün kesinlikle bir çözümü vardır diyemeyiz. İşe yarar veya yaramaz. Evet yanlış bilgilendirme nedeni bunlardan başka yapabileceğin bir şey yok ibaresi için kabul edebilirim. Ama genelde insanların önerdiği bir şeye de "Hiçbir işe yaramaz, bilmediğiniz konularda konuşmayın" tarzı ibareler yanlış.

Neden yanlış bilgilendirmişim? @Murat5038
Sistem geri yükleme STOP ransowmare varyantlarına işe yaramaz. Büyük çoğunluğu bu yöntemle kurtarılmaz. Kurtarılabilen ransowmare türleri sadece birkaç varyantta işe yaramakta ve bunlar Crypto ransomware türleri ilk çıktığında olanların bazısında yaramaktadır. Bu yüzden yanlış bilgilendiriyorsunuz.
Ama genelde insanların önerdiği bir şeye de "Hiçbir işe yaramaz, bilmediğiniz konularda konuşmayın" tarzı ibareler yanlış.
Bilmediğiniz konuda yorum yapıyorsanız bu tür uyarılar yaparız, yönetim dahil.

Geçmiş olsun öncelikle. Bu virüs bilgisayarınıza bulaşmadan önce herhangi bir güvenlik yazılımı yok muydu. Yarın öbür gün bizim de başımıza gelebilir. Neler önerirsiniz peki. Sitede en çok önerilen kaspersky ürünleri veya Kaspersky free yeterli olur mu?
@Murat5038 @Mucahitt
Kaspersky yeterli olur. Tabii korumayı devre dışı bırakıp açarsan dosyaların şifrelenir ona bir şey yapamaz. Ama koruma hep açıkta kalırsa o virüsü açmana izin vermiyor.
Zaten Kaspersky bile sizi koruyamazsa hiçbir AV sizi kurtarmaz.

Yarın öbür gün bizim de başımıza gelebilir. Neler önerirsiniz peki. Sitede en çok önerilen Kaspersky ürünleri veya Kaspersky free yeterli olur mu?
Dikkatli olunmazsa ve güvenlik yazılımınız yoksa haliyle başınıza gelme olasılığı yüksektir. Bilindik AV kullanmanız yeterlidir. Genelde IS çözümleri kullanmanız yararlı olacaktır. Free de açmaya kalkıştığınızda engelleyecektir veri tabanında ise ancak IS daha etkin koruma sağlayacaktır bu zararlılara karşı.

Arkadaşlar kesinlikle ve kesinlikle korsan yazılım kullanmayın.

Bu programları kıranlar, bu işi hayrına yapmıyor. Çoğu virüslü veya sizin bilgisayarınızdan bitcoin mining yapıyorlar. Buna film-dizi izleme siteleri dahil.

Steam, Netflix, Spotify gibi platformları tercih edin. Korsandan kaçın.

Geri
Yukarı