Rust programlama dili ile neler yapilir?

533388

Hectopat
Makaleler
2
Su an aktif olarak node.js uzerinde calisiyorum daha once OOP yapisi olan (Java, C#) bu iki dili ogrendim, ama bir ara forumda gezinirken birileri Rust ile ilgili konular acmisti nedir bu? Rust bununla neler yapilabilir bu arkadas? Firefox'un da Rust'a gectigini soylemisti web programciliginda kullaniliyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Rust, düşük seviye bir programlama dilidir. Yakın kuzenleri C, C++ ve Assembly olarak gösterilebilir. Rust özellikle gömülü sistemlerde kullanılmak için düşünülmüştür. Yüksek performansı ve aynı zamanda C gibi dillerin bellek sızıntıları gibi güvenlik açıklarına karşı performanstan ödün vermeyen ek önlemler vardır. Web geliştirme için uygun değildir, Java/C#/JS/.NET gibi ağ kullanımını kolaylaştırabilecek kütüphaneleri yok. İşletim sistemi, oyunlar ve sürücüler gibi performansın ön planda olduğu kritik sistemler için daha uygun.

Kodları daha kolay bir söz dizimi ile yazıyorsun, kodlar C veya C++ ya bir C derleyicisi ile (GCC veya VC++) çevirilip derleniyor.

RUST baş mühendisi şimdi Apple da Swift'in gelişiminin başındaymış.

RUST Alternatifleri: (eşdeğerleri)

Swift, FreeBasic, Nim, Vala.
Benzer konsept ile derler bunlar da.

C, C++ derleyicisi ile makine koduna derlenmiyor mu aynı C, C++ gibi?

Önce C veya C++'ya çeviriyor. Sonra çevirilen dosya derleniyor. Doğrudan hiçbir C derleyicisinin Rust desteği yok. Bu şekilde doğrudan desteği olmadığı halde GCC ile derleyen çok sayıda fazla bilinmeyen programlama dili mevcut. Dil yapısı nedeniyle çeviriler 100% olmayabilir. Bu nedenle C++ kadar optimize olamıyorlar.

Bu çok da önemli değil, ama belki Firefox'un son yıllarda bazen neden rakiplerinden daha yavaş kaldığını açıklıyor olabilir.

Derleme komutlarını incelerseniz belki C kodunun çıktısını alma seçeneği de vardır. Bazı derleyiciler bunu da sağlıyor. Rust için emin değilim. Ve olsa da bizim için okunaklı olmayabilir. Header dosya içe aktarmadan ANSI C standardında olabilir. Başka bir derleyicide denemiştim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce C veya C++'ya çeviriyor. Sonra çevirilen dosya derleniyor. Doğrudan hiçbir C derleyicisinin Rust desteği yok. Bu şekilde doğrudan desteği olmadığı halde GCC ile derleyen çok sayıda fazla bilinmeyen programlama dili mevcut. Dil yapısı nedeniyle çeviriler 100% olmayabilir. Bu nedenle C++ kadar optimize olamıyorlar.

Bu çok da önemli değil, ama belki Firefox'un son yıllarda bazen neden rakiplerinden daha yavaş kaldığını açıklıyor olabilir.

Derleme komutlarını incelerseniz belki C kodunun çıktısını alma seçeneği de vardır. Bazı derleyiciler bunu da sağlıyor. Rust için emin değilim. Ve olsa da bizim için okunaklı olmayabilir. Header dosya içe aktarmadan ANSI C standardında olabilir. Başka bir derleyicide denemiştim.
Dostum sen ne saçmalıyorsun? Rust kendi başına bir dil, kendi geliştirme kiti, kendi derleyicisi ve paket yöneticisi mevcut. ASM, C, C++ gib başlı başına bir dil. Bu kadar farazi konuşmanız çok saçma. Neye dayanarak söylüyorsunuz ben anlamadım.

Burada verdiğiniz bilgilerin %90'ı hatalı. Daha dikkatli araştırma yapmanızı öneririm. Acaba neye dayanarak böyle yorumlar yaptınız.

Rust derleyicisinin nasıl çalıştığına dair bir yazıyı da sizlerle paylaşayım. Overview of the compiler - Rust Compiler Development Guide

Geri
Yukarı