RX 470 ve FX 8300 sistemin ömrü

Erenfb1907

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhabalar. Cezalı olduğum için uzun süredir yazamadım. Şimdi bende FX 6300 ve GTX 750 Tİ vardı. Ve ekran kartımı GTX 1050 Tİ ile güncellemek gibi bir planım vardı. Geçmişte kullandığım AMD ekran kartlarındaki ısınma sorunlarından dolayı AMD ekran kartlarına soğuk bakıyordum fakat araştırma yaptığımda AMD ekran kartlarında artık böyle sorunlar olmadığını gördüm ve bütçemi artırıp RX 470 aldım. Tabii bu arada eski ekran kartım ıda sattım.

Darboğaz olmaması için FX 6300 işlemcimi de satıp yerine FX 8300 aldım. Ve gayet memnunum sistemin şimdiki performansından. BF1 ultra ayarlarda 64 kişilik haritada FPS 55'in altına düşmüyor. 24 kişilik haritalarda ise 70 FPS alıyorum. BF4 ultra ayarlarda 90 FPS falan veriyor. Hitman'in yeni çıkan oyununu da Ultra ayarlarda 60 FPS ile oynatıyor. Sadece GTA 5 oyununda darboğaz yaşıyorum ultra ayarlarda 70 FPS almam gerekirken 55-60 FPS alıyorum ve yoğun sahnelerde 48'e kadar düşebiliyor FPS. Ama oyun zevkini baltalayan bi durum olmadığı için çok kafama takmıyorum.

Size sormak istediğim bu sistemin ömrü nedir ? Ryzen 5 serisi çıktığında o işlemcilerden alsam daha fazla performans alabilir miyim bu ekran kartıyla ? Yoksa gereksiz mi olur ? Sistemi yorumlamanız için tüm bileşenleri paylaşıyorum bu sistemde 3 tane SSD var HDD kullanmıyorum bu arada.

• Gigabayte 970A UD3P Anakart
  • Asus RX 470 Ekran kartı
  • Gskill 16 GB RAM
  • FSP Hyper 700W PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
5 yıl sonra çıkacak oyunları low ayarda oynatmaya başlar. 5 yıl da iyi bir zaman. Ben de 8350 aldım RX 480 düşünüyorum.

Şimdiki GTX660 lı i5 3470 li sistemler gibi düşün 5 yıl gitmez bence az buz vakit değil. Sana tavsiyem O.C ile dürt işlemciyi.

Fx8350'li sistemimden örnek vermek gerekir ise Battlefield 1 64 kişilik çoklu oyuncu modunda FULL HD ultra detaylarda 60-75 frame rate aralığında akıcılıktan ödün vermeden oynatıyor. Bu gösteriyor ki Fx83xx serisi eski mimariye sahip olsa da taş gibi performans sunabilen güçlü işlemciler aslında.

Ayrıca buradaki önemli kilit nokta kullanacağın sistemin oyunlarda uzun ömürlü olmasını istiyor isen Rx470 i 4GB değil de 8GB lık modelini seçip uzun vadede bellek limitine takılmadan rahat rahat kullanabilmen. Zira şimdiden bazı günümüz oyunların da sadece doku detayını bile mediumdan bir tık yükseltmek Vram kullanımını 5,5-6 GB'lara ulaşmasına neden oluyor artık.

64 kişilik çoklu oyuncu modunda oyun içi aldığım screenshot'ta da görüldüğü gibi genellikle 1080p ultra da 60 FPS oynatıyor ve oyun her daim akıcı ayrıca Dx12 değil Dx 11 de oynuyorum bu da göz önünde bulundurulmalı.

resim 2 teknopat.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Cezalı olduğum için yazamadım ve hortlattığım için özür dilerim fakat sadece GTA 5 oyununda yüksek performans almak için işlemciyi değiştirmeye değermi ? Diğer oyunlarda darboğaz sorunu yok çünkü.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı