RX 470 Yükte 76 Derecede Çalışması

Enes ZEREN

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar RX 470 Sapphire 4 GB +OC versiyonunu kullanıyorum. League of Legends oynarken GPU-Z'yi açıp bir değerlere bakmak istedim. En son ayarlarda oynarken FPS iyi, oyun akıcı fakat GPU 75 dereceye kadar çıkmış. Özel soğutmalı kart nasıl oluyor da bu değerleri görüyor anlamış değilim. Sizce normal mi bu değerler? Referans tasarımına kıyasla sanki fazla ısınıyor.
gpu z sapphire rx 470.gif

AAA oyunlarda 75 derece kabul edilebilir fakat LOL gibi bir oyunda 75 derece gerçekten fazla.

Yanlız orada maximum değeri gösteriyor, fanlar ağır ağır çalışırken 5-10saniyeliğine 76'a çıkıp sonradan fanlar asıl hızına çıkdığında sıcaklık düşmüştür muhtemelen.

MSI Afterburner ile oyunda sıcaklıgı anlık olarak takip etmelisin, eğerki LOL'de oyun içi sürekli 75 derecede ise bir problem mevcut.

Aramda sadece 76 dereceye çıkıyor. Normal oyunda yani sihirdar vadisinde 67 MAX değeri görüyor. 76 dereceyide sabit olarak değil değişken olarak görüyor ama yinede saçma bence.

Sorun FPS den kaynaklıymış. Tabi bunun önemi var mı bilmiyorum. FPS yi 60'a çektim ve dikey senkronizasyonu aktif ettim. GPU kullanımı,GPU'nun çektiği W ve GPU sıcaklığı aşırı düştü. Fakat şunu gördüm ki FPS'i düşürmeden önce 75 ile 76 derece arasında sıcaklığı varken fanlar %25 1200 RPM de çalışıyordu. Fanların daha fazla çalışması gerekmiyor mu?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    108,4 KB · Görüntüleme: 212
Ayarlardan fanın devrini yükseltmende fayda var. Benimki boşta en az 1000 RPM ile çalışmakta.
Fanların sesi 2000 RPM 'ye kadar zaten duyulmuyor. Sıcaklıkları anlık olarak takip etmelisin. Orada max. 76 derece demiş. Aida64 kullanmanı öneririm.

Ayarlardan fanın devrini yükseltmende fayda var. Benimki boşta en az 1000 RPM ile çalışmakta.
Fanların sesi 2000 RPM 'ye kadar zaten duyulmuyor. Sıcaklıkları anlık olarak takip etmelisin. Orada max. 76 derece demiş. Aida64 kullanmanı öneririm.
Hangi ayarlardan düzelticem? Onu söylermisin? Birde Skyrim ve LOL oynarken MSİ After burner ile bakıyorumda GPU kullanımı %100 olmuyor sürekli. Bazen %40-50 hatta %0 a bile düşüyor gösteriyor. Derecenin yanındaki GPU kullanımı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    108,4 KB · Görüntüleme: 113
Şuan 55 derece sıcaklık normal görünüyor. Ekran kartı ayarları içerisinde 'Gaming' bölümüde Global ayarlar-OverDriver kısmı bulunuyor mu ?

Şuan 55 derece sıcaklık normal görünüyor. Ekran kartı ayarları içerisinde 'Gaming' bölümüde Global ayarlar-OverDriver kısmı bulunuyor mu ?
Ekran kartı ayarları içerisi dediğin AMD Radeon Settings ise o bende yüklü değil sistem yüklemedi. Nedenini bilmiyorum. 55 derece normal diyorsun fakat önceki yorumumda da belirttim. Eğer FPS ayarını limitsize çekersem GPU kullanımı dalgalanıyor fakat %100 e de çıkıyor ve 260-300 arası FPS vermek için kendini zorluyor. Bu yüzden de sıcaklığı 76 dereceye kadar çıkıyor. Sadece anlamadığım GPU kullanımı hep %100 olmuyor bir sıkıntı var mıdır? FPS de düşüş olmuyor ama MSİ after burner %100 göstermiyor hep %40,%60,%57,%24 bazende %100 yani değişken bir GPU kullanımı sunuyor ama FPS de düşüş olmuyor.

LOL o ekran kartını %100 zorlayacak bir oyun değil bence. Anlık grafiklere göre GPU kullanımı değişecektir bu gayet normal. Manuel olarak güncel driver kurmanızı öneririm. Sıcaklık ile bir probleminiz olursa fan hızını arttırın. Onun dışında bir problem görünmüyor. Oyunu max. ayarlarda mı oynuyor sunuz ?

LOL o ekran kartını %100 zorlayacak bir oyun değil bence. Anlık grafiklere göre GPU kullanımı değişecektir bu gayet normal. Manuel olarak güncel driver kurmanızı öneririm. Sıcaklık ile bir probleminiz olursa fan hızını arttırın. Onun dışında bir problem görünmüyor. Oyunu max. ayarlarda mı oynuyor sunuz ?
Evet Max. ayarlada oynuyorum. Fakat AMD nin otomatik driver yüklemesi ile sadece ekran kartı driveri ve gerekli olanları yükledim ama AMD Radeon Settingsi yüklemedi. Diğerlerini anakartım olan MSİ'ın sitesinden tek tek indirip kurdum. Diğer oyun ve programlar için olanları da tek tek indirip kurdum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı