RX 480 8 GB ısınma sorunu

Yunus Yüksel

Kilopat
Daha fazla  
AMD Radeon RX 480 8 GB (harici soğutma yok) ekran kartına sahibim normalde 50-60 derece iken herhangi bir oyunu açtığımda bu değer 85-90 derecelere çıkıyor ama oyunumda herhangi bir FPS düşüşü olmuyor. Ama bazen PC kendiliğinden kapanıyor. Daha sonra Windows, ekran kartı ve BIOS güncellemelerini yaptıktan sonra oyun açılırken bir ses geliyor ve sonra oyun açılıyor. Bu olurken PC hafif kasıp düzeliyor. Ama bu güncellemelerden sonra PC ara sıra oyunda iken komple kitlenmeye başladı. Ne yapmam gerekiyor anlamadım.

AMD Radeon RX 480 8 GB (harici soğutma yok) ekran kartına sahibim normalde 50-60 derece iken herhangi bir oyunu açtığımda bu değer 85-90 derecelere çıkıyor ama oyunumda herhangi bir FPS düşüşü olmuyor. Ama bazen PC kendiliğinden kapanıyor. Daha sonra Windows, ekran kartı ve BIOS güncellemelerini yaptıktan sonra oyun açılırken bir ses geliyor ve sonra oyun açılıyor. Bu olurken PC hafif kasıp düzeliyor. Ama bu güncellemelerden sonra PC ara sıra oyunda iken komple kitlenmeye başladı. Ne yapmam gerekiyor anlamadım.
Ekran kartı blower modellerden sanırım ısındığı için kapanıyor büyük ihtimalle AMD Radeon ayarlarından fan profili oluşturun sonra tekrar oyuna girip deneyin

Kasanızın markası ve modeli nedir? Servise gönderdiniz mi? Büyük ihtimalle termal macunu yenilenmelidir.
Kasayı kendim topladım. 4 yıla yakın bir zaman geçti. Ekran kartının yeni değiştirdim macunu bir fark olmadı. İşlemciye dokunmadım çünkü oyunda dahi yüksek derecelere çıkmıyor.
Ekran kartı blower modellerden sanırım ısındığı için kapanıyor büyük ihtimalle AMD Radeon ayarlarından fan profili oluşturun sonra tekrar oyuna girip deneyin

Bu kapanma olayı yada kitlenme olayı her zaman olmuyor. 7-8 saat oyun oynuyorsam belki 1-2 defa oluyor günde. Olduğu zamanda ise oyunu yeni açtığımda falan oluyor.Fan profil olayını tam anlamadım fana maximum güç veriyorum onda da ısı değişmiyor. Bir oyunu açtığımda derece direk 86-90 derece arasına fırlıyor.Oyun kapalı ise düşük derecelerde duruyo.Uzun süre oyun açıksa 83-85 derece arasında oluyor ama ilk açtığımda 90 derecelerde oluyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı