RX 480 Çıktı

Bu sabah saat 05.00'da ki AMD Computex etkinliğinde tanıtıldı. Sadece 480 modeli tanıtılan serinin 4 GB ve 8 GB seçenekleri bulunuyor. Kart ise 150 Watt güç çekiyor ve referans tasarıma göre sadece 6-PIN giriş istiyor.
4 GB 199$
8 GB 249$ olacak.
9310_ellesmere_cam4_02_0010_4k-100663926-orig-900x447.jpg

amd-rx-480-polaris-3-900x532.jpg

amd-rx-480-polaris-4-900x506.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Böylesine performans veren bir ekran kartı için 199$ çıkış fiyatı.. AMD sana helal olsun. Peynir ekmek gibi satacak bu kart.

1920 x 1080 çözünürlükte 60+ fps düşünen her fiyat/performans tüketicisi alacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca AMD her zaman ki gibi ucundan azıcık gösterdi. Asıl büyük patlamayı çıkarma tarihini erkene aldıkları yeni Vega mimarisi ile yapmalarını bekliyorum. ( 2017 1.çeyrek )

Böylesine performans veren bir ekran kartı için 199$ çıkış fiyatı.. AMD sana helal olsun. Peynir ekmek gibi satacak bu kart.

1920 x 1080 çözünürlükte 60+ fps düşünen her fiyat/performans tüketicisi alacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca AMD her zaman ki gibi ucundan azıcık gösterdi. Asıl büyük patlamayı çıkarma tarihini erkene aldıkları yeni Vega mimarisi ile yapmalarını bekliyorum. ( 2017 1.çeyrek )

Aynen bende böyle düşünüyorum hatta 2017 AMD'nin yılı olacak bir tarafta Zen işlemci mimarisi diğer tarafta Vega HBM2 ekran kartı millet yine 2012 yılından itibaren FX işlemci ve 200 seri ekran kartlardan sistem topladığı gibi şimdilerde sadece Intel ve Nvidia'dan oluşan sistem toplamayacak. Alternatiflerin olması tüketici için iyidir. Intel ve Nvidia sağlam atılım yapmak isteyip çıtayı yükseltmek zorundalar bu sayede.

Eğer iki tane RX 480 GTX 1080'den daha fazla FPS veriyorsa, aynı zamanda 200 dolar daha ucuz ise, bu durumda hangisi daha iyi oluyor GTX 1070 mi, GTX 1080 mi, yoksa iki tane RX 480 mi?
2 adet 480 sadece DOOM'da 1 adet GTX1080'den +2fps daha fazla veriyor diye iddia edildi. Bu sadece Doom'da geçerli bir sonuç. Doom geliştiricileri Vulkan'a tam destek vereceklerini söylediklerinden dolayı böyle bir performans yakalamış olabilir. Her oyun CF ve Vulkan desteklemediğinden diğer oyunlarda bu kadar performans vereceğini düşünmüyorum. Çünkü test sonuçları ortada;
AMD Polaris 67DF:C7 adlı kart RX 480
Ekran Alıntısı.JPG

Bu sonuçları göz önüne aldığımız zaman RX 480, Nvidia cephesinde GTX 980'in bir tık üzerinde Fury X'in bir tık altında yer alıyor. Fiyatlandırması gayet güzel olduğundan ekran kartı pazarının %80'inin olduğu orta sınıfta iyi ses getirecektir. Ama tepeye oynayan bir kart olmadığından CF ile GTX 1080 performansı demeleri biraz garip olmuş.
Benim gibi Mini ITX kullanıcılarının zaten CF veya SLI gibi bir ihtimali olmadığından tek kart performansı önemli bizim için.
Bu arada 200$ ile çıkış yapan kart 4GB olacak. 8GB için net bir rakam verilmedi. 250-300$ bandına çıkarsa GTX 1070 ile rekabet şansı azalır.

2 adet 480 sadece DOOM'da 1 adet GTX1080'den +2fps daha fazla veriyor diye iddia edildi. Bu sadece Doom'da geçerli bir sonuç. Doom geliştiricileri Vulkan'a tam destek vereceklerini söylediklerinden dolayı böyle bir performans yakalamış olabilir. Her oyun CF ve Vulkan desteklemediğinden diğer oyunlarda bu kadar performans vereceğini düşünmüyorum. Çünkü test sonuçları ortada;
AMD Polaris 67DF:C7 adlı kart RX 480
Eki Görüntüle 164126
Bu sonuçları göz önüne aldığımız zaman RX 480, Nvidia cephesinde GTX 980'in bir tık üzerinde Fury X'in bir tık altında yer alıyor. Fiyatlandırması gayet güzel olduğundan ekran kartı pazarının %80'inin olduğu orta sınıfta iyi ses getirecektir. Ama tepeye oynayan bir kart olmadığından CF ile GTX 1080 performansı demeleri biraz garip olmuş.
Benim gibi Mini ITX kullanıcılarının zaten CF veya SLI gibi bir ihtimali olmadığından tek kart performansı önemli bizim için.
Bu arada 200$ ile çıkış yapan kart 4GB olacak. 8GB için net bir rakam verilmedi. 250-300$ bandına çıkarsa GTX 1070 ile rekabet şansı azalır.

O çizelgede 390x ile GTX970 arasında bulunan kart muhtemelen RX 470 olacak. Şayet günümüz 1080P gereksinimlerini gözönünde bulundurursak bu kart 500-600 TL fiyat bandında Türkiye'de peynir ekmek gibi satılır.

8 GB için verilen resmi fiyat 229$ olarak açıklandı.
Mesajından sonra araştırdım ama 8GB için 230$'dan fazla diye buldum. 229$ diye açıklanan linki paylaşabilir misin?
Ekran Alıntısı.JPG

Bunlar referans tasarımlar için verilen fiyatlar. Özel soğutmalılar daha pahalı olacaktır muhtemelen.

Mesajından sonra araştırdım ama 8GB için 230$'dan fazla diye buldum. 229$ diye açıklanan linki paylaşabilir misin?
Eki Görüntüle 164140
Bunlar referans tasarımlar için verilen fiyatlar. Özel soğutmalılar daha pahalı olacaktır muhtemelen.

Ben de Oyungezer ve Shiftdelete'in yalancısıyım orda okumuştum. Dediğin gibi referans tasarım fiyatları bunlar 199$-230$..

Link
Link2

Aman tanrım ne basit ve çirkin bir görüntü :) Kıyaslama resminde de GTX1080 ve 2x Rx 480 yazıyor ne kadar komik :) Acaba 1080 2x olsaydı sonuç ne olurdu :p
Hayatımda gördüğüm en saçma yorumu yaptın. GTX 1080 2800 TL bu kart 200 dolar yani 2X desen 400 dolar eder. Hadi KDV falan ekle olsun 450 dolar. 450 dolar'a 700 dolar'dan daha fazla performans veren bir kart alıyorsun.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı