RX 480 i5-6500 Düşük GPU Kullanımı Sorunu

Berkay Kalkan

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Üsküdar/Çengelköy
MSI RX 480 4GB
i5-6500
GSkill 8GB 2400 MHz
PUBG'de CPU kullanımı %97-99, GPU kullanımı sabit %17. FPS 40-50-60 çok dalgalı. Darboğaz olacak bir durum yok sistemde. GPU kullanımı CS:GO'da da düşüktü ama rahatsız etmiyordu. Sorun ne olabilir. Sürücüler güncel.
20181228224130_1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de birebir aynı sistem var. PUBG yok ama Battlefield 1'de sizin yaşadığınız durumu yaşıyorum. İşlemci yetersiz kalıyor. Görev yöneticisinden Ayrıntılar bölümüne gidip, oyunun exe dosyasını bulup sağ tıklayın. "Öncelik ayarla" diyip Normalden yüksek seçeneğini seçin. Çok az da olsa yardımı dokunacaktır.

Not: Asla gerçek zamanlı'yı seçmeyin, bilgisayarınız kilitlenir.

Hocam siz düşünmeseniz de işlemci darboğazı çok bariz. RAM de yetmiyor belli ki. Ekran kartı kullanımınız %17 değildir yine de. Afterburner AMD kartların kullanım değerlerini doğru okuyamayabiliyor.

Darboğaz var olan performansı düşürmez. Alabileceğim max. performansı kısıtlar. En düşük ayarda da en yüksek ayarda da aynı FPS'i alıyorum. i5 6500 RX 480 ile darboğaz yapacak bir işlemci değil. Daha kötü sistemler bile benden yüksek FPS alabiliyorsa başka bir sıkıntı var demektir. @Recep Baltaş @BERWAR @Jira @BilgisayarKurdu @Ali Güngör

Sisteminiz 8gb ramlı ve ram kullanını 7.6gb geriye boşta 400mb raminiz kalmış, ekran kartıda gücünü işlemciden aldığı kadar ramden de alır max. rx 460 sistemde bile artık 16gb ram bulundurmak şart iken sizin rx 480 de 8 gb ram ile performansım var ama alamıyorum demeniz biraz tohaf kaçmış. Pubg gibi bir oyunda da artık 8gb ram fazla yeterli kalmıyor. Ramde alan kalmayınca fps düşüşü oluyor ve dalgalanma yaşıyorsunuz. Bir tane daha 8 gb ram ekleyip sistemi rahatlatmanız şart.

Darboğaz var olan performansı düşürmez. Alabileceğim max. performansı kısıtlar. En düşük ayarda da en yüksek ayarda da aynı FPS'i alıyorum. i5 6500 RX 480 ile darboğaz yapacak bir işlemci değil. Daha kötü sistemler bile benden yüksek FPS alabiliyorsa başka bir sıkıntı var demektir. @Recep Baltaş @BERWAR @Jira @BilgisayarKurdu @Ali Güngör
Bahsettiğiniz ayarları yükseltsem de aynı, düşürsem de aynı durumu tamamen darboğazla alakalıdır. İşlemciniz teoride besleyebilir RX 480'i fakat belli ki işlemcinizi kullanan başka şeyler de var. Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz? 1080p altındaysa çözünürlük darboğaz gayet doğal.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı