RX 480 mi, GTX 970 mi?

Radeon 480 mi GTX 970 Mİ

• Oy verenlerin toplamı
    67

powermax704

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknikeri
Merhaba arkadaslar,

uzun zamandır tartışma konusu olan yeni çıkıcak olan;
-amd radeon 480 adlı olan ekran kartı gtx 960 ve 970den daha fazla performans sağlandığını söylüyorlar. Bende kısa süre sonra bir sistem toplayacağım ve msi gtx 970 almayı düşünüyorum fakat öneriler 480 üzerine ama amd'den çok şikayet var mesela;

1-Çok çabuk isınıyor ve performansı yüksek olsada ekran kartının ömrünü kısaltıyor.
2-Sıcaklık yükseldiğinde fanlar çalışmıyor.

Peki sizin öneriniz nedir oylamayı unutmayın...

Son düzenleyen: Moderatör:
O haberler yalan biraz araştırın bakalım son haberleri Rx 480 1266 mhz yani 1.2 mhz seviyesinde tam yükte 100w tüketio ve şuan bu kartın öyle bir sorunu ortaya çıkmadı ve AMD nin böylesinde övdüğü bir kart 2-3 gün sonra ısınıyor ve sıcak çalışıo demesinimi bekliyorsun biraz araştırma yapın

2-3 yıl öncesinin kartını mı almak daha mantıklı yoksa yeni nesil kart almak mı? Sorulacak ilk soru bu olmalı. AMD 14nn ile yeni bir çağa adım atıyor. Hem daha düşük güç tüketimi sunacak hem de daha performanslı olacak.
GTX970 2-3 ay öncesine kadar piyasada en çok satan ve en çok kullanılan ekran kartıydı (Steam verilerine göre). Kronik sorunları olmasına rağmen bu kadar piyasada liderdi. Yani 3,5+0,5GB ram sorunu olsun CW sorunu olsun problemleri vardı. Buna rağmen rakip olabilecek bir kart olmadığı için piyasayı sildi süpürdü. AMD 290 vardı ama eski teknoloji ve yüksek watt gereksinimi onu rakiplikten çıkarıyordu.
AMD bundan ders çıkarmış olacak ki bu kez tepe ekran kartına değil en çok satan kart aralığında piyasaya girmek istiyor. Yani çoğu pc kullanıcısı ekran kartını alırken 200-300$ aralığındaki kartları tercih ediyor. AMD de bu aralıkta yani 1080p için 60fps diye yol çıktı. Bakalım 29 haziranda tam test sonuçları gün yüzüne çıkacak. O zaman kesin performansını göreceğiz.

En kötü ihtimal R9 390X performansında olur oda 970'i geçer. Fiyat olarak ortada. Performansı 980 seviyesinde olsa ayakta alkışlanır bu fiyata.

O 1 Nvidia fanboyunu sahneye davet ediyorum :LOL::LOL:.

qBGnbV.png

Bu saatten sonra GTX 970 alınmaz. RX 480 şuan orta-üst seviye oyuncu bilgisayarlarında kullanılabilecek en makul ekran kartıdır.

Sent from my iPhone using Tapatalk

En kötü ihtimal R9 390X performansında olur oda 970'i geçer. Fiyat olarak ortada. Performansı 980 seviyesinde olsa ayakta alkışlanır bu fiyata.

O 1 Nvidia fanboyunu sahneye davet ediyorum :LOL::LOL:.
390X in 275w küsür tüketmesi takdire şayan. Kış aylarında kartı alıp soba görevi yaparak yakıttan tasarruf yapılabilir.

390X in 275w küsür tüketmesi takdire şayan. Kış aylarında kartı alıp soba görevi yaparak yakıttan tasarruf yapılabilir.
AMD'nin GTX970 ve GTX980 karşısında duramamasının sebebi de aynen bu işte. Ama şimdi 14nn ile düşük güç tüketimi ve fiyatıyla her şeyi değiştirecek gibi duruyor. İnşallah balon çıkmaz da 1080p de yüksek detay işimizi görür.

2-3 yıl öncesinin kartını mı almak daha mantıklı yoksa yeni nesil kart almak mı? Sorulacak ilk soru bu olmalı. AMD 14nn ile yeni bir çağa adım atıyor. Hem daha düşük güç tüketimi sunacak hem de daha performanslı olacak.
GTX970 2-3 ay öncesine kadar piyasada en çok satan ve en çok kullanılan ekran kartıydı (Steam verilerine göre). Kronik sorunları olmasına rağmen bu kadar piyasada liderdi. Yani 3,5+0,5GB ram sorunu olsun CW sorunu olsun problemleri vardı. Buna rağmen rakip olabilecek bir kart olmadığı için piyasayı sildi süpürdü. AMD 290 vardı ama eski teknoloji ve yüksek watt gereksinimi onu rakiplikten çıkarıyordu.
AMD bundan ders çıkarmış olacak ki bu kez tepe ekran kartına değil en çok satan kart aralığında piyasaya girmek istiyor. Yani çoğu pc kullanıcısı ekran kartını alırken 200-300$ aralığındaki kartları tercih ediyor. AMD de bu aralıkta yani 1080p için 60fps diye yol çıktı. Bakalım 29 haziranda tam test sonuçları gün yüzüne çıkacak. O zaman kesin performansını göreceğiz.

Bunun üstüne yazacak bişey kalmamış.

Gercekten su yazilardan biktim. Maxwell hava ile calisiyor zaten.

Biriai 275 W digeri 180 ( diye biliyorum )
Arada 100W var ( duz hesap kusurat olmasin ). Yani bir kullanici 390X secerse 10 saat oynadigi zaman elektrik faturasina 0.25 tl eklenecektir. Hergun bu kisi 10 saat oynasin 7.5 Tl aylik fazladan fatura. Biriai 1500 tl iken digeri 2000.

Aradaki fark 500 Tl.

Bu kisi 60 Ay boyunca gunluk 10 saat oyunda fazladan 500 tl elektrik faturasi.

Zaten evinde pc aliyorsan tdp cokta buyutulecek birsey degil. Ama cafe kuracaksan o ayri o zaman nvidia ile daha az gucsuz karta cok daha fazla verirsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı