Çözüldü RX 480 sinyal yok sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

luigi

Kilopat
Daha fazla  
Yeni bir sistem topladım. Sadece ekran kartını 2.el kullanıyorum. Onuda arkadaşımdan aldım yani kartın önceden çalışıp çalışmadığını ve ne şekilde kullanıldığını biliyorum. Arkadaşımın kartla ilgili tek sorunu fanların yeterince çalışmaması sonucu sıcaklık artışı yaşayıp performans kaybetmesiydi. Bu sorunu da Afterburner uygulamasıyla manuel fan ayarı yaparak çözüyordu. Ben kartı sisteme taktım, stres testi yaptım fakat başlar başlamaz görüntü gidiyordu. Daha sonra birkaç oyunda deneyeyim dedim. LOL'de 1 saat oynadım bir sıkıntı olmadı. Fakat CS:GO girdim ve 3-4 dakika içerisinde görüntü gitti ve fanlar son hız dönmeye başladı. Reset atma tuşu ya da herhangi başka bir komut işe yaramıyor. Sistem sadece arkadan güç düğmesi kapatılarak kapanıyor. Yine kartı biraz zorlayabilecek başka bir oyunda denedim sonuç yine aynıydı. Anladığım kadarıyla kart yük altına girdiğinde görüntü gidiyor. Bunun sebebi ne olabilir? Dediğim gibi kartın önceki sahibinin böyle bir sorunu yoktu.
  • i3- 9100F CPU.
  • ASUS H310M-K R2 anakart.
  • MSI RX480 8 GB.
  • Kingston 8 GB 2400MHz.
  • HyperX 240 GB SSD.
  • Cooler Master MWE 550W 80+ PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
OC değerlerini sıfırlamalısın. Afterburner'dan sıradan ayarlara çek. Dengesiz OC bu şekilde sıkıntılara yol açar, çoğunlukla 2.el ekran kartı aldığınızda eski sahibi kendi sistemine göre OC yaptığından meydana geliyor bu problemler.

OC değerlerini sıfırlamalısın. Afterburner'dan sıradan ayarlara çek. Dengesiz OC bu şekilde sıkıntılara yol açar, çoğunlukla 2.el ekran kartı aldığınızda eski sahibi kendi sistemine göre OC yaptığından meydana geliyor bu problemler.

Belkide o yüzden satmıştır şimdi günahını almayalım ama.

Önceki sahibi OC yapmadı. Sanırım kartın fabrika çıkışı OC yapılı halde geliyor. Afterburner görüntüsünü ekliyorum.
111.png

Belkide o yüzden satmıştır şimdi günahını almayalım ama.
Hayır eminim öyle olmadığına 😀.

Çok ısınıyor mu? Bundan kaynaklanabilir. LoL GPU ağırlıklı bir oyun değil onda bir sıkıntı yaşamazsınız. Elinizde başka bir ekran kartı varsa onu takıp deneyin belki de PCI girişiyle alakalı bir sıkıntısı vardır anakartın. GPU'nun üzerinde başka bir çıkış varsa onu deneyin.

Çok ısınıyor mu? Bundan kaynaklanabilir. LoL GPU ağırlıklı bir oyun değil onda bir sıkıntı yaşamazsınız. Elinizde başka bir ekran kartı varsa onu takıp deneyin belki de PCI girişiyle alakalı bir sıkıntısı vardır anakartın. GPU'nun üzerinde başka bir çıkış varsa onu deneyin.
Diğer oyunlarda uzun süre oynayamadığım için ne kadar ısınıyor bilmiyorum. LOL'de 65-70 arası oluyor sıcaklık değerleri.
Fan ayarlarını manuel olarak yaptığımda görüntü gitme sorunu olmuyor bende de. Neden otomatikte bırakınca böyle oluyor acaba? Yardım edebilicek biri vardır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Hocam bahsettiğim gibi yanlış OC kullanından dolayı oluyor. Bende de aynı şekilde olmuştu. OC ayarlarını sıfırladım düzeldi. Merak etmeyin, ayrıca PSU OC değerlerini kaldırmaz ise de aynı durum olabilir. Aklınızda bulunsun. Sorun çözüldü o zaman ?

RX 570 kullanıcısıyım. Geçenlerde ekran kartının RAM yongaları üzerindeki Termal Pad'leri değiştirdim. Ve aynı zamanda Termal Macunu da yeniledim. RX 570 için Ram yongalarının üzerine koyduğum Termal Pedler 0.5 mm kalınlığında. Ve dediğiniz gibi kart yük altına girince görüntü kesiyor, fanlar tam hız dönmeye başlıyordu. Sonrada kartı söküp Termal Pad'leri sökünce fark ettim RAM yongalarından birinin üzerine iki kat koymuşum ve bu da kalınlık sebebiyle soğutucu bloğun, işlemciye tam temas etmemesine sebep olmuş. Yani konuyu toparlayacak olursak; tahminimce sizin kartınız da sıcaklık problemi sebebiyle görüntü kesiyor. Termal macun ve pedleri bir kontrol edin derim.

Bende bu sorunu Xfx rx 590 ekran kartımda yaşamıştım. İlk başlarda yüksek grafikli bir oyunda 5 dakika oynadıktan sonra görüntü gidiyordu fakat kasa çalışmaya devam ediyordu. Sonra arada sistem boştayken bile yapmaya başladı. Radeon programından kartın mhz değerini 150 değer düşürdüm, güç limitini -15 yaptım, ayrıca kart ısındığı için fan ayarı yaptım, radeon ayarlarım her seferinde sıfırlandığı için bununda çözümü olarak windows ayarlarından hızlı başlatıcı özelliğini kapattım. Şuanlık bir sıkıntı çıkmadı bakalım.

Hocam bahsettiğim gibi yanlış OC kullanından dolayı oluyor. Bende de aynı şekilde olmuştu. OC ayarlarını sıfırladım düzeldi. Merak etmeyin, ayrıca PSU OC değerlerini kaldırmaz ise de aynı durum olabilir. Aklınızda bulunsun. Sorun çözüldü o zaman?

Sorun maalesef çözülmedi. Az önce %70 küsur kullanımdayken kesti görüntüyü. Sıcaklığa anlık bakamadım ama tahminim 75-80 arası idi. OC ayarlarını sıfırlamayı söyleyebilirseniz bana bende yapayım o şekilde. Bir süre kullanmam gerekiyor çünkü bu kartı.
RX 570 kullanıcısıyım. Geçenlerde ekran kartının RAM yongaları üzerindeki Termal Pad'leri değiştirdim. Ve aynı zamanda Termal Macunu da yeniledim. RX 570 için Ram yongalarının üzerine koyduğum Termal Pedler 0.5 mm kalınlığında. Ve dediğiniz gibi kart yük altına girince görüntü kesiyor, fanlar tam hız dönmeye başlıyordu. Sonrada kartı söküp Termal Pad'leri sökünce fark ettim RAM yongalarından birinin üzerine iki kat koymuşum ve bu da kalınlık sebebiyle soğutucu bloğun, işlemciye tam temas etmemesine sebep olmuş. Yani konuyu toparlayacak olursak; tahminimce sizin kartınız da sıcaklık problemi sebebiyle görüntü kesiyor. Termal macun ve pedleri bir kontrol edin derim.
Sıcaklık 75-80 arasında görüntü kesiyor. Çok yüksek değerler olmadığını düşünüyorum bunların. Sıcaklıktan ziyade yük altına girdiğinde kesiyor görüntüyü.
Bende bu sorunu Xfx rx 590 ekran kartımda yaşamıştım. İlk başlarda yüksek grafikli bir oyunda 5 dakika oynadıktan sonra görüntü gidiyordu fakat kasa çalışmaya devam ediyordu. Sonra arada sistem boştayken bile yapmaya başladı. Radeon programından kartın mhz değerini 150 değer düşürdüm, güç limitini -15 yaptım, ayrıca kart ısındığı için fan ayarı yaptım, radeon ayarlarım her seferinde sıfırlandığı için bununda çözümü olarak windows ayarlarından hızlı başlatıcı özelliğini kapattım. Şuanlık bir sıkıntı çıkmadı bakalım.
Bu değerleri değiştirmemin bir sıkıntısı olabilir mi peki?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı