Çözüldü RX 550 sisteme macOS kurulur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Herkese merhaba. Dizüstü bilgisayarıma başarıyla macOS Sierra kurmuştum, şimdi de masaüstü için kurmak istiyorum. Sistem bana Windows'dan daha tatlı geldi diyebilirim ama bileşenlerim şunlar:
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 Quad Core Processor 3.10 GHz
  • Anakart: ASRock A320M-HDV R4.0
  • RAM: 8 GB DDR4 Corsair Vengeance
  • Ekran kartım: AMD Radeon RX550 2 GB
  • Ağ: Realtek PCle GBE Family Controller
  • Depolama: 240 GB SSD & 750 HDD & 750 HDD
Ses: ASUS Xonar SE 5.1 kartına sahibim fakat kurmadan önce biraz araştırdım, ses kartı için bir türlü kext dosya bir şey bulamadım. Herhangi bir bilgiye sahibi olan var mı bu konuda?
Ses kartımı ve ekran kartı bilgilerimi atıyorum. Acaba uygun mudur?

Dosya Ekleri

• ses kartım.png
    ses kartım.png
    102,1 KB · Görüntüleme: 82
  • Ekran görüntüsü 2021-12-07 200534.png
    Ekran görüntüsü 2021-12-07 200534.png
    51,5 KB · Görüntüleme: 88
Çözüm
AMD Radeon RX550 Lexa çekirdeği çalıştırdığı için MacOS'da desteklenmemektedir.
RX550 serisinde tek desteklenen kart ASUS AREZ (Özellikle AREZ ) RX550'dir, Baffin çekirdeği çalıştırmaktadır.
Hocam ilk kod olan agdpmod=pikera doğrudan işe yaradı şu an 15 dk diyor kuruluyor.
Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı Apple hesabı vs. açamıyorum şu an için onlarıda yavaş yavaş çözücem. Çok teşekkür ederim ilginize. Evet bu arada başaramadım iCloud açılmıyor. :( sunucuya bağlanamadı diyor ne yapmalıyım peki?
SMBIOS falan denedim hata verdi açılmadı tekrardan EFI klasörünü kopyalamak zorunda kaldım flash ile başlatıp.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayfayı inceleyin.
Büyük olasılıkla sistem seri numarası ile ilgilidir.
Çözüm için OpenCore ile Apple servislerini aktifleştirme konulu bir google turu da işinize yarayabilir.

Hocam hepsini yaptım ama en uygun SMBIOS seçin diyor hiçbirinde Ryzen yazmıyor. Nasıl yapıcam bu durumu? Bir de açılışta kainat kadar yazılar iniyor bi türlü kapatamadım onuda OpenCore için.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2021-12-09 11.13.53.png
    Ekran Resmi 2021-12-09 11.13.53.png
    70,5 KB · Görüntüleme: 47
Hocam hepsini yaptım ama en uygun SMBIOS seçin diyor hiçbirinde Ryzen yazmıyor. Nasıl yapıcam bu durumu? Bir de açılışta kainat kadar yazılar iniyor bi türlü kapatamadım onuda OpenCore için.
Ryzen işlemciye sahip bir Mac olmadığı için böyle bir SMBIOS bulamamanız gayet doğal. Onun dışında SMBIOS olarak "iMacPro1,1" kullanın. O dediğiniz yazıları da boot argümanlarınızdan "-v" komutunu kaldırılarak çözülebilir ancak kurulum tamamen bitmeden önce bunu yapmanızı önermem.

Moderatör arkadaş yazıları nasıl halledeceğinizi yazmış. -v komutunu kaldırın.
SMBIOS seçin ama sorun Serial Number. Sonuçta kurduğumuz sistem Macintosh değil Hackintosh. Config.plistte var olan serial kullanılıyorsa Apple tarafından bloklanır. Dolayısıyla Apple servislerini kullanmak için bize gereken bize ait olan bir serial. Bunu oluşturup sonrasında Apple'dan sorgulama yaparak kullanılabilirliğini öğrenmemiz gerekir.
Seri numarası üretmek için Hackintool kullanabilirsiniz.

Şu an denemeye geçtim iMacPro1,1 hata vermedi çok şükür diğerleri hepsi hata vermişti ama sunucuya ulaşılamadı hatası aldım yine tekrar serial deneyeceğim şimdi.
O hatanın nedeni genel olarak en0. Buradaki rehbere girin ve EN0 Çözümü yazan kısmından gerekli işlemleri yapmayı deneyin. Onun dışında seri numarasını da buradan GenSMBIOS kullanarak yaptığınıza emin olun.

Aynen hatamız sanırım bu yerleşik olarak görmüyor düzeltmeye çalışıyorum şu an hala yapamadım muhtemelen sabah tekrar deneme yapacağım.
Yok olmuyor ne yaptıysam yapayım en0 düzelmiyor.
Bir sürü dosyayı silip disk dokturundan yardım alıp falanlar filanlar derken siyah ekranda kaldım yeniden başlattım UDI'yı tekrar yerleştirdim ve sonuç bu oldu. "en1" oldu sonunda, geriye mantıklı bir SMBIOS kaldı.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2021-12-10 00.19.11.png
    Ekran Resmi 2021-12-10 00.19.11.png
    14,4 KB · Görüntüleme: 40
  • Ekran Resmi 2021-12-10 13.51.45.png
    Ekran Resmi 2021-12-10 13.51.45.png
    16,7 KB · Görüntüleme: 39
Aynen hatamız sanırım bu yerleşik olarak görmüyor düzeltmeye çalışıyorum şu an hala yapamadım muhtemelen sabah tekrar deneme yapacağım.
Yok olmuyor ne yaptıysam yapayım en0 düzelmiyor.
Bir sürü dosyayı silip disk dokturundan yardım alıp falanlar filanlar derken siyah ekranda kaldım yeniden başlattım UDI'yı tekrar yerleştirdim ve sonuç bu oldu. "en1" oldu sonunda, geriye mantıklı bir SMBIOS kaldı.
Neyi kurcaladınız da böyle oldu? Yapmanız gereken sadece ethernet kartınızın PCI Root'unu öğrenip "built-in" kısmını yapacaktınız. Eğer o çözümü uygulamazsanız muhtemelen SMBIOS değiştirmek bile fayda etmeyecek. EFI dosyasının orjinal halini yeniden kullanın ve bir daha bu işlemleri yapmayı deneyin. Sadece "NullEthernet.kext" dosyasını kullanmayın.

Geri
Yukarı