RX 5500 XT Radeon WattMan hatası nasıl çözülür?

231981

Kilopat
Makaleler
1
Ekran kartı
MSI Mech RX 5500 XT 4GB
Eskiden WattMan'dı bilenler bilir. Bu aralar özellikle NFS Heat oynarken bir anda sistemim donup kalıyor mecburen reset atmak zorunda kalıyorum sistem açıldıktan sonra Radeon arayüzünde " beklenmedik sistem arızası nedeniyle varsayılan performans optimizasyon ayarları geri yüklendi " diye bildirim çıkıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Eskiden WattMan'dı bilenler bilir. Bu aralar özellikle NFS Heat oynarken bir anda sistemim donup kalıyor mecburen reset atmak zorunda kalıyorum sistem açıldıktan sonra Radeon arayüzünde " beklenmedik sistem arızası nedeniyle varsayılan performans optimizasyon ayarları geri yüklendi " diye bildirim çıkıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
nVIDIA ekran kartı kullanarak. 🤣

AMD'nin sitesinden WHQL ibareli Radeon Software sürücü dene, olmazsa Windows Update'in kendi yüklediği sürücüyü dene.

DDU ile eski sürücüleri silmeyi unutma tabi. Temiz kurulum yap.

Bu rehberi de inceleyebilirsin.

https://www.technopat.net/sosyal/konu/wattman-hatasi.1928479/#:~:text=Wattman%20AMD%20ekran%20kartlarında%2C%20ekran,esnada%20kasanın%20ışıkları%20açık%20olur.

Genelde güç kaynağının kötü olmasından global WattMan hatası veriyor. Farklı bir güç kaynağı ile denediniz mi?

Genelde güç kaynağının kötü olmasından global WattMan hatası veriyor. Farklı bir güç kaynağı ile denediniz mi?

Hayır elimde başka PSU yok. Fakat bu sorunu sadece bu oyunu oynarken yapıyor diğer türlü hiç WattMan hatasını görmedim.

NVIDIA ekran kartı kullanarak. 🤣

AMD'nin sitesinden WHQL ibareli Radeon Software sürücü dene, olmazsa Windows Update'in kendi yüklediği sürücüyü dene.

DDU ile eski sürücüleri silmeyi unutma tabii. Temiz kurulum yap.

Bu rehberi de inceleyebilirsin.

https://www.technopat.net/sosyal/konu/wattman-hatasi.1928479/#:~:text=Wattman%20AMD%20ekran%20kartlarında%2C%20ekran,esnada%20kasanın%20ışıkları%20açık%20olur.

Güncel WHQL sürücüsü kurulu şu an.

Hayır elimde başka PSU yok. Fakat bu sorunu sadece bu oyunu oynarken yapıyor diğer türlü hiç WattMan hatasını görmedim.

Güncel WHQL sürücüsü kurulu şu an.
O zaman DDU ile sürücüyü kaldır. Windows Update'in kendi sürücüsünü yüklemesine izin ver. Yine olmazsa tekrar DDU kullan, Beta sürüm Radeon Software indir kur dene. Attığım rehberi de incelersin, incelememiş gibi görünüyorsun. Ekran kartı, PSU, RAM gibi bileşenlerinde donanımsal arıza olabilir.

O zaman DDU ile sürücüyü kaldır. Windows Update'in kendi sürücüsünü yüklemesine izin ver. Yine olmazsa tekrar DDU kullan, beta sürüm Radeon Software indir kur dene. Attığım rehberi de incelersin, incelememiş gibi görünüyorsun. Ekran kartı, PSU, RAM gibi bileşenlerinde donanımsal arıza olabilir.

Rehberi inceledim. RAM'ler sıfır. Memtest ile test ettim. OCCT ile sistemin her parçasına yüklendim 30 dakika testlere soktum hepsini en ufak sorun yok. Bu sorunu sadece NFS Heat oynarken yaşıyorum sanırım oyunda sorun var. O kadar oyun var şu an kurulu hiçbirinde yapmıyor sadece NFS'de yaşıyorum. NFS Heat hariç şu oyunların hiçbirin de bu sorun yok.

Ekran Alıntısı.JPG

Rehberi inceledim. RAM'ler sıfır. Memtest ile test ettim. OCCT ile sistemin her parçasına yüklendim 30 dakika testlere soktum hepsini en ufak sorun yok. Bu sorunu sadece NFS Heat oynarken yaşıyorum sanırım oyunda sorun var. O kadar oyun var şu an kurulu hiçbirinde yapmıyor sadece NFS'de yaşıyorum. NFS Heat hariç şu oyunların hiçbirin de bu sorun yok.

Eki Görüntüle 1946490
8 GB RAM yetersiz geliyor olabilir. RAM'ini yükseltmekte fayda var.

Pardon farklı RAM'lermiş, ben 1 tane 8 GB sandım.

O zaman başka PSU ve başka ekran kartı denemekten başka bir çözüm yolu görünmüyor gibi.

Bu sorunu sadece NFS Heat oyunun da yaşadığım için ufak araştırma yaptım AMD / NVIDIA GPU fark etmeksizin çoğu kişi de bu sorunu yaşamış. Sistem kilitlenme donup kalma mavi ekran gibi. Oyunda sorun var o halde. Başka oyunlar da yaşamadım çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı