Çözüldü RX 5600 XT Borderlands 2 FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

LambdaAvcisi

Decapat
Öncelikle merhabalar. Borderlands 2 oynarken normalde 120'lerde olan FPS'im herhangi bir savaşa girdiğimde 30'lara kadar düşüyor. Herhangi bir ısınma sorunu olduğunu sanmıyorum. Oyunu oynarken sıcaklık değerlerine sürekli baktım. Fakat herhangi bir sorun göremedim. Sadece GPU kullanımı normalde %60'larda iken %20'lere kadar geriliyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Sistem özelliklerim:
GPU: XFX RX 5600XT THICC II Pro 14Gbps.
CPU: AMD Ryzen 5 3600.
RAM: 2X XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz CL16 DDR4.
Anakart: Gigabyte B450M S2H AMD B450 soket AM4 DDR4 3600(O.C.)MHz.
HDD: Western digital 3.5" 2 TB Blue WD20EZAZ SATA 3.0 5400 RPM.

Herhangi bir overclock bulunmamakta. Ayrıca böyle bir sorunu ilk kez bu oyunda yaşıyorum.

Çözüm
İşlemci Kaç MHzde çalışıyor? Ramler kaç MHz de çalışıyor?
İşlemci 4.000 MHz civarında, Ramler 3000.
Evet sanırım çözümü bulmuş bulunmaktayım. Sanırım oyun indirilirken yanında gelen Nvidia Physx yüzünden gerçekleşiyormuş bu. Programı silerek çözüme ulaştım diyebilirim. Artık 20 FPS'lere kadar düşmüyor. Minimum 69 gördüm. Fakat bunun bazı grafiksel etkileri de oldu. Bazı efektleri göremiyorum artık. En azından çatışmalar oynanılmayacak derecelerde olmuyor. Sadece bu efektleri görmüyorum. Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Teklifiniz için teşekkürler ama bildiğiniz üzere ekran kartlarında stok sorunu var. Böyle bir kartı 4000 TL fiyata bile zor alırım artık. Ayrıca sorun GPU kaynaklıysa size de sorunlu bir GPU satmak istemem.

Öncelikle merhabalar. Borderlands 2 oynarken normalde 120'lerde olan FPS'im herhangi bir savaşa girdiğimde 30'lara kadar düşüyor. Herhangi bir ısınma sorunu olduğunu sanmıyorum. Oyunu oynarken sıcaklık değerlerine sürekli baktım. Fakat herhangi bir sorun göremedim. Sadece GPU kullanımı normalde %60'larda iken %20'lere kadar geriliyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Sistem özelliklerim:
GPU: XFX RX 5600XT THICC II Pro 14Gbps.
CPU: AMD Ryzen 5 3600.
RAM: 2X XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz CL16 DDR4.
Anakart: Gigabyte B450M S2H AMD B450 soket AM4 DDR4 3600(O.C.)MHz.

Herhangi bir overclock bulunmamakta. Ayrıca böyle bir sorunu ilk kez bu oyunda yaşıyorum.

Grafikleri en yükseğe çek. İşlemci kullanımını paylaş.

GPU kullanımı düşük gözüküyor o işlemciye göre. İşlemciniz kaç MHz de çalışıyor? Otomatik modda ise ısınmamak için yüksek frekanslara çıkamıyor olabilir. Yani sıcaklık sorunu da olabilir. En azından 350TL civarı verip iyi bir kule tip soğutucu almalısınız.

Sürektli 3600MHz de çalışıyorsa da problem bu. Core Performance Boost ayarını açmanız gerekiyor BIOStan.

Eğer donanımsal sorun yoksa yukarıdaki yazdıklarım sorunu büyük ihtimal çözecektir.

Ben bu oyunda FPS çok değişiyor diye 120'ye limitlediğimi hatırlıyorum oyun ayarlarından. Eğer sistem ve oyun aynı HDD üzerine kuruluysa disk kaynaklı takılmalar yaşıyor olabilirsiniz bir ihtimal.

Bu durumda ufak bir SSD alıp Windows'u bu SSD'ye kurmanız sorunu çözecektir. Tabi sorun kesin budur demiyorum.

GPU kullanımı düşük gözüküyor o işlemciye göre. İşlemciniz kaç MHz de çalışıyor? Otomatik modda ise ısınmamak için yüksek frekanslara çıkamıyor olabilir. Yani sıcaklık sorunu da olabilir. En azından 350TL civarı verip iyi bir kule tip soğutucu almalısınız.

Sürektli 3600MHz de çalışıyorsa da problem bu. Core Performance Boost ayarını açmanız gerekiyor BIOStan.

Eğer donanımsal sorun yoksa yukarıdaki yazdıklarım sorunu büyük ihtimal çözecektir.
Core Performance Boost kapalıysa açıp deneyeceğim. Düzelmesi veya düzelmemesi durumunda yazarım.
Ben bu oyunda FPS çok değişiyor diye 120'ye limitlediğimi hatırlıyorum oyun ayarlarından. Eğer sistem ve oyun aynı HDD üzerine kuruluysa disk kaynaklı takılmalar yaşıyor olabilirsiniz bir ihtimal.

Bu durumda ufak bir SSD alıp Windows'u bu SSD'ye kurmanız sorunu çözecektir. Tabi sorun kesin budur demiyorum.
Olabilir. HDD yerine SSD'ye geçmeyi planlıyorum. Bazı oyunlarda da HDD sebebiyle bazı kaplamaların yüklenmemesi gibi sorunlarla karşılaştım. En kısa zamanda geçmeyi planlıyorum SSD'ye.

Bunu atlamışım. 5400 RPM HDD mi kaldı yahu? Bir an önce SSD geçin bence de :)

Core performance Boost kapalıysa açıp deneyeceğim. Düzelmesi veya düzelmemesi durumunda yazarım.

Olabilir. HDD yerine SSD'ye geçmeyi planlıyorum. Bazı oyunlarda da HDD sebebiyle bazı kaplamaların yüklenmemesi gibi sorunlarla karşılaştım. En kısa zamanda geçmeyi planlıyorum SSD'ye.

Hocam SSD alırken tavsiyem su 630'dan uzak durun.

Yeni konular

Geri
Yukarı