RX 5600 XT ve Black Desert Online FPS düşmesi

urbast3r

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Sistemim:
RX 5600 XT.
Ryzen 5 3500X.
75Hz FreeSync monitör.
CL16 2x8 3000MHz RAM.
500GB SSD.

Black Desert Online oynarken GPU kullanımım %90+, işlemci kullanımım %50-60 arası ve hepsinin sıcaklıkları da normal şekilde seyrediyor. Ekran kartım için önerilen oyun ayarı yenileme modu. Yenileme modunada alsam, Low-mid-High fark etmiyor ( FreeSync açık 75FPS sabit oynuyorum ) canavarlara beceri kullandığım zaman anlamadığım bir şekilde FPS düşüşü yaşıyorum. Afterburner ile saatlerce ve günlerce değerleri kontrol ettim ve değerlerde hiçbir sorun yok. Baya belli edecek derece FPS düşüyor. Sizce buna sebep olabilecek şey ya da şeyler nelerdir? Arkadaşlarım 1050 Ti ile sabit FPS düşüşü yaşamadan oynarken onlarınkinden iyi bir sistemle neden böyle bir sorun yaşıyor olabilirim?

Benim de RX 580 ile başıma gelen olay. Her 20-30 saniyede bir çeyrek saniyelik donma ile kendini gösteriyor, sanki CPU darboğazı varmış gibi. Sonra bir dizi değişiklik yaptım ve 20-30 saniyede bir kez kare atlayan oyun saatlerce donmaz olmuştu. Tabi bunu anlamak için MSI afterburner'dan frametimeyi grafiğe dökmek gerek.
1586039394343.png

1586039407614.png

1586039618495.png

Çözüm için şu adımları izledim:
İşlemcinin voltajını 1300Mv (1,3V) saat hızını 4.2 GHz olarak sabitledim.
Rivatuner'den FPS'yi monitörün verebileceği Hz'nin 2 altına kilitledim. (144 Hz ise 142 FPS gibi)
Aygıt yöneticisinden Yüksek Duyarlıklı Olay Süreölçeri'ni kapattım.
Monitör ayarlarından Freesync motorunu Ultimate Engine'dan Standard Engine'a aldım.
Umarım sorununu çözer.

Benim de RX 580 ile başıma gelen olay. Her 20-30 saniyede bir çeyrek saniyelik donma ile kendini gösteriyor, sanki CPU darboğazı varmış gibi. Sonra bir dizi değişiklik yaptım ve 20-30 saniyede bir kez kare atlayan oyun saatlerce donmaz olmuştu. Tabi bunu anlamak için MSI afterburner'dan frametimeyi grafiğe dökmek gerek.
Eki Görüntüle 528279
Eki Görüntüle 528281
Eki Görüntüle 528284
Çözüm için şu adımları izledim:
İşlemcinin voltajını 1300Mv (1,3V) saat hızını 4.2 GHz olarak sabitledim.
Rivatuner'den FPS'yi monitörün verebileceği Hz'nin 2 altına kilitledim. (144 Hz ise 142 FPS gibi)
Aygıt yöneticisinden Yüksek Duyarlıklı Olay Süreölçeri'ni kapattım.
Monitör ayarlarından Freesync motorunu Ultimate Engine'dan Standard Engine'a aldım.
Umarım sorununu çözer.
Deneyeceğim teşekkür ederim 👍🏻 Freesync açık kullanıyorsunuz dimi ?

Deneyeceğim teşekkür ederim 👍🏻 Freesync açık kullanıyorsunuz dimi ?
Freesync açık, ama bazı oyunlarda Freesync - Vsync ve oyun içi FPS limitleyici üst üste çakıştığı için arada kare atlamaları oluyor. Bazen de bu 3'ünü birden açmak gerekiyor. AMD kullanmanın bedeli işte napalım. :)

Kullandığınız RX 5600 XT modelini yazarmısınız.İnternette Referans kart RX 5700 XT kullanıp Black Desert Online'da Remastred modda 90 derecede saatlerce oynayıp 1 kere drop yemeyen kişiler var fakat RX 5600 XT'nin donanımsal bir problemi olabilir.Başka oyunlarda da denermisiniz.

Kullandığınız RX 5600 XT modelini yazarmısınız.İnternette Referans kart RX 5700 XT kullanıp Black Desert Online'da Remastred modda 90 derecede saatlerce oynayıp 1 kere drop yemeyen kişiler var fakat RX 5600 XT'nin donanımsal bir problemi olabilir.Başka oyunlarda da denermisiniz.
Sapphire pulse kullanmaktayım. Cod warzone a kadar çoğu oyunu oynuyorum ve hiçbirinde bir problem yaşamıyorum. Sadece black desert online da yaşıyorum bu sorunu. Sanırım böyle giderse oyunu bırakacağım 😁

Sapphire pulse kullanmaktayım. Cod warzone a kadar çoğu oyunu oynuyorum ve hiçbirinde bir problem yaşamıyorum. Sadece black desert online da yaşıyorum bu sorunu. Sanırım böyle giderse oyunu bırakacağım 😁
İstanbul içiyse gelip bir bakayım dicem zaten malum virus yüzüne işsiz de kaldım zaman geçmiş olur :D Black Desert'da karakteri boşta bırakıp ekran koruyucu modundayken sıcaklık GPU kul vs. bu değerli paylaşırmısın bizimle ?

İstanbul içiyse gelip bir bakayım dicem zaten malum virus yüzüne işsiz de kaldım zaman geçmiş olur :D Black Desert'da karakteri boşta bırakıp ekran koruyucu modundayken sıcaklık GPU kul vs. bu değerli paylaşırmısın bizimle ?
Tabi ki en kısa zamanda paylaşacağım ve maalesef istanbulda değilim :( . Şunu da belirteyim 6 7 saat aralıksız oynadığım halde cpu sıcaklığını 58 gpu sıcaklığı 68 derece üzerine çıktığını hiç görmedim. Soğutma yönünden de bir problemim yok.
Merhabalar, biraz geç oldu ama oyun içinden ve ekran koruma modundayken çektiğim fotoğrafları paylaşacağım sizinle. Üstteki oyun içi aktif iken, alttaki koruma modunda çekilen fotoğraf.

Dosya Ekleri

• ujVWqLPX.jpg
    ujVWqLPX.jpg
    542,3 KB · Görüntüleme: 102
  • ujVWqLPX.jpg
    ujVWqLPX.jpg
    542,3 KB · Görüntüleme: 99
  • mysc8JoH.jpg
    mysc8JoH.jpg
    353,3 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleme:
Bende de aynı kart var, özellikle Apex Legends oynarken inanılmaz düşüşler oluyor, çoğu kişi yazılımsal problem demiş ama çözemedim. Ryzen 5 3600 var işlemci olarak herhangi dar boğaz da söz konusu değil anlayamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı