RX 5600 XT mi, RTX 2060 mı?

Babamla araştırıyoruz. İkimiz de RTX tercih ediyoruz ama RX 5600 XT, 2060'dan güçlü diye biliyorum ama RTX'in de ray traycing ve DLSS'i var. Siz hangisini önerirsiniz? :matrix:

Ya dostum böyle konu açılır mı? Bak yine fanboyları birbirine kırdırmışsın.
Ben raytracing görmek istiyorum bunun için ekstra para vermeye razıyım diyorsan al 2060'ını.
Ama şunu unutma raytracing için ilk seri kart olduğundan dolayı " bumuymuş lan raytracing " diyebilirsin çünkü 1. olarak hem bu teknolojiye uygun oyunlar yok. Bu şekilde tasarlanmamışlar yani tam anlamayacaksın ne olduğu. 2. olarak 2060 bunun için yeterli bir kart değil. Onun haricinde arkadaşların yazılım konusunda mızmızlanmalarına da kulak asma. Kulaktan dolma ve kulak aşinağlığı bilgilerle boş yapıyorlar. 5600 XT var elimde, yaklaşık 4 gündür açık makine bildiğin işkence ediyorum ona rağmen sıcaklığı 55 dereceyi geçmedi bu olay birazda çevre etkileriyle de önemli. Kısaca şunu söyleyeyim F/P zaten. Ucuza sağlam soğutmalı bir AMD kart alabiliyorken NVIDIA'da cebinden para çıkıyor ekstra. Yazılım konusunda gelirsek Cyberpunk 2077 FPS düşmesi oyun oynanmıyor çöp optimizasyon yok demelerine rağmen ben oyunu 5600 XT ile " ara ara FPS düşmesi olmasına rağmen " 60 70 FPS aralığında High ayarlarda yağ gibi oynuyorum. FPS düşmesi yediğim yerlerde bile 40 altına düştüğünü görmedim. Yazılım desteği dedikleri kadar vasat olsa oyun çıktığı gün attığım güncelleme ile bu denli sabit FPS değerlerini yakalayamazdım.

Velhasıl kelam, gerisi tamamen senin bütçene kalıyor. Ama Ray Tracing DLSS yazılım sorunu falan falan bunlar hep PR çalışması. Gerçekten 2siyle PC toplayıp yan yana kullansanız siz bunları farkedemessiniz.
Raytracing ise derdiniz 3 bin serisi ile işe başlayın derim,

Saygılarımla,

RX 5700XT ile RTX 3060 Ti fiyatları birbirine çok yakın.

RTX ne faydası var anlatır mısınız teknolojiden geri kalmışım biraz.
Sadece RTX değil performans olarak çok daha iyi, Ray tracing denilen teknoloji grafikleri biraz iyileştiriyor ve DLSS denen teknoloji sayesinde fps çok daha fazla yükseltilebiliyor.

Sadece RTX değil performans olarak çok daha iyi, Ray Tracing denilen teknoloji grafikleri biraz iyileştiriyor ve DLSS denen teknoloji sayesinde FPS çok daha fazla yükseltilebiliyor.

DLSS'i biliyorum mesela 4K oynuyorsun 2K grafik ayarında gibi FPS veriyor, geri kalan boşlukları kendi tahminine göre dolduruyor, en Ultra'sı önerilmiyor galiba dengeli daha iyi diyorlar.

RTX 2060 rakibi RX 5700'dür. Bu ikili arasında düşünmeyin bile.

2 gün sonra aniden gelen ilgi için teşekkür ederim. 30dk içinde 6 olumsuz etkileşimin tamamen rastgele olduğunu düşünüyorum.

Tüm Ventus'lar kötü değil elbette. 3 fanlı modelleri de bulunuyor. Ancak zaten ısınan bir kart olan RTX 2060 ile pek tatmin edici değerler vermediği kesin.

Elimde RTX 2060 var şu anda (Ventus). Arkada kutusu duruyor. Sistemimde de kullandım ayrıca kısa süreliğine. RT özelliğini "yeterli" seviyede kullanamadım desem yeridir açıkçası. Ha ama hakkını yemeyelim, hala iş görüyor bazı oyunlarda. Cyberpunk ve devamı için artık RT özelliği düzgünce kullanılamayacak fakat. Ezbere bilgi derken "AMD=yazılımsal hata" mantığını kurmadın herhalde kafanda. Acaba sen 5600 XT kullandın mı?

5600XT kullanmadım fakat RX 5700'de bir güncellemede yeşil ekran bir güncellemede mavi ekran başka bir güncellemede sorunsuz bir kullanım beni aşırı rahatsız etti. Arkadaşlarım aralarında kura çekerek güncelleme yapıyorlar resmen ki bu da saçma driver etkileri bile random. Aksine 5600XT kullanan arkadaşım hiçbir sıkıntı yaşamadı.
Eğer almayı düşünüyorsa arkadaşa soruyorum. Bu kumara girmek ister misin?
Ki fanboyluğun yanında bile geçmedim. Büyük ihtimalle bu kartı alamasam bende 5600XT alırdım fiyat artışından sonra. Yaşamış görmüş biri olarak 5-10 FPS farkına kanıp almamasını tavsiye ediyorum.

Kullanıcı 2K kullanmayı düşünüyorsa 5600 XT almalı. E-Spor oyunları oynuyorsa aynı şekilde. Ve neredeyse bütün hikayeli oyunlarda 5600 XT geçiyor. Render, yayın, ekran kaydı alma gibi görüntü odaklı işleri yapacaksanız zaten 5600 XT almanın bir lüzmu yok. Aksine zararı var. Ancak 1660S aldığın fiyata 2060S rakibi kart alabiliyorsan ve sorunları minimuma indiyse onu tercih etmek daha iyi olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı