RX 5600 XT sistem mavi ekran veriyor

orsak26

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ilk defa DDR4 sistem topladım ve 30 saattir düzgün çalıştıramadım. Sistemim şu şekilde:

AMD Ryzen 5 2600X.
MSI Gaming Plus Max B450 anakart.
ASUS TUF 5600XT ekran kartı.
G.Skill Ripjaws 3600MHz CL18 RAM.
Cooler Master 600W 80Plus white PSU.
Dark Diamond Pro mesh kasa.

Sistemi kendim birleştirdim çalıştırdım, BIOS'u açtım ve RAM'ler 2133 olarak gözüküyordu ellemedim. Önce driverları yükleyeyim dedim, daha driverları yüklemeden dondu bilgisayar, reset attım, BIOS'a girdim, XAMP Profile 2'yi seçtim (3600MHz olan). Bundan sonra sürekli mavi ekran almaya başladım, Windows'u kurarken dahi bile. SSD arızalıdır belki diye düşündüm arkadaşıma götürdüm kasayı, onun SSD’de de mavi ekran başladı, daha sonra arkadaşın 3000MHz'lik RAM'lerimi taktım markasını hatırlamıyorum, XAMP'yi açmadan manuel olarak 3200MHz olarak seçtim ve Windows'u kurdum, driverları yükledim çalıştı, sonra kendi RAM'lerimi geri taktım, manuel olarak 3600MHz seçtim ve stabil olarak çalışmaya başladı. Eve gittim, Ryzen Master'ı yüklerken gene hatalar almaya başladım ve bu böyle devam etti, Memory try it diye bir şey vardı BIOS'ta, onu da denedim, gene sistem hataları donmalar yaşamaya başladım. Driverları bile kuramıyorum, kafam çok karıştı. Ne yapmam gerek? İnternette de düzgün bir bilgi bulamadım, overclocktan da çok anlamıyorum.

Ama imkansız değil. Memtest86 testini yapın. Hata çıkarsa kesin olarak RAM sorunludur. Hem arkadaşınızın RAM'leri ile hata almadığınızı belirtmiştiniz.
Tekrardan link bırakayım:

Şu an bu şekilde dondu, bekliyorum.

16066163394735184711388396736047.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerin de AMD ve Intel ayrımı mı var? Bunu bilmiyordum. Sorun bundan mı kaynaklı yani?
Hayır, bundan kaynaklı değil. Intel ve AMD ayrımının olduğunu söylemek yanlış olur. İkisine de takılabilir. AMD'de RAM frekansının ucu Intel'e göre daha da açık. Memtest86'da bir gelişme var mı?

Hayır, bundan kaynaklı değil. Intel ve AMD ayrımının olduğunu söylemek yanlış olur. İkisine de takılabilir. AMD'de RAM frekansının ucu Intel'e göre daha da açık. Memtest86'da bir gelişme var mı?
Anladım. Malesef, donmuş durumda hala.
Errors:306 yazıyor bu arada, fotoğrafta belli değil.

Anladım. Maalesef, donmuş durumda hala.
Errors: 306 yazıyor bu arada, fotoğrafta belli değil.

Size söylediğim Corsair AMD uyumlu DDR4 RAM alirsaniz sorun çözülür. 2 tane alin, oyunlarda performansı çok artiyor. 2 tane RAM'de büyük ihtimal sorununuz çözülür.

Bilemedim hocam. RAM'leri değiştirmekten başka bir çare yok gibi duruyor. Memtest86'da bile düzgün çalışmayanını ilk kez görüyorum.

Çok ilginç gerçekten. Umarım iade alırlar. Teşekkür ederim yardımlarınız için. Corsair'in 3600MHz RAM'lerini almam uygun mudur?

Size söylediğim Corsair AMD uyumlu DDR4 RAM alirsaniz sorun çözülür. 2 tane alin, oyunlarda performansı çok artiyor. 2 tane RAM'de büyük ihtimal sorununuz çözülür.

Yarın arızanın RAM'lerden olduğundan tekrar emin olmak için arkadaşımdaki RAM'leri alacağım. Ondan sonra Corsair almayı düşünüyorum, 3600MHz uygun olur mu?

Geri
Yukarı