R5 5600 - RX 6500 XT sistem sürekli mavi ekran veriyor

astonishedflyer

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Yaklaşık 1 haftadır bu problemle uğraşıyorum ama son 2 gündür farklı bir boyuta ulaştı. Şu an herhangi bir oyuna giremiyorum, yükleme ekranı bittikten sonra sistem donup kalıyor ya kendini yeniden başlatıyor ya da mavi ekran verip kapanıyor. Sadece oyunlar da değil normal masaüstünde bile bazen kilitleniyor mavi ekran veriyor. Bilgisayarı işim dolayısıyla zaten çok fazla açmıyorum bile haftada 5-6 saat anca açık. Öncesinde böyle bir problem yoktu. RAM'lerden şüpheleniyordum diye Memtest86 ile test de ettim ama orada da sıkıntı çıkmadı. Ekran kartına FurMark testi yapıyorum sıkıntı yok. Sorun nerede olabilir arkadaşlar? Minidump dosyasını ve Memtest86 sonuçlarını paylaşıyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum en azından sorun yazılımsal mı donanımsal mı onu tespit etsem yeter satıp laptopa geçeceğim zaten çok uğraştırdı bu bilgisayar beni.

Minidump dosyası: Minidump - Google Drive
Sistem: AMD Ryzen 5 5600 İşlemci, ASUS Prime A320M-F Anakart, XPG D30 8+8 GB DDR4 3000MHz Bellek, MSI Mech2X RX 6500 XT 4 GB ekran kartı.

Dosya Ekleri

• IMG_6216.jpg
    IMG_6216.jpg
    123,8 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_6215.jpg
    IMG_6215.jpg
    233,6 KB · Görüntüleme: 14
Güncel Memtest86 uygulaması ile tekrar test ediniz. (test14 dma dahil oluyor.)

Ekran kartı bellek testi yapınız. OCCT üzerinde VRAM testi yapınız.

Sonuçları burada paylaşın.

+Amd Ryzen Master neden kullanıyorsun ?

- Kaldır.

İşlemciye undervolt vs.. yaptın mı ?

BIOS güncelle. Sonra BIOS'a gir ve restore defaults save yap. CPU ve RAM değerleriyle oynadıysan default hale çek. BIOS'ta RAM MHZ değerini 3000 olarak ayarla. DOCP var ise kapat.
Ryzen master, ASUS, MSI ve Ryzen master araçarını sil. GPU ve Ağ kartını güncelle.

Bunları yap ve gelişmeleri bildir.
Teşekkür ederim öncelikle. BIOS'u güncelledim. RAM frekansımı elle 3000MHz yaptım fakat gecikme değeri CL22 oluyor böyle. CL16 da çalışması için D.O.C.P açmam gerekiyor bunu nasıl çözebilirim?

Teşekkür ederim öncelikle. BIOS'u güncelledim. RAM frekansımı elle 3000MHz yaptım fakat gecikme değeri CL22 oluyor böyle. CL16 da çalışması için D.O.C.P açmam gerekiyor bunu nasıl çözebilirim?

@claus hocamın dediği her şeyi yaptıysanız biraz kullanın bilgisayarı bakalım hata vb. verecek mi? Eğer çökme, mavi ekran vb. bir hata almazsanız D. OC. P ayarını açıp yine biraz kullanın bilgisayarı. Açtığınızda herhangi bir problem oluşmazsa ayar açık devam edebilirsiniz. Sonuçları paylaşırsanız güzel olur.

O şimdilik kalsın. Sonra bakacağız onlara. İlk dediklerimi yap ve mavi ekran alıp almadığını bildir.

O şimdilik kalsın. Sonra bakacağız onlara. İlk dediklerimi yap ve mavi ekran alıp almadığını bildir.
Yaptığım işlemler:
1- BIOS'u güncelledim, dediğiniz gibi D.O.C.P kapatım elle 3000MHz'de çalıştırdım.
2- Ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurdum.
3- Asus AI Suite ve AfterBurner yüklüydü bunları da kaldırdım.
Az önce Valorant'da yine mavi ekran verdi ve kapandı.
Bu da Minidump dosyası: 072923-13625-01.dmp

Hatalı olan şeyler var. Ağ kartın güncel değil. Güncelle doğru şekilde.
AMD GPU bu şekilde sil.
Sonra bunu IDM ile indir yükle.
Ryzen master silmemişsin onu sil. CPU için OC vs. yapmaya çalıştın mı ? Harici olarak neler takılı bu sisteme ?

AMD GPU bu şekilde sil.
Ryzen master silmemişsin onu sil. CPU için OC vs. yapmaya çalıştın mı ? Harici olarak neler takılı bu sisteme ?
Ryzen Master kurulu değil önceden kurmuştum kaldırdım. Anakart A320 zaten overclock yapamıyorum. Klavye, mouse, yazıcı kablosu dışında bir şey takılı değil.

AMD GPU bu şekilde sil.
Sıfırdan format atmamın bir faydası olur mu? Yada Windows 11 e geçmek vs?

Yeni konular

Geri
Yukarı