RX 5600XT GPU frekansı düşürme

Wizinnn

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, GPU frekansımı düşürmek istiyorum (1780-1680 çekmek istiyorum) nedeni WattMan adında bir hata alıyorum çözüm önerisi olarak bunu yapmamı söylediler. Radeon ayarları üzerinden nasıl yapacağımı gösterir misiniz?

1602337827338.png

1602337892112.png

1602337913431.png

En son voltaj ayarı kısmına istediğin değeri girip kaydetmen yeterli olacaktır.

Merhabalar. Dediğiniz Frekans Mhz düşürme işlemini Radeon programı üzerinden yapabilirsiniz. Radeon programını açın. Performans kısmına tıklayın ve oradan da ayarlanıyor kısmına tıklayın. Ayarlama kontrolünü manuel olarak seçin. GPU ayarını manuel yapın. Gelişmiş kontrol açılacak onu da manuel olarak seçerseniz Frekans Mhz kısmına ulaşabilirsiniz. Oradaki en son değeri 1780 olanı 1680 olarak ayarlayabilirsiniz. Yalnız Radeon programı üzerinden yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın. Ayrıca WattMan hatasının donanımsal olma ihtimali de vardır. O yüzden kullandığınız sistem özelliklerini detaylı olarak marka modelini de belirterek paylaşın ve böylece bilgili arkadaşlarda daha iyi yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• 12.PNG
    12.PNG
    18,6 KB · Görüntüleme: 153
Merhaba arkadaşlar, GPU frekansımı düşürmek istiyorum (1780-1680 çekmek istiyorum) nedeni WattMan adında bir hata alıyorum çözüm önerisi olarak bunu yapmamı söylediler. Radeon ayarları üzerinden nasıl yapacağımı gösterir misiniz?
Hocam yazılım güncel mi ?

Merhabalar. Dediğiniz Frekans MHz düşürme işlemini Radeon programı üzerinden yapabilirsiniz. Radeon programını açın. Performans kısmına tıklayın ve oradan da ayarlanıyor kısmına tıklayın. Ayarlama kontrolünü manuel olarak seçin. GPU ayarını manuel yapın. Gelişmiş kontrol açılacak onu da manuel olarak seçerseniz Frekans MHz kısmına ulaşabilirsiniz. Oradaki en son değeri 1780 olanı 1680 olarak ayarlayabilirsiniz. Yalnız Radeon programı üzerinden yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın. Ayrıca WattMan hatasının donanımsal olma ihtimali de vardır. O yüzden kullandığınız sistem özelliklerini detaylı olarak marka modelini de belirterek paylaşın ve böylece bilgili arkadaşlarda daha iyi yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Sapphire RX5600 XT
R5 3600
2x8 16 GB CL16 3000MHz RAM Corsair
Gigabyte B450 GAMING X
Corsair CV650W 80+ PSU

Hocam yazılım güncel mi?

20.4.2 indirdim nromal de 20.9.1 kullanıyordum dün WattMan alınca bu gün bunu denemek istedim

Merhabalar. Dediğiniz Frekans MHz düşürme işlemini Radeon programı üzerinden yapabilirsiniz. Radeon programını açın. Performans kısmına tıklayın ve oradan da ayarlanıyor kısmına tıklayın. Ayarlama kontrolünü manuel olarak seçin. GPU ayarını manuel yapın. Gelişmiş kontrol açılacak onu da manuel olarak seçerseniz Frekans MHz kısmına ulaşabilirsiniz. Oradaki en son değeri 1780 olanı 1680 olarak ayarlayabilirsiniz. Yalnız Radeon programı üzerinden yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın. Ayrıca WattMan hatasının donanımsal olma ihtimali de vardır. O yüzden kullandığınız sistem özelliklerini detaylı olarak marka modelini de belirterek paylaşın ve böylece bilgili arkadaşlarda daha iyi yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Frekans hızını 1680 yaptığım zaman voltaj otomatik olarak 917 olarak ayarlandı herhangi bir sorun oluşturmaz bana değil mi?

Eki Görüntüle 697454
Eki Görüntüle 697457
Eki Görüntüle 697458
En son voltaj ayarı kısmına istediğin değeri girip kaydetmen yeterli olacaktır.

1680 yaptığım zaman voltajı 917 olarak ayarladı bir sıkıntı oluşturur mu bana ve yardımın için teşekkür ediyorum ve yanında bulunan 1290 MHz 1240 çekti

Son düzenleme:
Frekans hızını 1680 yaptığım zaman voltaj otomatik olarak 917 olarak ayarlandı herhangi bir sorun oluşturmaz bana değil mi?
Yeni nesil kartlarda böyle oluyor sanırım. Frekansı düşürdüğün zaman voltajı da ona göre otomatik olarak ayarlıyor. Herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bu şekilde test edin bakalım WattMan hatası verecek mi diye.

Yeni nesil kartlarda böyle oluyor sanırım. Frekansı düşürdüğün zaman voltajı da ona göre otomatik olarak ayarlıyor. Herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bu şekilde test edin bakalım WattMan hatası verecek mi diye.

Tamamdır ayarlıyorum yardımınız için teşekkür ediyorum eğer WattMan hatası ile karşılaşırsam buraya yazacağım.

Tamamdır ayarlıyorum yardımınız için teşekkür ediyorum eğer WattMan hatası ile karşılaşırsam buraya yazacağım.

İstersen voltajı biraz daha düşürmeyi deneyebilirsin otomatik ayarında benim 981'di voltajı
900'e cektim WattMan yemeye başladı şimdi 941'de kullanıyorum. En uygun ayar oydu. Sende kendin deneyerek bulmalısın.

İstersen voltajı biraz daha düşürmeyi deneyebilirsin otomatik ayarında benim 981'di voltajı.
900'e cektim WattMan yemeye başladı şimdi 941'de kullanıyorum. En uygun ayar oydu. Sende kendin deneyerek bulmalısın.

Şu an Max frekans 1680MHz voltajı da keni otomatik olarak 917 ayarladı şuana kadar WattMan yemedim genel de 2 gün de bir WattMan hatası veriyordu bu gün 3.gün bakalım ilerleyen zamanlar da WattMan verecek mi siz de mi aynı ekran kartını kullanıyor sunuz.

Şu an Max frekans 1680MHz voltajı da keni otomatik olarak 917 ayarladı şuana kadar WattMan yemedim genel de 2 gün de bir WattMan hatası veriyordu bu gün 3.gün bakalım ilerleyen zamanlar da WattMan verecek mi siz de mi aynı ekran kartını kullanıyor sunuz.

Benim 1780 MHz'de çalışıyor 941 voltaj 40 dakika oynasan anlayabilirsin aslında.

Yeni konular

Geri
Yukarı