RX 5600XT sistem sürekli oyundan atıyor

BlackGRY

Kilopat
Yer
Kahramanmaraş
RX 5600 XT kartım var yaklaşık 2 yıldır aktif olarak kullanmaktaydım son zamanlarda msfs2020'yi oynamaya başladım.
Fakat simülasyonda durduk yere siyah ekran sorunları aşırı ısınma olmamasına rağmen aşırı ısı hatası ve oyundan atması sorunundan müzdaribim.
Sürücülerini her seferinden DDU ile temizleyip yeniden yüklememe rağmen sorunu çözüme kavuşturamadım.
Her zaman WHQL sürücüleri tercih ederim kartımın temizliğini ve bakımını düzenli olarak yaparım kısacası karta arıza verdirecek bir işlemde bulunmadım.
Sorunun nerede olduğuna dair en ufak bilgim yok.
Bu sorunu yaşayan varsa veya benzer şekilde farklı oyunlarda da bu tür sorunu yaşayan kullanıcılar varsa yardımcı olursa sevinirim.
Çünkü en sonunda kartı satıp NVIDIA model bir karta geçmeyi düşünüyorum.
Sistemim:
AMD Ryzen 5 3600X.
ASUS B450M-K
Corsair 8x2 16 GB 3200 MHz.
Sapphire RX 5600XT.
FSP 600W güç kaynağı.

Radeon sürücünüz hangi sürümde? Güncel sürüm olan 22.11.2 sürümünde sıkıntılar olduğunu duymuştum bir de 22.11.1 sürümü ile dener misiniz?

22.11.2 kullanıyordum birkaç kez DDU ile temizleyip yükledim yine çökmeler yaşadım.
Ardından en stabil sürücü olan 22.4.2'yi yükledim bu sürücüde bile bazen sorunlar olabiliyor.
AMD ekran kartlarında anlam veremediğim nokta sürücü olayı neden bu kadar sorunlu?

2023 yılına girdik her geçen ay yeni sürücüleri yayımlıyorlar vallahi yeni sürücü sürümüne güncellemeye korkar oldum.
Adam gibi ekran kartından performans alamıyorum.

Bu kartı 3 yıldır kullanıyorum ve wattman hatası da dahil mavi ekran siyah ekran vs.herhangi bir problemle karşılaşmadım. Siz de anladığım kadarıyla bu oyunu oynayana kadar bir problemle karşılaşmamışsınız.

Oyunla ilgili biraz araştırma yapınca aslında bu tarz sorunlara meyilli bir yapısı var diye anladım.
İntel ya da AMD, Nvidia ya da AMD olsun CPU ve GPU öncelikle OC varsa disable yapılmasından tutun, sanal bellek boyutunun arttırılması gerektiğine, Visual C++ sürümlerinin reinstall edilmesine, RAM hızlarının (XMP moddaysa) düşürülmesine kadar çeşitli tavsiyelerde bulunulmuş.

Dediğim gibi oyunu bilmiyorum ama oyunun ana sitesinde belirttiğiniz türde hatalar için kocaman sayfa çözüm ipuçları sayfası olduğuna göre, sorunu oyundan kaynaklanan gereksinimlerde aramak lazım diye düşünüyorum.

Bu kartı 3 yıldır kullanıyorum ve WattMan hatası da dahil mavi ekran siyah ekran vs. Herhangi bir problemle karşılaşmadım. Siz de anladığım kadarıyla bu oyunu oynayana kadar bir problemle karşılaşmamışsınız.

Oyunla ilgili biraz araştırma yapınca aslında bu tarz sorunlara meyilli bir yapısı var diye anladım.
Intel'ya da AMD, NVIDIA'ya da AMD olsun CPU ve GPU öncelikle OC varsa disable yapılmasından tutun, sanal bellek boyutunun arttırılması gerektiğine, Visual C++ sürümlerinin reinstall edilmesine, RAM hızlarının (XMP moddaysa) düşürülmesine kadar çeşitli tavsiyelerde bulunulmuş.

Dediğim gibi oyunu bilmiyorum ama oyunun ana sitesinde belirttiğiniz türde hatalar için kocaman sayfa çözüm ipuçları sayfası olduğuna göre, sorunu oyundan kaynaklanan gereksinimlerde aramak lazım diye düşünüyorum.

Oyunla alakasının olduğunu sanmıyorum daha önce de sürücülerle alakalı sorun yaşadım evde NVIDIA ekran kartına sahip bu sistemden daha kötü model olmasına rağmen AMD gibi sürücü sorunları çıkarmıyor.
Demek istediğim sizin bildiğiniz en stabil sürücü sürümü var mı?
Bu konuda voltaj ayarlamaları ile ilgili konular gördüm fakat o konu da bilgim olmadığı için kartıma zarar verme korkusuyla yapmadım.
Sorunun kartta olmadığından eminim daha önce Windows 10 kullanırken bu tarz sorunlarla daha az karşılaştım.

Geri
Yukarı