RX 5600XT sistemde görüntü gelip gidiyor

Allah allah bir panik yaptırmak istemem ama donanımsal bir hata olabilir sanırım o zaman ama emin değilim. Belki RAM'de bir sıkıntı vardır? Memtest86 Testi yaparsan kesin olarak anlarsın.

İngilizcen varsa bunu izleyerek yapabilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bide BIOS ekranı falan açılıyor mu yoksa tamamen mi görüntü yok?
Parçaların ikinci el mi? Denediğin diğer PSU modeli nedir?

RAM'lerinden birini söküp sisteme girmeye çalışabilirsin bide. Belki öyle olur. Ama kesinlikle Memtest86 testini yap.

Allah Allah bir panik yaptırmak istemem ama donanımsal bir hata olabilir sanırım o zaman ama emin değilim. Belki RAM'de bir sıkıntı vardır? Memtest86 testi yaparsan kesin olarak anlarsın.

İngilizcen varsa bunu izleyerek yapabilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de BIOS ekranı falan açılıyor mu yoksa tamamen mi görüntü yok?
Parçaların ikinci el mi? Denediğin diğer PSU modeli nedir?

RAM'lerinden birini söküp sisteme girmeye çalışabilirsin bir de. Belki öyle olur. Ama kesinlikle Memtest86 testini yap.

Parçaların hepsini sıfır aldım. Windows kurulu olsa bile 1 dakika içinde görüntü gidiyor test yapamam zaten daha önce yazdığım gibi BIOS ekranında okunmayan bileşen yok. RAM'leri teker teker, ikişer ikişer yerlerini değiştirerek denedim anakartın üzerindeki şemaya göre doğru sırada taktım. Yinede sonuç aynı. Denedigim diğer PSU Frisby Venom FC9270G kasanın PSU'su 650W 80+ modeli.
BIOS'a kadar geliyor içinde Windows kurulu bir HDD'de denedim Windows geliyor yine aynı sürede 1 dakika sonra görüntü gidiyor kasa çalışıyor kasada hiçbir anormal durum yok klavye Mouse'da güç gidiyor görüntü gittikten sonra Klavye'nin numlock tuşuna bastığımda ışıkları yanmıyor aynı şekilde Farenin'de.

Anakart: MSI B550 GAMING Plus.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 5600XT.
RAM: G.Skill 8x2 3600 MHz.
SSD: Kingston A2000 500 GB m.2.
Kasa&PSU: Gamepower Horizon mesh 550W 80+

Sistemi düzgünce hatasız.
Topladım, görüntü geldi 1 dakika sonra gitti monitör'de Power saving yazısı geldi. Kasa çalışıyor bu esnada bir sıkıntı yok. PSU'da ilginç bir şey oldu açma kapama anahtarını bir kere kullanabildim, sonrasında anahtardan kapatamadım kapatiyorum geri atıyor.
650W 80+ PSU ile denedim yine aynı hata, başka monitör'de denedim yine aynı. Yardımlarınızı bekliyorum.
Belki son çare olarak BIOS'u güncellemeye çalışabilirsin, güncellemediysen. Onun dışında pek bilmiyorum. Bendede PC çöküyordu seninki gibi bazen ama o kadar sık değil, BIOS, chipset ve ekran kartı driver'larını güncelledikten sonra çözdüm. Bide bence memtest86'yı yapmayı dene, denemekten zarar gelmez. Belki yapabilirsin. Windows açılıyor sonuçta az da olsa.

Son olarak kulağa ne kadar saçma gelsede bazı Mouse/Klavye yada bilgisayarına taktığın diğer cihazlar açılmasını engelleyebiliyor, kendi gözlerimle gördüm. Evinde sıkıntısız çalışan bildiğin başka bir klavye/mouse varsa onları tak, başka takılmış olan cihaz vs. varsa çıkar. Bunların hepsini yaptıktan sonra yine olmazsa ne yapabileceğini pek bilmiyorum. Herhalde başka bir sistemde parçalarını tek tek deneyerek hangisinin arızalı olduğunu bulursun, sonra garantiye gönderirsin. Not olarak bence o PSU markalarını asla kullanma. Gamepower, Frisby gibi markalara bu tür sistemler emanet edilmez, kesinlikle corsair yada high power gibi bilinen markalardan ve bilinen ve güvenilen modellerinden alın.

Son düzenleme:
Belki son çare olarak BIOS'u güncellemeye çalışabilirsin, güncellemediysen. Onun dışında pek bilmiyorum. Bende de PC çöküyordu seninki gibi bazen ama o kadar sık değil, BIOS, chipset ve ekran kartı driver'larını güncelledikten sonra çözdüm. Bir de bence Memtest86'yı yapmayı dene, denemekten zarar gelmez. Belki yapabilirsin. Windows açılıyor sonuçta az da olsa.

BIOS'u en son versiyon da ilk Versiyon'da beta sürümde denedim yine sonuç aynı. Testi yapmam çok zor süre çok az 5 dakika falan olsa 1 dakika içinde yapmam çok zor.
Sistemi 3 kere baştan kurdum. İlk defa PC toplamıyorum acemi degilim, 2 monitör'de 1 Televizyon'da denedim sonuç aynı 2 farklı kabloyla denedim kablolar monitörler normalde çalışıyor bir sıkıntı yok ama bende sonuç hala ayni.

Bugün bilgisayarcıya vereceğim kasayı o sorunu bulup söyleyecek.( Bursada'ki en iyi bilgisayarcı) %90 bulur sorunu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı