RX 5600XT sistemde Oyunlardaki piksel titremesi ve karıncalanmalar

PanzerTR

Megapat
Makaleler
20
Bunu nasıl anlatacağımı bilmiyorum, sanki 144Hz bir monitörü 60Hz'de kullanıyorum gibi düşünün. Oyunlarda nesnelerin pikselleri titriyor bu bazı oyunlarda oluyor.
Sorunun kaynağı ne bilmiyorum. Karıncalanma olarak da düşünebilirsiniz.

Monitördeki ölü pikel nedeniyle garantiye gödereceğim, ekran kartına bir şey demek istemiyorum çözümü olmayan her sorun var (anti-aliasing çalışmama, texture flickering..) PSU'yu zaten değiştireceğim. Birazcık şansızım galiba bu konuda.
GPU: ASUS TUF Evo RX 5600 XT.
CPU: Ryzen 5 3600X.
Monitör: AOC 24G2U.
RAM: 8x2 XPG 3000MHz.
PSU: Power Boost 650W 80+ (değiştireceğimi belirttim)
Anakart: ASUS B450M Dragon.

@PanzerTR İyi günler hocam, ben de yaklaşık 2-3 aydır sizinle aynı sorunla uğraşıyorum. Bu problem Coil Whine gibi, şans işi yani bazı sistemlerde hiç yoktur, bazı sistemlerde azdır ama duyulmaz. Bu Anti Aliasing işte aynen öyle, bazı sistemlerde tam çalışıyor, bazılarında biraz sorunlu, bazılarındaysa baya kötü. Yabancı arkadaşlarla bu sorunu görüştüm, birisinde durum benden daha da kötüydü. Örneğin GTA 5'te X4 MSAA kullanılmasına rağmen karakterden 2 metre ötedeki pikseller zig zag çiziyordu, dans ediyordu, dokular ise yüklenmemiş gibi aşırı bulanık gözüküyordu. Yani anlayacağınız sorunu çözmek için bir sürü sistem deneyip en az sorunlu olanını kullanmanız gerek. Beni en çok üzen şeyse, bir sürü konu ve 48 sayfalık tartışması olmasına rağmen @Recep Baltaş @Ali Güngör gibi bilgili insanların ilgisiz olması.. Kısacası en çaresiz durumlardan, yaşanmadan anlaşılması zor. Şimdilik idare etmeye çalışıyorum. :(

Son düzenleme:
@PanzerTR İyi günler hocam, ben de yaklaşık 2-3 aydır sizinle aynı sorunla uğraşıyorum. Bu problem Coil Whine gibi, şans işi yani bazı sistemlerde hiç yoktur, bazı sistemlerde azdır ama duyulmaz. Bu Anti Aliasing işte aynen öyle, bazı sistemlerde tam çalışıyor, bazılarında biraz sorunlu, bazılarındaysa baya kötü. Yabancı arkadaşlarla bu sorunu görüştüm, birisinde durum benden daha da kötüydü. Örneğin GTA 5'te X4 MSAA kullanılmasına rağmen karakterden 2 metre ötedeki pikseller zig zag çiziyordu, dans ediyordu, dokular ise yüklenmemiş gibi aşırı bulanık gözüküyordu. Yani anlayacağınız sorunu çözmek için bir sürü sistem deneyip en az sorunlu olanını kullanmanız gerek. Beni en çok üzen şeyse, bir sürü konu ve 48 sayfalık tartışması olmasına rağmen @Recep Baltaş @Ali Güngör gibi bilgili insanların ilgisiz olması.. Kısacası en çaresiz durumlardan, yaşanmadan anlaşılması zor. Şimdilik idare etmeye çalışıyorum. :(
Saçma sapan bir şey. Oyundaki tırtığı düzeltemiyor bir kart. Bunun garantide falan da yeri yok. (En azından müşteri temsilcim öyle dedi)

Nedenini uzun uzun tartışabiliriz ama bir işe yaramaz. VSR olmasa oyun nasıl oynayacaktım bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı