RX 570 boşta 60 ve yük altında 90 derece oluyor

Bir Dost1

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle belirtmek isterim ki bu sorun 5 senedir var ve çok takmadığım için sorun olarak değerlendirmedim, konu hakkında bilgi kazanmak için yazıyorum. Sapphire marka RX570 4G ekran kartım boştayken 60 derece sıcaklıkta takılıyor ve fan hızı %20 civarı çalışıyor. Oyunlarda ise genelde 85-90 dereceleri görüyor. Fakat ne 5 senedir ekran kartım yandı, ne de 5 senedir aldığım FPS de bir düşüş oldu. Kaspersky kullanıyorum ve düzenli tarama yapıyorum ve hiçbir zaman virüse de rastlamadım. Bunun sebebi nedir, nasıl düzeltebilirim, ekran kartımı yükseltmeyi düşünüyordum, onda da bu ısınma sorununu yaşar mıyım?

1712963010266.png

Sistem yükseltme için sistem bileşenlerini bilmemiz gerekir kafamıza göre yorum yapamayız ekran kartının sıcaklık değerleri yüksek gibi sisteminde genel temizlik ve işlemci, GPU'da termal macun yenilemen sağlıklı olacaktır.

O dereceler ekran kartları için normal. Bendeki gtx970 mesela, 130 dereceye kadar çalışmak için üretilmiş.
Sizin kullanıcı olarak dikkat edeceğiniz nokta şu: oyun oynarken önce fan yüksek devire geçiyor, sonrasında takılmalar başlıyorsa orada ekran kartı zorlanıyor demektir.
Ama fan yükselmesine rağmen takılma, donma, FPS düşüşü olmuyorsa, normaldir, zararı olmaz.

Temel Kart Ürünü : B450 GAMING PLUS (MS-7B86)

İşlemci : AMD Ryzen 5 2600X Six-Core Processor, 3600 Mhz, 6 Çekirdek, 12 Mantıksal İşlemci

Toplam Fiziksel Bellek : 16,0 GB

Ekran kartı : Sapphire RX 570 4GB

O dereceler ekran kartları için normal. Bendeki GTX970 mesela, 130 dereceye kadar çalışmak için üretilmiş.
Sizin kullanıcı olarak dikkat edeceğiniz nokta şu: Oyun oynarken önce fan yüksek devire geçiyor, sonrasında takılmalar başlıyorsa orada ekran kartı zorlanıyor demektir.
Ama fan yükselmesine rağmen takılma, donma, FPS düşüşü olmuyorsa, normaldir, zararı olmaz.

Boşta 60 derece nedir yahu? Yükte 90 dereceleri görüyor diyor adam. Normal değil bu değerler RX 570 için. Aynı kartı arkadaşım kullanıyor 75 dereceyi geçmiyor tam yükte.

O dereceler ekran kartları için normal. Bendeki gtx970 mesela, 130 dereceye kadar çalışmak için üretilmiş.
Sizin kullanıcı olarak dikkat edeceğiniz nokta şu: oyun oynarken önce fan yüksek devire geçiyor, sonrasında takılmalar başlıyorsa orada ekran kartı zorlanıyor demektir.
hiçbir donma kasma takılma vesaire yaşamadım sadece fan %100 de çalışıp çok ses yapıyor bazen

O dereceler ekran kartları için normal. Bendeki GTX970 mesela, 130 dereceye kadar çalışmak için üretilmiş.
Sizin kullanıcı olarak dikkat edeceğiniz nokta şu: Oyun oynarken önce fan yüksek devire geçiyor, sonrasında takılmalar başlıyorsa orada ekran kartı zorlanıyor demektir.

Normal mi? 😂 hocam 130 derecede hangi ekran kartı çalışıyor.

Söyle ki bende de RX570 vardı zamanında o ısılara boşta çıkmıyordu 50 derece altı olduğu için fan stop özelliği olduğu için fan sesi de olmuyordu macun ve temizlik yapılmalı kasa havalandırmanı da elden geçirmen gerekebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı