Çözüldü RX 570 Ekranın karelenmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mr.shn

Decapat
MSI Armor RX570 ekran kartımda masaüstündeyken aldığım bir hata var. Birkaç defa başıma geldi. Stres testine soktum 20 dakika çalıştı herhangi bir sıkıntı çıkmadı, sıcaklık değerleri de gayet normaldi. Bu hatayı aldıktan sonra 5-10 sn kadar bekliyor sonrasında siyah ekranda kalıyor. Battlefield 1, Battlefront 2, Rainbow 6 gibi oyunlar yüklü onlardayken hiç olmadı ancak masaüstünde 3 defa karşılaştım. Bu hatanın sebebi ne olabilir?

Dosya Ekleri

• 20210523_222813.jpg
    20210523_222813.jpg
    416 KB · Görüntüleme: 109
Çözüm
Merhaba. Bu hatayı tekrar almıyorum ancak başka bir sorun çıktı. Oyunlardayken bu hatayı alıyorum ardından oyun kapanıyor. Assassin's Creed Odyssey(Epic Games), battefront 2(Origin), R6 Siege(Ubisoft Connect) bu oyunlarda bazen oyuna girdiğim anda bazen de biraz zaman geçtikten sonra oyun siyah ekran veriyor, kapanıyor ve bu hatayı veriyor. Driverı sildim(DDU ile) ve WHQL+ sertifikalı başka bir driver kurdum aynı hatayı halen alıyorum. Sorun ne olabilir?

Tamamdır. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırın ve aygıt yöneticisinden temel görüntü bağdaştırıcı olan aygıta sağ tıklayın ve cihazı kaldır deyin ondan sonra bilgisayarımız yeniden başlatın. (otomatik sürücü güncellemesi açık olmalı )
Ekran kartı kaynaklı değildir belki. Yazılımsal olabilir mi?
Ekran kartı sürücünüz güncel midir?

Ekran kartı sürücüm güncel, bu hatayı aldıktan sonra DDU ile temizleyip stabil bir sürücü kurdum.
Düzenleme: BIOS sürümüm güncel değil. Kendi sürümüm 2019 Ocak'tan kalma ancak güncel sürüm Temmuz 2020 olmasına rağmen hala beta sürümü olarak görünüyor. O yüzden güncellemek istemedim.
Bunun dışında neler yapabilirim?
HDMI kablosu oldukça eski bir kabloydu ve birkaç defa elektrik kaçırdığını fark ettim onu da değiştirdim.

Son düzenleme:
Ekran kartı sürücüm güncel, bu hatayı aldıktan sonra DDU ile temizleyip stabil bir sürücü kurdum.
Düzenleme: BIOS sürümüm güncel değil. Kendi sürümüm 2019 Ocak'tan kalma ancak güncel sürüm temmuz 2020 olmasına rağmen hala beta sürümü olarak görünüyor. O yüzden güncellemek istemedim.
Bunun dışında neler yapabilirim?
HDMI kablosu oldukça eski bir kabloydu ve birkaç defa elektrik kaçırdığını fark ettim onu da değiştirdim.

DDU ile kaldırın ve 20.11.2 sürümünü kurun. HDMI kablosunu da değiştirin. Başka monitörde test edin. (dediklerimi sırayla yapıp sonucu bildirin)

Format atmayı denemişsinizdir muhtemelen. Oyunlarda yapmayıp masaüstünde yapması garip.

Format atmayı denemedim çok fazla yedeklemem gereken şey var onları halledip format atmayı da denerim.
@Er73748 HDMI kablosunu değiştirdim ancak başka monitörüm yok deneme fırsatım olmaz ne yazık ki. Yalnız son zamanlarda dikkat ettiğim kadarıyla bazı oyunlarda 59Hz de oynuyorum. Bununla bir alakası var mı bilmiyorum ama oyunlarda 60 yapamıyorum 59 da kalıyor. LG Flatron M.2262D monitörümün modeli ve sistemin en üyesi, yaklaşık 10-12 yıllık. Ancak görsel bir sıkıntısına denk gelmedim hiç. Bu hata ondan kaynaklı olabilir mi emin değilim.

Format atmayı denemedim çok fazla yedeklemem gereken şey var onları halledip format atmayı da denerim.
@Er73748 HDMI kablosunu değiştirdim ancak başka monitörüm yok deneme fırsatım olmaz ne yazık ki. Yalnız son zamanlarda dikkat ettiğim kadarıyla bazı oyunlarda 59Hz de oynuyorum. Bununla bir alakası var mı bilmiyorum ama oyunlarda 60 yapamıyorum 59 da kalıyor. LG Flatron M.2262D monitörümün modeli ve sistemin en üyesi, yaklaşık 10-12 yıllık. Ancak görsel bir sıkıntısına denk gelmedim hiç. Bu hata ondan kaynaklı olabilir mi emin değilim.

Önceden 60Hz oynayabiliyor muydunuz?

Geri
Yukarı