RX 570 ile FX-6300 darboğaz yapar mı?

Elimde 3500 TL arası bütçe var. Anakart ve İşlemciyi henüz yükseltemem gibi geliyor bu bütçeyle, farklı önerilerinize açığım..

Aynı özelliklerle iki sene önce kullandım. O zaman RAM yetmezliği yaşıyordum şu an zaten RAM yüzünden drop yeme ihtimalin çok yüksek. Ekran kartına gelirsek bu konu hakkında herkesin bir yorumu var kimisi yapmaz diyor kimisi işlemcine OC yapman mantıklı diyor. Bizzat denemiş biri olarak işlemciyi stock halinde kullandım. Oyunlarda mümkünse 1080p oynatmaya çalış aksi takdirde işlemci zorlanıyor. Zaten ısınan serilerden bilirsin. OC yaparsan elbet stock hıza göre performansı artacaktır yani soğutucun iyi ise OC öneririm.
Oyunlarda drop yaşamam çoğu zaman oluyor, özellikle arkada Discord falan açık duruyorsa.

2000 çok demiş daha iyisini bulursunuz. Fiyatı düşürmediği sürece :D
Çoğu şeyin fiyatı artmış. Ben ilk gördüğümde ekran kartını fiyat ideal gibi gelmişti.

Son düzenleme:
Elimde 3500 TL arası bütçe var. Anakart ve işlemciyi henüz yükseltemem gibi geliyor bu bütçeyle, farklı önerilerinize açığım.

Oyunlarda drop yaşamam çoğu zaman oluyor, özellikle arkada Discord falan açık duruyorsa.

Çoğu şeyin fiyatı artmış. Ben ilk gördüğümde ekran kartını fiyat ideal gibi gelmişti.

Acil değilse bu işten yararlı çıkmak istiyorsan DDR3 sistemi elinden çıkarıp para biriktirip 2.el DDR4 sisteme geçmek olsun dostum. Yani istediğin ekran kartını al çoğu oyunda problem yaşayacaksın düşük FPS'lerde gezeceksin misal yukarıdaki arkadaş yazmış zaten CS:GO Valorant tarzı oyunlarda problem yaşayacaksın. Story oyunlarını zaten anlatmıyorum ben düşük FPS'e razıyım diyorsan RX570, GTX 970, RX560 öneririm. (tx 970 ve RX570 de darboğaz oluyor. İşlemci OC ile önüne bir nevi geçebilirsin.)

Acil değilse bu işten yararlı çıkmak istiyorsan DDR3 sistemi elinden çıkarıp para biriktirip 2.el DDR4 sisteme geçmek olsun dostum. Yani istediğin ekran kartını al çoğu oyunda problem yaşayacaksın düşük FPS'lerde gezeceksin misal yukarıdaki arkadaş yazmış zaten CS:GO Valorant tarzı oyunlarda problem yaşayacaksın. Story oyunlarını zaten anlatmıyorum ben düşük FPS'e razıyım diyorsan RX570, GTX 970, RX560 öneririm.
Pek acil değil. Önerilerin için çok teşekkür ederim. Hala kararsızım dedikleriniz çok önemli benim için hocam. Ben zaten Rainbow Six Siege gibi oyunlarda en low grafiklerde 80 fps alıp kasıyormuş gibi görüntü alıyordum. Bir anda drop girip 40'lara kadar düştükleri oluyordu. Rica etsem tavsiyeleriniz toplu şekilde belirtir misiniz hocam? benim sistemim bana çoğu oyunda yettiği için sadece ekran kartını değiştirmek vardı aklımda, o yüzden böyle düşünüyordum.

Güncel sarı sayfalardan göz ucu baktım.
2.el Ryzen 5 1600 AF - stock 1300-1400 TL.
2.el 400-550TL arasında B450M de var ileride upgrade edersin diye. Yoksa A320M de var daha ucuza.
2.el RX570 1700-2000TL
0-2.el 850-1000TL'ye 2x8GB RAM bulabiliyorsun. Şimdilik bütçe problemi var diyor isen 8 GB olanlarada 400 civarında satıyorlar.
Ortlama hesabını sen yap dostum üstüne biraz ekleyip DDR4 geçmek daha mantıklı. Özellikle çoğu ilana baktım ekran kartı dışında çoğunun garantileri devam ediyor.

Güncel sarı sayfalardan göz ucu baktım.
2.el Ryzen 5 1600 AF - stock 1300-1400 TL.
2.el 400-550TL arasında B450M de var ileride upgrade edersin diye. Yoksa A320M de var daha ucuza.
2.el RX570 1700-2000TL
0-2.el 850-1000TL'ye 2x8GB RAM bulabiliyorsun. Şimdilik bütçe problemi var diyor isen 8 GB olanlarada 400 civarında satıyorlar.
Ortlama hesabını sen yap dostum üstüne biraz ekleyip DDR4 geçmek daha mantıklı. Özellikle çoğu ilana baktım ekran kartı dışında çoğunun garantileri devam ediyor.
Çok teşekkürler dostum. Gerçekten yardımların işime yarar nitelikteler.

Pek acil değil. Önerilerin için çok teşekkür ederim. Hala kararsızım dedikleriniz çok önemli benim için hocam. Ben zaten Tom Clancy's Rainbow Six: Siege gibi oyunlarda en Low grafiklerde 80 FPS alıp kasıyormuş gibi görüntü alıyordum. Bir anda drop girip 40'lara kadar düştükleri oluyordu. Rica etsem tavsiyeleriniz toplu şekilde belirtir misiniz hocam? Benim sistemim bana çoğu oyunda yettiği için sadece ekran kartını değiştirmek vardı aklımda, o yüzden böyle düşünüyordum.

Olaya şöyle bak o zaman sen bu ekran kartını eninde sonunda alacaksın ihtiyacın var zaten RX570'i alırsın darboğaz vs cart curt biraz problemli bir dönem geçirirsin eski ekran kartına nazaran daha iyi olur en azından. Sonrasında 2.el güzel bir DDR4 sisteme geçiş yapabilirsin. 3500 TL bütçe ayırabiliyorsan üstüne zaten 1k-1.5k ekleyip DDR4 sistem topluyorsun. Benim görüşüm bu yönde. DDR3 2 sene önce hani az buçuk ayakta tutuyordu ama şu an tam bir baş belası.

Bu arada şu an RX570 fiyatı mining yüzünden zaten çoğu kart ciddi anlamda düştü RX580 içinde durumlar aynı 2.el piyasası sağlam dağıldı. 1700'e falan kart düşürürsen kaçmaz söyleyeyim. İleride düşer mi bilmem mining piyasası şahlanırsa zaten bu kart yine 2.5kları görür diye umuyorum. Şu an RX570 8 GB modelini bile rahatlıkla alabilirsin 2.2-2.3K ya.

Yeni konular

Geri
Yukarı