Çözüldü RX 570 kırmızı ekran sonrası görüntü vermemesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

akt

Hectopat
Yer
İstanbul
Selamlar, oyun içindeyken bir sorunu gidermek için AMD Software'ı fabrika ayarlarını sıfırladım. Sıfırlamaya tıkladığım an kırmızı ekran aldım. Ondan sonrasında ise çok garip şeyler oldu. Ekran kartı ile BIOS'a girebiliyor ancak Windows'u açamıyordum ve ekran beyaz, kırmızı, pembe, mavi bu renkleri alıyordu ancak renkler düz şerit şeklinde tek renk oluyordu, karışık değil. Sonra ekran kartı mı yandı yoksa driver sorunumu öğrenmek için bilgisayarı onboard grafik kartıyla başlattım ve yine görüntü aldım ama aynı şekilde Windows'a giremedim. Onboard ile aldığım görüntüde bahsettiğim ekran rengi değişmesi yoktu. Driver sorunu olduğuna emindim. BIOS üzerinden temiz format attıktan sonra ekran renkleri yine değişikti. Sadece Windows'u yükle seçeneğine seçtiğime eminim yani bundan sonrasında arıza düşündüm ama driverı yükledikten sonra düzeleceğini ümit ettim. Ekran kartı drıverını güncelledikten sonra siyah ekran aldım ve bundan sonra bir daha görüntü alamadım. Daha da kötüsü eskisi gibi LED'leri çalışmamaya başladı. Açılışta fanları 1 saniyeliğine dönmeye başlayıp duruyor ve normalde yanması gereken kırmızı LED yerine tek ya da iki seferlik beyaz ışık yanıp sönüyor. Model ASUS ROG STRIX. Bayağı bir şey denedim yani basit çözümler işe yaramadı.

En sonunda HDMI ve güç pinleri takılı değilken yani ekran kartını sadece slota taktım. Bilgisayar başladığında ise tabii ki ekran kartını okumadı. Ben de pinleri o sıra taktım ve HDMI kablosunu bağladım. Fanlar çalışmaya başladı ve 8 pin in altında biraz ısı da var. Ayrıca pin ışıkları da normal yanıyor. Yani güç aldığını düşünüyorum ama emin değilim. Sadece fanlara güç veriyordur diye düşündüm. Ekran kartını 8 pin ile beraber slota takıp HDMI'a bağladığımda yani düz kurulum yaptığımda sistem tamamen başlamıyor. Mouse ve klavyeye ışık gelmiyor ve hiçbir şekilde Boot etmiyor. Kapatmaya çalıştığımda dümdüz kapanıyor normalde biraz bekler bu sayede Boot yapmadığını anladım.

Şimdi ise son garip kısım. Az önce bahsettiğim yöntemle fanları çalıştırdığımda (bu sırada onboard takılı) driver yüklemeye çalıştım ve ekran kartını driver kurucu gördü. Normalde görmüyordu. Ama driverı yükleyemedi bir hata verdi ama donanımı algılamış ve yükleme başlamıştı. Sonuç olarak çıkmaza girdim şu an her şeyi deniyorum. Yarın çalışan başka bir sistemde deneyeceğim ancak sorunu anlayamadım. Ekran kartı pert olmuş mudur?

Son düzenleme:
Çözüm
BIOS'u sadece sıfırla. Güncellemek de yardımcı olabilir ama bunu en son yap bence. Ben sıkıntı olmadıkça bir şeyleri güncellemeyi sevmiyorum. Son Windows güncellemeleri gibi, güncellemeler de sıkıntılı olabiliyor. Veya 1-2 aylık ama sizinkinden daha yeni bir sürüme güncelleyebilirsiniz.

Pin olmadan emin değilim ama HDMI olmadan tanır. Sen ikisini de takıp çalıştırınca olmuyor mu? Bilgisayarı açma tuşuna basıp Shift'e basılı tut. Öyle girebiliyorsun sanırım güvenli moda.

Ekran kartından şu an hiçbir şekilde görüntü alamıyorum. BIOS sıfırlamayı deneyeceğim ama ümitsizim.
Sorun çipset arızası çıktı.
BIOS'unu da sıfırla.
CMD'yi açıp SFC /scannow yazarak sistem dosyalarını kontrol ettir.
Bunlardan sonra:
İlk olarak DDU yükle.
Güvenli modda, kasanı normal şekilde çalıştır. Dediğin şekilde değil.
Ekran normal bir şekilde gelirse çok büyük ihtimal sıkıntı yok, içini ferah tut.
Ekran gelmezse sıkıntı var demektir.
Garanti yolu gözükebilir.
Bu durumda karta BIOS atmak yardımcı olur mu, bilmiyorum. Nasıl yapıldığını da bilmiyorum. İyice araştırmanı öneririm.

BIOS'u alt sürüme mi düşürmeliyim yoksa yalnızca sıfırlamalı mıyım? Ve ekran kartı slota sadece takılı olsa yani pin ve HDMI olmadan. Anakart yine de okur mu?

BIOS'u alt sürüme mi düşürmeliyim yoksa yalnızca sıfırlamalı mıyım? Ve ekran kartı slota sadece takılı olsa yani pin ve HDMI olmadan. Anakart yine de okur mu?
BIOS'u sadece sıfırla. Güncellemek de yardımcı olabilir ama bunu en son yap bence. Ben sıkıntı olmadıkça bir şeyleri güncellemeyi sevmiyorum. Son Windows güncellemeleri gibi, güncellemeler de sıkıntılı olabiliyor. Veya 1-2 aylık ama sizinkinden daha yeni bir sürüme güncelleyebilirsiniz.

Pin olmadan emin değilim ama HDMI olmadan tanır. Sen ikisini de takıp çalıştırınca olmuyor mu? Bilgisayarı açma tuşuna basıp Shift'e basılı tut. Öyle girebiliyorsun sanırım güvenli moda.

Ekran kartından şu an hiçbir şekilde görüntü alamıyorum. BIOS sıfırlamayı deneyeceğim ama ümitsizim.
Sorun çipset arızası çıktı.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı