Çözüldü RX 570 R5 3500X sistem oyun açınca kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba,
Ben YouTube sayfanızada üye oldum, paylaşımlarınız ve içerikleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Bir sıkıntım var, mail başlığında da belirttiğim gibi.
Kasa bileşenlerim şöyle;

1-Power Boost kasa +500Watt PSU (birleşik geldi)

2-AMD Ryzen 5 3500X 6 çekirdek.

3-Gigabyte B450M S2H versiyon 1.0.

4-MSI armour RX570 4 GB DDR5.

5-Corsair Vengeance LPX DDR4 8 GB 3000MHz (2 adet)

6-Kingston A400 240 GB M.2 2280.
500/350MB/s.

7-James Donkey JD480 480GB 3D NAND 2.5" 510MB-480MB/sn SSD.

Bu bileşenleri bir araya getirip USB üzerinden Windows 10 kurulumu yaptım, daha sonra satın aldığım ürün anahtarını girip Windows'u aktif hale getirdim. Sistem üzerinden Windows'un bütün güncellemelerini tamamladım. (Sonuncusu 2004 dahil) DirectX 12 kuruldu. Technopat YouTube sayfası sayesinde anakart BIOS güncellemesini gerçekleştirdim. Steam hesabımı bilgisayara kurup, SSD üzerindeki oyun dosyaların aktardım. Daha sonra dosyaların bütünlüğünü de kontrol ettim. Hatta Windows 10'un sunduğu Xbox Gamepass üyeliğimi de aktifleştirip oyun indirdim. Sorun tam burada baş gösteriyor. Her iki platformdan da (Steam & Xbox Gamepass) Sea of Thieves adlı oyunu çalıştırdığım anda yapımcı firmanın logosundan hemen sonra kasanın bütün elektriği kesiliyor. Hatta Steam üzerinden farklı bir oyun (football Manager 2019) denedim, sonuç aynı. Bu arada monitörü unutmadım, benim monitörüm yok. Ekran kartı HDMI üzerinden Toshiba Smart TV'ye bağlıyorum. Eğer bu sorunun neden kaynaklandığını bulup beni çözüme kavuşturursanız size minnettar olurum. İnanın çok zor imkanlarla topladım. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

Çözüm
Çok geç oldu ama inanın ben de yeni çözdüm sıkıntıyı, tabii ki buradaki dostların nacizhane önerileriyle. Nasıl çözdüğümden bahsedeyim. Kasa ile birleşik gelen PSU'yu satın aldığım yere iade edip, +80Plus sertifikalı yine kasa ile monteli bir kasa satın aldım. Şu anda her şey tıkır tıkır çalışıyor. Bu konuda bana yardımcı olmak için konu açmaya müsaade eden modlara ve bu konuya cevap yazma zahmetinde bulunan forum sakinlerine teşekkürü bir borç bilirim. Sağ olun, iyi ki varsınız arkadaşlar...
Sorun güç kaynağından kaynaklanıyor sanırım. Ama başka bir ihtimali daha değerlendirelim; HW Monitor ile sistem boştayken sıcaklaklık değerlerini atabilir misiniz?

Windows' un 2004 sürümünü manuel olarak mı yüklediniz, yoksa Windows otomatik olarak mı güncelledi ? Bu sürüm şuanda stabil değil. Sıkıntılar çıkarabiliyor, çoğu bilgisayarda da bu güncelleştirme şuan için desteklenmiyor. Eğer sisteminizde donanımsal bir arıza yoksa güncelleştirmeyi kaldırıp, bir denemenizi öneririm.

HDMI kablosu sürümü ne? 1.4 - 2.0 ? Yada bağladığınız ekran kaç k ? Zira ben bir zamanlar HDMI kablosundan benzer sorunları çok çektim. Bilgisayar kilitlenmesi özellikle.

Ayni sorun benim sistemde de var format vs denedim cozum olmadi. Sorunun psu dan kaynaklandigini dusunuyorum. Yeni psu kargoda gelince deneyecegim.Sizin psu da powerboost o sisteme yuk altinda yetmez gibi 12v kanalindan kac watt veriyor.

Sorun güç kaynağından kaynaklanıyor sanırım. Ama başka bir ihtimali daha değerlendirelim; HW Monitor ile sistem boştayken sıcaklaklık değerlerini atabilir misiniz?
Windows' un 2004 sürümünü manuel olarak mı yüklediniz, yoksa Windows otomatik olarak mı güncelledi ? Bu sürüm şuanda stabil değil. Sıkıntılar çıkarabiliyor, çoğu bilgisayarda da bu güncelleştirme şuan için desteklenmiyor. Eğer sisteminizde donanımsal bir arıza yoksa güncelleştirmeyi kaldırıp, bir denemenizi öneririm.
Aslında Windows 10 kurulumu yaptıktan sonra güncellemeleri denetle dediğimde sistem listeye ekledi, bir yada iki kere 2004 sürümünü kurarken sistem kendini kapattı. Bende yeniden bilgisayarı açıp güncellemeleri denetleme komutu verdim. Sonunda güncelsiniz ekranını gördüm.
HDMI kablosu sürümü ne? 1.4 - 2.0 ? Yada bağladığınız ekran kaç k ? Zira ben bir zamanlar HDMI kablosundan benzer sorunları çok çektim. Bilgisayar kilitlenmesi özellikle.
Kablonun üzerinde high performance 1.3 yazıyor, ama şunu belirtmek isterim Ps4 sisteminin içinden çıkan yaklaşık 1,5 yıldır kullandığım kablo
Ayni sorun benim sistemde de var format vs denedim cozum olmadi. Sorunun psu dan kaynaklandigini dusunuyorum. Yeni psu kargoda gelince deneyecegim.Sizin psu da powerboost o sisteme yuk altinda yetmez gibi 12v kanalindan kac watt veriyor.
Ben nasıl ölçüm yapabileceğimi bilmiyorum, eğer bir program vasıtasıyla yapabilme imkanım varsa söylemeniz yeterli, hemen kurup ölçümleri paylaşabilirim. Ama ampermetre ile derseniz o imkanım yok ne yazıkki.
Ekran kartı ve işlemciye termal macun uygulaması yaptınız mı acaba? Çünkü ben unutmuştum da çok ısındığı için kapanıyordu. 😅
Bunu hiç sormadın bende hiç okumadım deme şansım var mı? 😃 Ekran kartı ve işlemcimi sıfır temin ettim. Termal macun stok soğutucusu üzerinde sürülüydü, hatta kalem ucuyla macun üzerinde folyo olup olmadığını kontrol ettim. Ekran kartını ise kutudan çıkarıp arka tarafında yeşil devrelerin üzerindeki şeffaf korumayı söktüm,alt taraftaki Anakart giren uctaki plastik korumayı çıkarttım ve o şekilde taktım. Ekran kartını dediğim gibi sıfır aldım. Ekran kartına başka yapmam gereken bir işlem var mı?
Bu konuda araştırma yapmadım, fakat siz gerçek anlamda bilgi sahibiyseniz fikriniz benim için çok önemli. Bu sistem için Psu 500 wat olarak yeterli midir?

Dosya Ekleri

• 15927518964756478285318525707995.jpg
    15927518964756478285318525707995.jpg
    914,9 KB · Görüntüleme: 33
  • 15927524315424195515658279458530.jpg
    15927524315424195515658279458530.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 38
Güç kaynağı da gayet yeterli gibi gözüküyor fakat kağıt üstünde yazanları veremiyor sanırım. İmkanınız varsa 80+ 500W bir güç kaynağı ile deneyin, sorunun kaynağı %90 PSU sebepli.

Aslında Windows 10 kurulumu yaptıktan sonra güncellemeleri denetle dediğimde sistem listeye ekledi, bir yada iki kere 2004 sürümünü kurarken sistem kendini kapattı. Bende yeniden bilgisayarı açıp güncellemeleri denetleme komutu verdim. Sonunda güncelsiniz ekranını gördüm.

Kablonun üzerinde high performance 1.3 yazıyor, ama şunu belirtmek isterim Ps4 sisteminin içinden çıkan yaklaşık 1,5 yıldır kullandığım kablo

Ben nasıl ölçüm yapabileceğimi bilmiyorum, eğer bir program vasıtasıyla yapabilme imkanım varsa söylemeniz yeterli, hemen kurup ölçümleri paylaşabilirim. Ama ampermetre ile derseniz o imkanım yok ne yazıkki.

Bunu hiç sormadın bende hiç okumadım deme şansım var mı? 😃 Ekran kartı ve işlemcimi sıfır temin ettim. Termal macun stok soğutucusu üzerinde sürülüydü, hatta kalem ucuyla macun üzerinde folyo olup olmadığını kontrol ettim. Ekran kartını ise kutudan çıkarıp arka tarafında yeşil devrelerin üzerindeki şeffaf korumayı söktüm,alt taraftaki Anakart giren uctaki plastik korumayı çıkarttım ve o şekilde taktım. Ekran kartını dediğim gibi sıfır aldım. Ekran kartına başka yapmam gereken bir işlem var mı?

Bu konuda araştırma yapmadım, fakat siz gerçek anlamda bilgi sahibiyseniz fikriniz benim için çok önemli. Bu sistem için Psu 500 wat olarak yeterli midir?
Sanırım yok 😅 Benim gibi acemiler yapabiliyor çünkü bu tarz hatalar siz de belki demiştim. 😂😂

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı