RX 570 Ryzen 5 1600 ani FPS düşüşleri

HammerEx

Centipat
Ryzen 3 1200 işlemci ile darboğaz sıkıntısından dolayı Ryzen 5 1600 AF modelini aldım. Bugün taktım ve ilginçtir ki Ryzen 3 1200 ile yaşadığım sorunlar üstüne daha da FPS düşüşleriyle birlikte devam ediyor. Bu sistemle internetteki testlere baktığım zaman arada uçurum olacak düzeyde FPS farklar var. GPU kullanım yüzdesi yüzde 100'den birden 0'lara birçok defa iniyor. CPU kullanımı da internetteki testlere oranla bir hayli yüksek. Bu sorunların sebebi nedir? Toplama kasayı alalı yaklaşık 8 ay oldu ve geçen hafta süpürgeyle bir kere kasayı üstün körü temizlemek haricinde bir işlem yapmadım. Teknik kısımlardan çok anlamıyorum kusura bakmayın şimdiden. (Ekran kartı Driver'ını silip yeniden yükledim)

PSU: 500W
RAM: 8 GB 3000 MHz
Anakart: Gigabyte A320M S2H

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce islemcinin verimli calisabilmesi icin amd nin sitesinden güncel chipset sürücülerini kurdugunuzdan emin olun. Ardından Msi afterburner ile oyun esnasında donanımı takip edin. Gpu kullanımının aniden düşmesinin sebebi baska bir donanımın performansı kısıtlaması da olabilir, yazılımsal da olabilir. Ram kullanımını, vram kullanımıni da kontrol edin. Bir de izlediginiz benchmarklardaki grafik detaylari ve çözünürlük ayarlari da sizinkiyle farkli olabilir,bu da islemciye binen yükü etkileyebilir, ona da dikkat edin.

Önce islemcinin verimli calisabilmesi icin amd nin sitesinden güncel chipset sürücülerini kurdugunuzdan emin olun. Ardından Msi afterburner ile oyun esnasında donanımı takip edin. Gpu kullanımının aniden düşmesinin sebebi baska bir donanımın performansı kısıtlaması da olabilir, yazılımsal da olabilir. Ram kullanımını, vram kullanımıni da kontrol edin. Bir de izlediginiz benchmarklardaki grafik detaylari ve çözünürlük ayarlari da sizinkiyle farkli olabilir,bu da islemciye binen yükü etkileyebilir, ona da dikkat edin.
Yok hocam chipset sürücülerini de güncelledim. Sonuç aynı.

Yok hocam chipset sürücülerini de güncelledim. Sonuç aynı.

Hocam oynadıgınız oyunu bilmiyorum ama 8 GB RAM günümüz için yetersiz zaten belli bir kısmını Windows kullanıyor ondan dolayı bir 8 GB RAM daha eklerseniz hem 2x8 çift kanal oldugu için performansınız artacaktır hem de drop yaşamazsınız.
Bir de çözünürlük ve grafik ayarları arttıkça ekran kartına binen yük artar işlemciye binen yük azalır ekran kartını biraz yük altında bırakıp dene istersen.

Hocam oynadıgınız oyunu bilmiyorum ama 8 GB RAM günümüz için yetersiz zaten belli bir kısmını Windows kullanıyor ondan dolayı bir 8 GB RAM daha eklerseniz hem 2x8 çift kanal oldugu için performansınız artacaktır hem de drop yaşamazsınız.
Bir de çözünürlük ve grafik ayarları arttıkça ekran kartına binen yük artar işlemciye binen yük azalır ekran kartını biraz yük altında bırakıp dene istersen.
Ekran kartına yük bırakma olayını denedim. Ekran kartına yüklenen özellikleri arttırıp işlemciye binen yükü azalttım fakat değişen bir şey yok. Zaten bu işlemcim ekran kartını hayli hayli besleyebilen bir işlemci olduğu için tercih ettim. Anlamsız bir sıkıntı var sistemde. Oyun olarak da ac odyssey, witcher 3, dark souls 3 gibi oyunları denedim ve low ayarlarda bile kasma oluyor. Ram kullanımı da bir çoğunda 6-7 gb dolaylarında seyrediyor. İşin ilginci artık önceki işlemciden de daha az fps almaya başladım. Denemediğim driver da kalmadı hepsinde tek tek denedim sonuç aynı. 2 gündür internette bakmadığım forum siteleri kalmadı hala sorunu bulamadım bi türlü. Aşağıya da bazı oyunlardan aldığım fps değerlerini bırakıyorum.
Ac odyssey - 25-30 fps (medium-high)
Witcher 3 - 50-55 fps (medium)
Dark souls 3 - 50 fps (medium)
ve bu oyunlarda her ne kadar bu fpsleri alsam da darboğaz olur gibi ekran kartı yüzdesi bir anda yüzde 0'a inip anlık duraklamalar oluyor ve oyunlar hiç akıcı değil.

Ekran kartına yük bırakma olayını denedim. Ekran kartına yüklenen özellikleri arttırıp işlemciye binen yükü azalttım fakat değişen bir şey yok. Zaten bu işlemcim ekran kartını hayli hayli besleyebilen bir işlemci olduğu için tercih ettim. Anlamsız bir sıkıntı var sistemde. Oyun olarak da AC Odyssey, Witcher 3, Dark Souls 3 gibi oyunları denedim ve Low ayarlarda bile kasma oluyor. RAM kullanımı da bir çoğunda 6-7 GB dolaylarında seyrediyor. İşin ilginci artık önceki işlemciden de daha az FPS almaya başladım. Denemediğim Driver'da kalmadı hepsinde tek tek denedim sonuç aynı. 2 gündür internette bakmadığım forum siteleri kalmadı hala sorunu bulamadım bir türlü. Aşağıya da bazı oyunlardan aldığım FPS değerlerini bırakıyorum.
AC Odyssey - 25-30 FPS (medium-High)
Witcher 3 - 50-55 FPS (medium)
Dark Souls 3 - 50 FPS (medium)
Ve bu oyunlarda her ne kadar bu FPS'leri alsam da darboğaz olur gibi ekran kartı yüzdesi bir anda yüzde 0'a inip anlık duraklamalar oluyor ve oyunlar hiç akıcı değil.

Hocam şu an RAM dışında aklıma hiçbir şey gelmiyor maalesef bence sorununuzun %50'sini RAM almanız çözecektir bu oyunların test videolarını izlediginizde tükettigi RAM miktarlarını görseniz sizin 8 GB raminizin belli bir kısmını Windows kullanıyor ekstra arkada çalışan uygulamalarınız ve bir de üstüne siz güçlü grafikli bir oyun açınca FPS dropları yaşamanız çok normal RAM'den dolayı ekran kartı kısıtlama yaşıyor olabilir bu attıgınız oyunların test videolarını izlerseniz 12 GB RAM gibi bir tüketimleri var.

Hocam şu an RAM dışında aklıma hiçbir şey gelmiyor maalesef bence sorununuzun %50'sini RAM almanız çözecektir bu oyunların test videolarını izlediginizde tükettigi RAM miktarlarını görseniz sizin 8 GB raminizin belli bir kısmını Windows kullanıyor ekstra arkada çalışan uygulamalarınız ve bir de üstüne siz güçlü grafikli bir oyun açınca FPS dropları yaşamanız çok normal RAM'den dolayı ekran kartı kısıtlama yaşıyor olabilir bu attıgınız oyunların test videolarını izlerseniz 12 GB RAM gibi bir tüketimleri var.

Valla sadece RAM ise sıkıntı sorun değil RAM'i alırım. Benim anlamadığım aynı özelliklerime sahip 8 GB RAM ile Benchmark videoları izliyorum ve benden kat kat iyi değerler alıp bayağı akıcı. Umarım sorun sadece RAM'dir. İlk fırsatta RAM'i de alacağım bakalım.

Valla sadece RAM ise sıkıntı sorun değil RAM'i alırım. Benim anlamadığım aynı özelliklerime sahip 8 GB RAM ile Benchmark videoları izliyorum ve benden kat kat iyi değerler alıp bayağı akıcı. Umarım sorun sadece RAM'dir. İlk fırsatta RAM'i de alacağım bakalım.

Hocam bilgidim her şeyi tane tane anlattım sorununun %50'sini RAM çözecektir. 8 GB RAM ile test eden adamlar 2x4 çift kanal kullanıyor sen 1x8 kullandıgın için düşük performans alıyorsun sen şimdi 2x8 yaptıgında hem performansın artıcak hem de yaşadıgın sorunların bir kısmı çözülcek.
Hocam kesinleştirdim 8 GB RAM kullanan bütün videoları izledim videoyu çeken adamların hepsi 2x4 RAM kullanıyor. Yani şu an senin yapman gereken senin RAM'in Dual çalışması için tıpa tıp aynısından 8 GB RAM 3000 MHz şeklinde aldıgın zaman benim kanaatimle kesin çözülcek sorunların.

Ekran kartına yük bırakma olayını denedim. Ekran kartına yüklenen özellikleri arttırıp işlemciye binen yükü azalttım fakat değişen bir şey yok. Zaten bu işlemcim ekran kartını hayli hayli besleyebilen bir işlemci olduğu için tercih ettim. Anlamsız bir sıkıntı var sistemde. Oyun olarak da ac odyssey, witcher 3, dark souls 3 gibi oyunları denedim ve low ayarlarda bile kasma oluyor. Ram kullanımı da bir çoğunda 6-7 gb dolaylarında seyrediyor. İşin ilginci artık önceki işlemciden de daha az fps almaya başladım. Denemediğim driver da kalmadı hepsinde tek tek denedim sonuç aynı. 2 gündür internette bakmadığım forum siteleri kalmadı hala sorunu bulamadım bi türlü. Aşağıya da bazı oyunlardan aldığım fps değerlerini bırakıyorum.
Ac odyssey - 25-30 fps (medium-high)
Witcher 3 - 50-55 fps (medium)
Dark souls 3 - 50 fps (medium)
ve bu oyunlarda her ne kadar bu fpsleri alsam da darboğaz olur gibi ekran kartı yüzdesi bir anda yüzde 0'a inip anlık duraklamalar oluyor ve oyunlar hiç akıcı değil.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu şekilde mi yaşıyorsunuz takılmaları.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu şekilde mi yaşıyorsunuz takılmaları.
Yok hocam bu şekil değil. Dikkat ederseniz buradaki ekran kartı kullanımı yüzde 70-80-50 civarı gibi sürekli normal oynamalar var. Bende ekran kartı ya yüzde 100 ya 0 sıfır oluyor ve yüzde 0 olduğunda oyunda bi süre duraklama gibi oluyor devam ediyor. Bildiğimiz darboğaz sıkıntısı işte. Tek sıkıntı o da değil. Normal alması gereken fps değerlerinden en az 20 fps daha az alıyor. Önceki işlemci de witcher 3'ü en azından bir şekilde oynayabiliyordum. Şimdi witcher 3'te de sıkıntılar başladı.

Yeni konular

Geri
Yukarı