RX 570 sistem Oyun sırasında mouse çalışmayı durduruyor

ukcN

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
RAM
Patriot 16GB (2x8) Viper Elite II 3600MHz
SSD veya HDD modeli
Patriot 16GB (2x8) Viper Elite II 3600MHz
Ekran kartı
MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC 8GB GDDR5 256 Bit
Anakart
MSI B350M PRO-VD PLUS Amd B350 Soket AM4 DDR4 3200
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600X Altı Çekirdek 3.60 GHz
Merhaba,
Yaklaşık 2 hafta önce genellikle Valorant oynadığım sırada mouse çalışmayı durdurup 1 saniye sonra geri aktif oluyor, bazen de gittiğinde bir daha gelmiyordu ancak USB girişinden söküp geri taktığımda geri geliyordu. Daha sonrasında mouse+klavye aynı anda gidip gelmeye başladı. Son 2 gündür ise mouse+klavye+kulaklık aynı anda gidip gelmeye başladı. Bu olay gerçekten inanılmaz canımı sıkmaya başladı çünkü oyunlarda çatışma sırasında gitmesi çok kötü oluyor.

Artı olarak bir fotoğraf bırakacağım bunu kurcalarken fark ettim aygıt yöneticisine girdiğimde klavye bölümünde mouse modelimin yazdığını gördüm çözmenize yardımcı olabilir diye bırakıyorum. (koyduğum fotoğrafta yazmama sebebi cihazı kaldır yaptığımdan)

ASUS Aura Sync gibi ve benzeri yazılımlar varsa silin hocam. Sildikten sonra Aygıt Yöneticisi'nden mouse aygıtı kaldırıp ardından da USB çıkarıp geri takın. Çok büyük bir ihtimal hata bundan kaynaklı.

Bu problem ile karşılaştığımdan dolayı virüs ihtimali aklıma geldi bundan dolayı format atmak istedim. Şu anda farenin Armoury Crate yazılımını kuruyorum. Sorun devam ederse dediğiniz yöntemi uygulayacağım.
ASUS Aura Sync gibi ve benzeri yazılımlar varsa silin hocam. Sildikten sonra Aygıt Yöneticisi'nden mouse aygıtı kaldırıp ardından da USB çıkarıp geri takın. Çok büyük bir ihtimal hata bundan kaynaklı.

Tekrardan selam. Dediğiniz adımları uyguladım fakat sorun tekrar etmeye devam ediyor, başka bir yöntem geliyor mu acaba aklınıza?
@Bruz kanka acaba BIOS sürümünden dolayı olabilir mi?
Google'a MSI B350M Pro VD Plus BIOS yazdığımda kendi sitesinde en erken tarih 2022 var fakat o da beta da. Onun haricinde en erken tarihli BIOS sürümü 2019.

Son düzenleme:
Bu problem ile karşılaştığımdan dolayı virüs ihtimali aklıma geldi bundan dolayı format atmak istedim. Şu anda farenin Armoury Crate yazılımını kuruyorum. Sorun devam ederse dediğiniz yöntemi uygulayacağım.

Tekrardan selam. Dediğiniz adımları uyguladım fakat sorun tekrar etmeye devam ediyor, başka bir yöntem geliyor mu acaba aklınıza?
@Bruz kanka acaba BIOS sürümünden dolayı olabilir mi?
Google'a MSI B350M Pro VD Plus BIOS yazdığımda kendi sitesinde en erken tarih 2022 var fakat o da beta da. Onun haricinde en erken tarihli BIOS sürümü 2019.

Sizinle aynı sorunu yaşayan arkadaş kullandığınız ekipmanların yazılımlarını silerek çözmüştü. Aklımda bu problemle alakalı dört adet çözüm var.

1. Ekipmanların yazılımlarını silip aygıt yöneticisinden kaldırmak ve portlardan çıkarıp tekrar takmak.
2. Ekipmanlarınızın temassızlığı. Başka bir mouse veyahut kulaklık varsa denemeniz.
3. PSU'nun anakartı tam olarak besleyememesi.
4. Anakartın USB Portlarında arıza olması.

Aklıma başka çözüm yolu gelmiyor. BİOS güncellemesini deneyebilirsiniz ama pek işe yarar mı bilemem. BİOS güncellerken dikkat et de elektrikler gitmesin :).

Sizinle aynı sorunu yaşayan arkadaş kullandığınız ekipmanların yazılımlarını silerek çözmüştü. Aklımda bu problemle alakalı dört adet çözüm var.

1. ekipmanların yazılımlarını silip Aygıt Yöneticisi'nden kaldırmak ve portlardan çıkarıp tekrar takmak.
2. ekipmanlarınızın temassızlığı. Başka bir mouse veyahut kulaklık varsa denemeniz.
3. PSU'nun anakartı tam olarak besleyememesi.
4. anakartın USB portlarında arıza olması.

Aklıma başka çözüm yolu gelmiyor. BIOS güncellemesini deneyebilirsiniz ama pek işe yarar mı bilemem. BIOS güncellerken dikkat et de elektrikler gitmesin :).

Peki son kez rahatsız edeceğim seni 😅

Mouseyi havaya kaldırıp salladağımda farenin git gel yaptığını fark ettim sanırsam kablosunda sorun var. Fakat farenin gidip gelmesi klavye ve kulaklığı da tetiklemesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi sence?

Yani yeni mouse alsam diğer cihazların da gitme problemi düzelir mi diye düşünmüyor değilim.

Geri
Yukarı