RX 570 stabil çalışmıyor

Cemalf7

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yönetim Bilişim Sistemleri
1 hafta önce anakartı değiştirdim montaj sırasında ekran kartının fanın birine küçük kabloları birleştirdiğimiz plastik şey kaçmış. Oyunlarda çok ısınıyordu fanlardan şühelenip baktığımda fark ettim o plastik maddeyi çıkardığımda fanlar çalışmaya başladı ısı derecesi düştü ama bu sefer oyunlarda FPS sapıttı sürekli bir normal bir düşük sonra baktım ki ekran kartı kullanımı sürekli oynamaya başladı %100'den sürekli %5'lere veya farklı sayılarda gezmeye başladı. Tek fanlı çalışırken bir şey yoktu şimdi içinden hafif çızırtılı ses gelmeye başladı. Ne yapmam lazım bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Görüntü bu şekilde.

Dosya Ekleri

• IMG_20210306_002757.jpg
    IMG_20210306_002757.jpg
    305,8 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_20210306_002804.jpg
    IMG_20210306_002804.jpg
    167,8 KB · Görüntüleme: 46
Görüntü bu şekilde.
Kırılan parçayı net olarak göremedim ama fanın PWM geçişlerinin olduğu kablo demiştin. Çıkartıp taktığına göre kartın garanti vidasını da sökmüşsündür diye düşünüyorum. Pek FPS ile alakası olmaması gerekiyor aslında. Söküp takarken bloğu tam otutturmamış olabilir misin?

1 hafta önce anakartı değiştirdim montaj sırasında ekran kartının fanın birine küçük kabloları birleştirdiğimiz plastik şey kaçmış. Oyunlarda çok ısınıyordu fanlardan şühelenip baktığımda fark ettim o plastik maddeyi çıkardığımda fanlar çalışmaya başladı ısı derecesi düştü ama bu sefer oyunlarda FPS sapıttı sürekli bir normal bir düşük sonra baktım ki ekran kartı kullanımı sürekli oynamaya başladı %100'den sürekli %5'lere veya farklı sayılarda gezmeye başladı. Tek fanlı çalışırken bir şey yoktu şimdi içinden hafif çızırtılı ses gelmeye başladı. Ne yapmam lazım bilmiyorum.

Undervolt yapmayı deneyin ne kadar işe yarar bilmem ama. YouTube'tan bakın.

Yok yanlış anladınız PSU kablolarını topladığımız plastik parça fana kaçmış görseli attım.
Undervolt yapmayı deneyin ne kadar işe yarar bilmem ama. YouTube'tan bakın.
Undervolt nedir?

Dosya Ekleri

• 16149802540693681358604045773380.jpg
    16149802540693681358604045773380.jpg
    58,7 KB · Görüntüleme: 42
Yok yanlış anladınız PSU kablolarını topladığımız plastik parça fana kaçmış görseli attım.

Undervolt nedir?

Kart voltajını düşürme ekran kartı üreticileri kartı en fazla kaç Volt'ta çalışır diye deniyorlar ve öyle bırakıyorlar çoğu kişi undervolt ile kart voltajını düşürüyor hem performans kaybı olmuyor hem elektrik faturası daha az geliyor hem PSU daha az güç verdiği için daha çok rahatlıyor hem de kart daha stabil çalışıyor dediğim gibi YouTube'dan bu konuda detaylı videolara bakmanızı tavsiye ederim.

Undervolt nedir?

Fan çalışmasa bile sıcaklıklarda sorun olmadığı müddetçe FPS düşüşü veya drop yaşamazsın. Fanı çalıştırdıktan sonra FPS'in düşmesi cidden çok değişik geliyor. Sıcaklıklar ne durumda peki?

Fan çalışmasa bile sıcaklıklarda sorun olmadığı müddetçe FPS düşüşü veya drop yaşamazsın. Fanı çalıştırdıktan sonra FPS'in düşmesi cidden çok değişik geliyor. Sıcaklıklar ne durumda peki?

Sıcaklıklar düşük ısınma yok ekran kartı 1 hafta tek fanla %100 olarak çalışıyordu şimdi çift fanla çalışmaya başlayınca karttan cızırtı ve ekran kartı kullanımı %1'lere kadar düşüyor.
Ekran kartının garantiside bitti servise nasıl gönderebilirim bilmiyorum.
Sorun kendiliğinden çözüldü bir haftadadır fan çalışmıyordu şimdi çalışınca bir süre bu tarz sorunlar çıkardı neyse ki şu an gayet stabil çalışıyor sıcaklıklarda normal çok şükür.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı