Çözüldü RX 570 sürücü hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemimde bulunan HDD'lere RAID yaptım ve ardından temiz kurulumla SATA SSD'me Windows kurdum. Kurulum esnasında AMD SATA RAID sürücülerini de yükledim.

Kurulum bitti, sistem açıldı. Windows Update ile güncellemeleri yaptım. AMD sitesinden 20.2.2 numaralı reccomended yani önerilen yazan sürücüyü indirdim, kurdum. Kurulum bitince sistem yeniden başladı ancak sistem açılınca "No AMD graphic Driver installed or the AMD Driver is not functioning properly" hatasını aldım. Aygıt yöneticisinde ise kod 43 diyor.

Denediğim çözümler:
  1. Aynı sürücüyle tekrar kurulum yaptım, başlamadan önce fabrika ayarlarına sıfırla dedim.
  2. DDU ile kaldırdım, tekrar kurdum.
  3. DDU ile kaldırdım, BIOS'u sıfırladım, tekrar kurdum.
  4. En son sürümü indirdim, fabrika ayarlarına sıfırla deyip tekrar kurdum
Yukarıdakilerin hiçbirisi işe yaramadı. Bu AMD'ye de, sürücülerine de başlatacağım artık.

Sorunu çözdüm.

Önce anakartın BIOS'unu güncelledim daha sonra ATI Flash yazılımıyla ekran kartına techpowerup'dan indirdiğim BIOS'u flashladım. En son temiz kurulumla eski sürücüyü kurdum ve sorun çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öyle gibi duruyor, ben biraz baktım internete bilgi bulamadım.

VBIOS güncellemesi var mı kontrol ettin mi?
Bunu dener misin?

1586817212762.png

Daha önce çıkmış olan eski ama stabil ve sağlıklı çalıştığını gözlemlediğiniz bir sürücü varsa onu bulup kurmayı deneyin, ya da farklı (1909,1903, 1809 gibi) bir Windows sürümü yükleme fırsatınız varsa bir değerlendirin derim. Ayrıca, sürücülerin kurulumunu yaparken herhangi bir hata raporu, uyarı, çakışma vs gibi durumlar yaşadınız mı? Sistemdeki ufak bir sorun, bu tarz istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tekrardan gözden geçirin en son ne yaptığınızı, yanlışlıkla gözden kaçırdığınız ya da başka bir driver yüklemesi de yapmış olabilirsiniz belki. Takipteyim 😀.

Dostum bende de sürücü kaynaklı sorunlar çok fazlaydı (gerçi seninki hiç yok ama olsun), görüntünün bi kısmı simsiyah üstüne mor, kırmızı vs. renkler alıyordu. Forumdaki AMD fanboi'lerinin dedikleri herşeyi doğru yapmama rağmen sorun gitmiyordu. Herhalde VRAM kaynaklı diyip boşvermiştim ama daha sonra zamanla çözüldü, çözülenlerin yerine yeni sorunlar geldi. RX 570 kullanıyorum ve reccomended sürücülerin gram bir olayı yok, onlar da bozuk. Umarım bende olduğu gibi sende de zamanla düzelir.
Screenshot_2020-04-14-01-43-50-660_com.whatsapp.jpg

Mesut'un tipe bak.

Daha önce çıkmış olan eski ama stabil ve sağlıklı çalıştığını gözlemlediğiniz bir sürücü varsa onu bulup kurmayı deneyin, ya da farklı (1909,1903, 1809 gibi) bir Windows sürümü yükleme fırsatınız varsa bir değerlendirin derim. Ayrıca, sürücülerin kurulumunu yaparken herhangi bir hata raporu, uyarı, çakışma vs gibi durumlar yaşadınız mı? Sistemdeki ufak bir sorun, bu tarz istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tekrardan gözden geçirin en son ne yaptığınızı, yanlışlıkla gözden kaçırdığınız ya da başka bir driver yüklemesi de yapmış olabilirsiniz belki. Takipteyim 😀.
RAID yapana kadar alayı stabil ve sorunsuzdu. Hiç hata mata vermiyor. Kurulumu tamamlamak için yeniden başlat diyor. Yeniden başlatınca bu sorun oluyor. Windows'u daha bir kaç saat önce temiz kurulumla yükledim. Tekrar 5 GB indirmek istemiyorum. 3 kere driver indirdim, RX 570 ve Win10 64 bit için olduklarından eminim.

@MayCrasH , indirdim, önce eski sürücü kalıntılarını kaldırıp kurdum. Hala aynı sorun. Masaüstüne sağ tıklayınca Radeon ayarları çıkmıyor. Sağ alttan gizli simgeleri göster dediğimde Radeon ayarları açık gözüküyor ancak tıkladığımda resimdeki hatayı veriyor. Aygıt yöneticisinde ise RX 570 olarak görüyor ancak kod 43 hatası veriyor.
Adsız.png

Chipset sürücü yüklü değil mi?

Paket içindeki INF dosyası ile dener misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Chipset sürücü yüklü değil mi?

Paket içindeki INF dosyası ile dener misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çipseti kurdum, şimdi sürücüyü klasik setupla kuruyorum çünkü AMD driverları direkt setup olarak iniyor. Sağ tıkladım, kurcaladım ancak setuptan çıkartamadım içindeki dosyaları.
RAID çok gerekli değilse devre dışı bırakıp, sürücüleri iz bırakmayacak şekilde komple kaldırıp bir de öyle deneyin, belki çözülür.
En son çare öyle deneyeceğim. Bu AMD de donanıma bastığı paranın yarısını yazılıma da bassa keşke. Veya not mot koysun, şunu yaparsan şunları şunları yap diye.

Sorun aynı devam ediyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı