RX 570 Wattman Hatası

Lemi Galip

Megapat
Makaleler
1
Yer
Nevşehir Merkez
Arkadaşlar hatayı almaktan bıktım. Sadece PES 2019'da yapıyor ve PC kitleniyor. Tekrar açıldığında oyun ayarları sıfırlanmış oluyor. Radeon'dan bildirim geliyor, sistem arızasından dolayı WattMan ayarlarını geri aldık diye. Keşke RX570 alacağıma az daha para verip GTX1660Tİ alsaydım dedirtti. Ekran kartı 2 aylık daha çözümü yok mu?

Hocam çok yüzeysel olacak ama iki güç girişide bağlı mı PSU’ ya?
Evet hocam bağlı.
Garanti doğru çözüm olmaz bence. Karta gerçek bir sıkıntı gelirse ortada kalırsınız.
Oyunun korsan sürümünü deneyin. Korsan ise orijinal deneyin.
Radeon ayarlarındaki global ayarları sıfırlayın ya da değiştirin. (OC. Penceresini demiyorum)
Mutlaka yazılımsal bir sıkıntı. Oyunun farklı versiyonlarda deneyin. Çözüm sizin elinizde.
Sadece PES 2019 da oluyor. Oyunlarımın hepsi orijinal. Okuduklarıma göre önce bir oyunda daha sonra bütün oyunlarda yapıyormuş. Yukarıda yazılanları hepsini yaptım sorun hala devam ediyor. En sevdiğim oyunda PES zaten.

Bende kullanıyorum ama bu sorunla karşılaşmadım sadece bir kere bilgisayar açıkken elektrik gitmişti ondan sonra bu sorun bildirim olarak geldi daha olmadı sanıyorum elektrik alımında sorun oluyor.

Bende kullanıyorum ama bu sorunla karşılaşmadım sadece bir kere bilgisayar açıkken elektrik gitmişti ondan sonra bu sorun bildirim olarak geldi daha olmadı sanıyorum elektrik alımında sorun oluyor.
Hocam PSU dersen daha güçlü ekran kartında denendi tık demedi. Ölçü aleti ilede ölçtüm. Yani yük altında stress testinde en düşük 11.906 oluyor ortalaması 12.096 voltajında sorun yok bi kaç yerde okudum garantide bir kaç parça değiştirmişler düzelmiş.

Alalı zaten 2 ay olmuş. Hiç uğraşmadan direkt servise gönder.
Hocam Arena bakıyormuş aradım konuştum aldim gönderi kodunu felan inşallah değişim raporu tutarlarda gtx1660ti alırım. Soğudum Radeon'dan ve okuduğum kadarı ile bi hata ile alakalı bişey yapmıyorlar diyorlar.

Ekran kartından kaynaklandığını nasıl anladınız? Sistemde herhangi bir sorun olduğunda veya elektrik gittiğinde Wattman ayarları sıfırlar. Mesela çalışan bilgisayarın fişini çekin. Tekrar açtığınızda ayarlar sıfırlanmış olur ve sağ tarafa bildirim gelir. Problemin farklı bir nedeni olabilir. Benzer problem eski laptobumda da vardı. Format atarak çözmüştüm. Direk ekran kartına suç atmak mantıksız.

Ekran kartından kaynaklandığını nasıl anladınız? Sistemde herhangi bir sorun olduğunda veya elektrik gittiğinde Wattman ayarları sıfırlar. Mesela çalışan bilgisayarın fişini çekin. Tekrar açtığınızda ayarlar sıfırlanmış olur ve sağ tarafa bildirim gelir. Problemin farklı bir nedeni olabilir. Benzer problem eski laptobumda da vardı. Format atarak çözmüştüm. Direk ekran kartına suç atmak mantıksız.
Çünkü PES 2019'u GTX ekran kartı ile saatlerce oynayıp. RX570 ile 3 oyunda bir sistem kitlenip sadece reset ile müdahale edebiliyorum. Her açıldığında wattman hatası aliyorum. Hemde daha alt model olan 1050 ile tik demiyor.

Çünkü PES 2019'u GTX ekran kartı ile saatlerce oynayıp. RX570 ile 3 oyunda bir sistem kitlenip sadece reset ile müdahale edebiliyorum. Her açıldığında wattman hatası aliyorum. Hemde daha alt model olan 1050 ile tik demiyor.
Her 3 oyunda bir derken farklı oyunlar mı? Yoksa 3. maçın ortasında falan mı? Ayrıca kilitleniyor derken hiçbir komuta tepki vermiyor mu bilgisayar? Eğer veriyorsa hata raporu alabilirsin. Bunun için Technopat'ın Process Monitor ile hata raporu alma rehberine göz atın. Eğer tamamen kilitleniyorsa farklı bir bileşenden de kaynaklanma ihtimali var. Sistemini tamamen belirtir misin?

Her 3 oyunda bir derken farklı oyunlar mı? Yoksa 3. maçın ortasında falan mı? Ayrıca kilitleniyor derken hiçbir komuta tepki vermiyor mu bilgisayar? Eğer veriyorsa hata raporu alabilirsin. Bunun için Technopat'ın Process Monitor ile hata raporu alma rehberine göz atın. Eğer tamamen kilitleniyorsa farklı bir bileşenden de kaynaklanma ihtimali var. Sistemini tamamen belirtir misin?
Tek oyunda 3. Maçta mesela
Ryzen 2600X
MSI B450M Bazooka v2
16gb Corsair Vengeance DDR4 3000 MHZ
Sapphire Nitro+ RX570 4GB Ekran karti
Zalman GLX 700w 80+ bronze PSU
Akasa Venom soğutucu
Cooler Master MB511 kasa +6 fan
Toshiba OCZ150 240 SSD
Toshiba P300 1TB HDD

MemTes86 RAM'ler temiz. Aida 64 stress testi işlemci 55-60 derece. Komple yük altında PSU voltajları sabit sadece 12v 11.904 oluyor ama AVG 12.096 ölçü aleti ile de ölçtüm. HDtune PRO ile HDD ve SSD sağlık durumu temiz. BIOS güncel, yazılımlar guncel. Tek bir oyun yüzüne ve sevdiğim oyun. Tüm oyunlarım orijinal korsan degil.
Tepki vermiyor aynen yazmayı unutmusum reset arıyorum açıldığında oyun sıfırlanıyor ve ekran kartı sıfırlanıyor. Şuan sadece PES 2019 da aliyorum bide GTA 5 alıp mi denesem? Farklı oyun olarak.
Bide mesela bu sorunu başka bir ekran kartında vermedi yazdığım gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı