RX 570 undervolt nasıl yapılır?

Akıllı Kuş

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, burada açtığım ilk konu o yüzden yazımda bir hata varsa kusuruma bakmayın. Neyse konuyu şu sebepten açtım Sapphire Pulse RX570 4 GB ekran kartım var ve undervolt yapmak istiyorum. Çünkü Radeon WattMan hatası alıyordum. Başka yerlerde (diğer forumlar vb.) orada undervolt yaparak Radeon WattMan hatasının geçeceği söylendi ama kimse bir ayar vermedi. Undervoltumu MSI Afterburner üzerinden yapmak istiyorum ama kartımı yakma vb. gibi korkularım var. Sizin bir ayar öneriniz var mı? Performans düşmeden bir undervolt yapmak istiyorum. Hem ısı düşer hem Radeon WattMan hatası almam. Şimdiden önerileriniz için teşekkürler.

Merhabalar. WattMan hatasına gelecek olursak orası ayrı bir konudur. WattMan hatasının birçok sebebi olabilir. Donanımsal ya da yazılımsal bir problemden ötürü meydana gelebilir. WattMan hatası için sistem özelliklerinizin marka modeline kadar detaylı şekilde belirtirseniz bilgili arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilir. Ayrıca WattMan hatasının undervolt işlemi de dahil olmak üzere birçok çözüm yöntemleri vardır yazılımsal açıdan. Bunlar ekran kartı için bütün sürücüleri tek tek denemek, Frekans Mhz ve güç limiti değerlerini düşürmek ya da değiştirmek olabilir.

Undervolt konusuna gelecek olursak forum içerisinde birçok undervolt ile ilgili konular ve rehberler mevcuttur. Oraları inceleyerek en azından fikir sahibi olabilirsiniz. Sizinle aynı kart aynı model kullanan kullanıcıların undervolt ayarlarını deneyebilirsiniz. Fakat aynı kart aynı model dahi olsa aynı undervolt ayarları bir kartta stabil bir şekilde çalışırken diğer kartta stabil bir şekilde çalışmayabilir. Kendiniz deneme yanılma yöntemi ile de kendi kartınız için çalışan stabil bir ayar bulabilirsiniz. MSI Afterburner ya da Radeon programı üzerinden undervolt ayarı yapabilirsiniz. Eğer Radeon programı üzerinden yapacaksanız yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için Windows ayarlarından hızlı başlatmayı kapatın.

Merhabalar. WattMan hatasına gelecek olursak orası ayrı bir konudur. WattMan hatasının birçok sebebi olabilir. Donanımsal ya da yazılımsal bir problemden ötürü meydana gelebilir. WattMan hatası için sistem özelliklerinizin marka modeline kadar detaylı şekilde belirtirseniz bilgili arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilir. Ayrıca WattMan hatasının undervolt işlemi de dahil olmak üzere birçok çözüm yöntemleri vardır yazılımsal açıdan. Bunlar ekran kartı için bütün sürücüleri tek tek denemek, Frekans Mhz ve güç limiti değerlerini düşürmek ya da değiştirmek olabilir.

Undervolt konusuna gelecek olursak forum içerisinde birçok undervolt ile ilgili konular ve rehberler mevcuttur. Oraları inceleyerek en azından fikir sahibi olabilirsiniz. Sizinle aynı kart aynı model kullanan kullanıcıların undervolt ayarlarını deneyebilirsiniz. Fakat aynı kart aynı model dahi olsa aynı undervolt ayarları bir kartta stabil bir şekilde çalışırken diğer kartta stabil bir şekilde çalışmayabilir. Kendiniz deneme yanılma yöntemi ile de kendi kartınız için çalışan stabil bir ayar bulabilirsiniz. MSI Afterburner ya da Radeon programı üzerinden undervolt ayarı yapabilirsiniz. Eğer Radeon programı üzerinden yapacaksanız yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için Windows ayarlarından hızlı başlatmayı kapatın.
sistem özelliklerim: Sapphire Pulse RX570 4GB Ryzen 5 2600 A320M S2H 240GB Adata SU630SSD
Rampage 650W 80+Bronz PSU 8GB Team T.Force Ram

sistem özelliklerim: Sapphire Pulse RX570 4GB Ryzen 5 2600 A320M S2H 240GB Adata SU630SSD
Rampage 650W 80+Bronz PSU 8GB Team T.Force Ram
Kullandığınız SSD markası forum içerisinde kronik problemli olarak tabir ediliyor. Aynı şekilde kullandığınız güç kaynağı ise yine forum içerisinde kalitesiz deniliyor. Size tavsiyem yazılımsal anlamdaki çözüm yöntemlerini deneyin. Eğer yazılımsal anlamdaki çözüm yöntemlerini denemenize rağmen bu hata çözülmez ise sorunu donanımsal açıdan aramaya başlayabilirsiniz. İlk başta ekran kartı için sürücü değişikliğini deneyebilirsiniz. DDU programı ile şuan yüklü olan ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yerine başka bir sürücü kurabilirsiniz. Bu da çözüm olmaz ise Frekans Mhz ve güç limiti ayarlarını biraz düşürüp voltaj ayarını da düşürebilirsiniz. (undervolt işlemi)

-70 yaptım core voltageyi ama ısı hala 77-80 arası. düşmedi. dahada indirince ve core clockuda 1200 yapınca (normalde 1284) fps 60 lardan 30-40 lara düşüyor. acaba termal macunmu yenilemem lazım?

-70 yaptım core voltageyi ama ısı hala 77-80 arası. düşmedi. dahada indirince ve core clockuda 1200 yapınca (normalde 1284) fps 60 lardan 30-40 lara düşüyor. acaba termal macunmu yenilemem lazım?
Termal macun değişimi uzun süredir yapılmadıysa (1.5 yıl gibi) o zaman değiştirmek sıcaklığa etkisi olacaktır. Fakat bahsettiğiniz 77-80 derece değerler çok tehlikeli değerler olmayıp sınırda diyebiliriz. Kullandığınız kasa modeli nedir? Eğer kasanın hava akışı kötü ise sistem parçaları ısınacaktır. Kasanın yan tarafı açık bir şekilde deneyin birde. Eğer yan tarafı açık şekilde sıcaklık değerleri düşerse kasanın hava akışı kötü demektir.

Termal macun değişimi uzun süredir yapılmadıysa (1.5 yıl gibi) o zaman değiştirmek sıcaklığa etkisi olacaktır. Fakat bahsettiğiniz 77-80 derece değerler çok tehlikeli değerler olmayıp sınırda diyebiliriz. Kullandığınız kasa modeli nedir? Eğer kasanın hava akışı kötü ise sistem parçaları ısınacaktır. Kasanın yan tarafı açık bir şekilde deneyin birde. Eğer yan tarafı açık şekilde sıcaklık değerleri düşerse kasanın hava akışı kötü demektir.
kasamın hava akışı berbat denebilir :/ (mastergame soho kasanın adı)

kasamın hava akışı berbat denebilir :/ (mastergame soho kasanın adı)
Evet gördüğüm kadarıyla hava akışı kötü gözüküyor. Kasanın yan tarafı açık şekilde kullanmak sıcaklık değerlerini düşürecektir. Yan tarafı açık olarak kullanmanın dezavantajı ise yan tarafı açık olduğu için hem biraz daha tozlanacaktır hem de dış etkenlere daha açık olacaktır. Yan tarafı açık iken daha sık içini temizlemeniz gerekir ve dış etkenlere açık olacağı içinde biraz daha dikkatli kullanmak gerekir.

Geri
Yukarı