RX 5700 2700₺ Olarak Çıkış Yaptı

Ben 2500₺ diye bekliyordum ama nerde o günler...

108584d895d5a4388d4e78851d24e59408b0cf.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD biraz toto'yu düzeltince fiyatlarını yükseltti. Intel ve NVIDIA'dan AMD'ye uçan tekme atıp haddini bildirmesini umut ediyorum.

Fiyatı ne zaman yükseltti ?

Vega 56 yaklaşık 400$ gibi bir fiyatla çıktı
Vega 64 ise yaklaşık 500$ gibi bir fiyatla satışa çıktı

Şuan 350$ ile satışa çıkan Rx5700 hem Vega 64 performansı verirken hemde 150$ daha ucuz bir fiyatla satışa geldi.

Rx5700 ise 1080ti performansını 400$ seviyesinde bize sunarken baya saçma bir cümle kurmuşsun. Intelin ise artık uçan tekme atma imkanı baya az Ryzen 5 3600 bile artık oyunlarda i9 9900k'nın ensesine yetişmişken Intel'in geri çevirme olasılığı baya az

Zaten ileri zamanlarda Rx5750 ve Rx5750XT adında 2 kart gelecek bu seriye tahminen rakipleri RTX 2080 ve 2080ti olur.

RTX Teknolojisi 2080Ti'da bile doğru düzgün çalışmıyor, Nvidia en az 3-5 sene daha uğraşması lazım. O yüzden kartın performansına bakarım, ne saçma teknolojiler içerdiğine değil. Umarım MSI bunun da soğutma borusunu eksik etmez...
Düzgün çalışmadığının kanısına nasıl vardın anlamıyorum. Ne vaatler edildi de tutmadı ki? 2080Ti ile ilgili her şey yolunda.
Düzenin bozulmaması gerekiyor. Bu fanboyluk değil. Intel evet pahalı ama ticari açıdanda Apple gibidir. Alan zarar etmez veya çok cüzzi zarar eder. Düzenden kastım AMD-Nvidia ilişkileri gayet iyi hemen arkasında AMD beliriyor, Nvidia her zaman başı çekiyor ve aradaki fiyat farkı hakkıdır. Fakat işlemci durumunda yavaş,yavaş düzen bozuldu AMD son 2 yılda Intel'i dar etti. Elinde son koz tek çekirdek gücü kalmıştı ve o da Ryzen 3 ile sona erdi. Fiyat farkı açısından Ryzen 3700X 2400 TL ve i9 9900K ile neredeyse aynı. Arada ortalama 1000 TL'lik bir fark var.

Intel evet pahalı ama sistem değiştirmek isterseniz babanızın oğluna cüzzi kayıplarla satabilirsiniz. Ryzenda durum farklı. Bir çok sponsor devrede olduğu için 2.el satış Intel'e nazaran düşük. Sıfır tercih ediliyor ve çok uygun'a sıfır hazır sistemler satılıyor. Intel bize uzun yıllardır gözle görülür bir fark ortaya koydu ve ben her kullandığım sistemi ya karlı yada aldığım fiyat'a sattım.

Böyle bir efsane markanın hezimet'e uğraması beni üzdü. Pahalı ürün farkını ortaya koymalı. Intel bunda hezimet'e uğradı. Ya fiyat'ını düşürücek bence bunu yapması yanlış olur. Yada seneye öyle bir gelecek'ki yeter eğlendiğiniz diyecek. Başka yolu yok. Ayrıca Intel marjinal bir markaydı sırf bu yüzden bile tercih ederim. Ama seneyede cevapsız kalırsa marjinalliğini yitirir. Kendi elleriyle taht'ı Ryzen'a devreder.

Olaya basit bakmamak gerekir bence. Intel ya da AMD'nin tek kullanıcı tipi oyun oynayan, sistem toplayan ya da gündelik kullanım amaçlı pc satın alan insanlar değil. Şirketler, Eğitim merkezleri, enstitüler, sanat akademiler, endüstri vb. çok farklı alanda PC ihtiyacı var. Intel'in rolü farklı, AMD'nin rolü farklı. Biraz daha global baktığımızda olayın sadece çekirdek hızı olmadığını görebiliyoruz. İkisinin de ayırt edici özellikleri sürüp gidecek. Ta ki yeni bir firma -tıpkı Apple gibi- Xiaomi ya da Huawei gibi doğana kadar. Belki de o yeni güneş Taiwan'lı VIA olur :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Optimize. ;) Siz hiç açılışında "AMD" logosunun olduğu oyun gördünüz mü? Hep NVIDIA. Yani AMD yazan varsa da bilmiyorumdur ama çok çok azdır. Varsa.

Koca Farcry 5'de hem Ryzen hem de Radeon yazıyor ama sen bilirsin.

AMD Sponsorluklu oyunlar

Division 2
World War Z
Strange Brigade
Farcry 5

Daha gelecek olan Tom Clancy's oyunları ve borderlands 3'de AMD sponsorluklu olacak :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı