RX 5700 Düşük Gpu Kullanımı

Eradien

Centipat
Merhaba, ekran kartını aldığımdan beri her oyunda düşük GPU kullanımı yaşıyorum. Yaklaşık 1 hafta Wattman'den düşük voltaja alınca düzelmişti ama yeniden başladı. Bunun sebebi ve çözümü nedir bilen var mı?

Sistem:
CPU: Intel i7 3770
GPU: MSI RX 5700
Ram: 8GB 1600MHz dual
Anakart: ASUS p8z77v-le
SSD: Samsung EVO 750
PSU: Cooler Master 750W

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci yetersiz kalabilir. Tabi her durumda işlemciye suç atmamak gerekiyor ekran kartının driver güncellemelerini yaptın mı yapmadıysan yap çok driver sorunu yaşayan var.

AMD'de yazılımsal bir sorun vardı 2 gün önce yeni bir güncelleme yayımladılar onu kurmanızı tavsiye ederim bende de öyle bir sıkıntı vardı kurduktan sonra az da olsa rahatlama oldu PC'de onun haricinde işlemciniz ekran kartınızın yanında bayağı bir sönük kalmış işlemcinizi yükseltmenizde yarar var bende de aynı sıkıntı var oyunlarda ekran kartımın %40'ını işlemcimin ise %90'ı kullanılıyor sizde de büyük ihtimalle aynı şeyin olduğunu düşünüyorum eğer işlemciyi biraz daha güçlendirebilirsek büyük ihtimalle ekran kartının kullanım oranı yükselecektir üstelik sıcaklık değerlerini de kontrol etmekte yarar var ancak sorun büyük ihtimalle işlemcinin yetersizliği çünkü ekran kartınız gerçekten güçlü bir kart.

AMD'de yazılımsal bir sorun vardı 2 gün önce yeni bir güncelleme yayımladılar onu kurmanızı tavsiye ederim bende de öyle bir sıkıntı vardı kurduktan sonra az da olsa rahatlama oldu PC'de onun haricinde işlemciniz ekran kartınızın yanında bayağı bir sönük kalmış işlemcinizi yükseltmenizde yarar var bende de aynı sıkıntı var oyunlarda ekran kartımın %40'ını işlemcimin ise %90'ı kullanılıyor sizde de büyük ihtimalle aynı şeyin olduğunu düşünüyorum eğer işlemciyi biraz daha güçlendirebilirsek büyük ihtimalle ekran kartının kullanım oranı yükselecektir üstelik sıcaklık değerlerini de kontrol etmekte yarar var ancak sorun büyük ihtimalle işlemcinin yetersizliği çünkü ekran kartınız gerçekten güçlü bir kart.

Yakında yeni bir ekran kartı alacağım RTX 2060 ile RX 5700 arasında kaldım RX 5700 çok mu sorunlu yani driver sorunları falan olarak sorunları fazla mı?

Yakında yeni bir ekran kartı alacağım RTX 2060 ile RX 5700 arasında kaldım RX 5700 çok mu sorunlu yani driver sorunları falan olarak sorunları fazla mı?

Hayır ekran kartına özel bir durum değil AMD sürücülerine özel bir sorun yani AMD ekran kartlarının neredeyse hepsinde bu sorun var diyebiliriz ancak sizdeki sorun daha çok işlemci odaklı gibi oyunlardaki ekran kartı ve işlemci kullanım oranlarını kontrol eder misiniz?

Gelen güncellemeyi yaptım ama bir şey değişmedi. VSR ile çözünürlüğü 2K yapsam bile aynı şey oluyor. İşlemci kullanımını maksimum %50 görüyorum zaten işlemciden olduğunu sanmıyorum şu an için eski bir işlemci olsa da.

İşlemciniz patates kalıyor. PCIe sürümünüz 3.0 mı 2.0 mı?

V-Sync açık olabilir mi? Ekran kartı zorlanmadığı için gücünün tamamını kullanmıyor bence. İşlemcin de bence o kartı rahatlıkla besler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı