RX 5700 XT düşük GPU kullanımı

Arkadaşlar ekran kartımın kullanım yüzdeleri çok düşük kalıyor, işlemcim ise 80-85 civarında oynuyor. Neden dolayı bu şekilde olabilir? Darboğaz sorunum yok. Monitörüm 1080P değil. Belki bundan dolayı da olabilir diye not olarak bırakıyorum.

Sistem:
GPU: XFX RX 5700XT RAW II.
CPU: R5 3600.
Anakart: ASUS Prime B450M-K.
RAM: G.Skill Ripjaws V 3200MHz 8 GB RAM (birkaç güne 16 yapacağım)

5700XT neredeyse 2K ekran kartı. Siz 1080P'de bile kullanmıyorsunuz. Sistemden gerçek anlamda yararlanmak için RAM 16 GB yapıp 1080P bir monitöre geçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Hangi oyunda yaşıyorsun ekran görüntüsü atabilir misin işlemci ram ve ekran kartı değerlerin gözükecek şekilde
her oyunda bu şekilde en fazla %70 olduğunu gördüm bunun yanında işlemcim de en az %80de çalışıyor.
RAM Yetmiyor. Sıcaklık değerleri nasıl?
ekran kartı sıcaklığı normal en fazla 72 - 73 dereceye çıkıyor yüksek oyunlarda işlemci sıcaklığım boştayken bile 88 civarında oyuna girince de en fazla 93 - 94 oluyor fan alıcam bir kaç güne işlemciye.
Monitörün çözünürlüğü kaç ?
monitör çözünürlüğüm 1440x900
RAM aynısından 1 tane daha alınmalı yanına.
aynısından alıcam en yakın zamanda elimde boşta ekran kartı var onun satılmasını bekliyorum.
RAM yetersiz. Ayrıca çözünürlük düştükçe işlemci yükü artar. Radeon yazılımı üzerinden Virtual Super Resolution'u açıp oyunda ki çözünürlüğü yükselt. Bir de ekran çözünürlüğün nedir?
hemen yukarıda belirttim 1440x900.
2K ıse anormal değerler. RAM tek kanal olduğundan işlemcinin verimli çalışmasını engelliyor.
2k değil 900p.

Normal sorun çünkü çözünürlük düşük. 1080P monitör alın 24 İNÇ.
peki işlemcimin bu kadar sıcak olması veya yüksek kullanımda olması ram yetersizliği ve monitörün çözünürlük düşüklüğünden mi kaynaklanıyor?
RAM yetersiz. Ayrıca çözünürlük düştükçe işlemci yükü artar. Radeon yazılımı üzerinden Virtual Super Resolution'u açıp oyunda ki çözünürlüğü yükselt. Bir de ekran çözünürlüğün nedir?
bu ayarda nbaşka bir şey yapacak mıyım?

Evet bence. Ve işlemci soğutucu alın kaliteli hava. RAM zaten 8+8 olmalı.
teşekkür ederim en yakın zamanda alıcam işlemci soğutucusunu. zaten ben de önerdiğiniz kule tipi soğutucuyu almak istiyordum iyi denk geldi.

Hangi oyunda yaşıyorsun ekran görüntüsü atabilir misin işlemci ram ve ekran kartı değerlerin gözükecek şekilde
Ekran Alıntısı.PNG

COD da bu şekilde ekran kartı kullanımı %56 falan civarı alta aldığımda 40a düştü normalde 56 civarı fpsim bu oyunda 60 70 in üzerine çıkmıyo normalde 140 150 almam gerekiyor diye düşünüyorum fps değerlerim çok düşük ram ve işlemcimin ısınmasından dolayı mı bu şekilde oluyor?

Kardeşim bu oyunun çok daha fazla ram kullanması lazım ve ram kullanımın da çok yüksek bu sebeple ram kaynaklı darboğaz yiyorsun sistemindeki ram miktarını arttırdığı da muhtemelen sorunun çözülecektir

Kardeşim bu oyunun çok daha fazla ram kullanması lazım ve ram kullanımın da çok yüksek bu sebeple ram kaynaklı darboğaz yiyorsun sistemindeki ram miktarını arttırdığı da muhtemelen sorunun çözülecektir
teşekkürler ram aldığım zaman bilgi bırakacağım buraya

Geri
Yukarı