RX 5700 XT anlık değişen Memory clock MHz nedeni nedir?

ŞanssızG

Centipat
Merhaba. Referans kart RX 5700 XT kullanıyordum. Kart sürekli mavi ekran hatası verince garantiye yolladım ve yenisini gönderdiler. Vatan Computer'dan almıştım ekran kartını. Önceki ekran kartımda masaüstünde sistem sabit dururken Memory clock anlık olarak değişiyor muydu bilmiyorum fakat bu ekran kartında bunu anlamamın sebebi fan hızının masaüstündeyken aniden artmasından anladım. ASUS GPU Tweak 2 programını kontrol ettiğimde fark ettim ki her Memory clock anlık olarak fırladığında fan hızı artıyordu. Bu bir sorun olur mu tekrar ürünü garantiye yollamalı mıyım? Ayriyeten yeni gelen RX 5700 XT kutusunda kenarlarda yırtıklar vardı ve ekran kartının üstünde beyaz dalgalanmalı şeyler var. Acaba birisi kullandı ve sonra iade mi etti sorunlu diye onu da bana mı gönderdiler. Memory clock değerlini de yazıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Memory clock 400'den aniden 1656'ya fırlıyor. Tekrar 400'den 704.400'den 1236'ya fırlıyor ve fan hızı anlık olarak artıyor. Sıcaklık değerlim bu esanda 38 40 derece arası ve sistem boşta.

Memory clock 400'den aniden 1656'ya fırlıyor. Tekrar 400'den 704.400'den 1236'ya fırlıyor ve fan hızı anlık olarak artıyor. Sıcaklık değerlim bu esanda 38 40 derece arası ve sistem boşta.

Bu dediğiniz kısım çok sık mı oluyor. Çünkü memory clockun değişmesi normal bir şey. Mesela tarayıcıda sosyal medya kullanırken benim GTX1080 ' in GPU Clock 139Mhz Memory Clock 405 Mhz.
Youtubede video izlerken GPU 600Mhz Memory 800 Mhz. Youtubede 4K video izlerken 1200-4000 Gibi oluyor. Oyunlarda ise 1700-5000Mhz tarzı bilgisayarın ihtiyacına göre hızlanıp yavaşlıyor. Bu ben Nvidia denetim masasından güç yönetimi modunu uyarlamalı yaptığım için böyle eğer maks performans yapsam hep 1700-5000 civarı durcaktı. Yani bu değerlerin değişmesi normal.

O fırlamalar normaldir.

Örnek olarak bu resimde ben sadece netflix izledim. 38 40 derece gayet normal.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    2,9 KB · Görüntüleme: 71

Bu dediğiniz kısım çok sık mı oluyor. Çünkü memory clockun değişmesi normal bir şey. Mesela tarayıcıda sosyal medya kullanırken benim GTX1080 ' in GPU Clock 139Mhz Memory Clock 405 Mhz.
Youtubede video izlerken GPU 600Mhz Memory 800 Mhz. Youtubede 4K video izlerken 1200-4000 Gibi oluyor. Oyunlarda ise 1700-5000Mhz tarzı bilgisayarın ihtiyacına göre hızlanıp yavaşlıyor. Bu ben Nvidia denetim masasından güç yönetimi modunu uyarlamalı yaptığım için böyle eğer maks performans yapsam hep 1700-5000 civarı durcaktı. Yani bu değerlerin değişmesi normal.
Daha demin sistem boşta iken yemek 400 den 2000'e fırladı.Masaüstünde sadece bir oyun indiriyorum başka birşey açık değildi normal mi ?Fotoğrafı paylaşıyorum.
Ekran kartını bugün alabildim kargo ile geldi o yüzden oyun indirip test edeceğim sıcaklık değerlini de.

Dosya Ekleri

• Mhz.png
    Mhz.png
    2,5 KB · Görüntüleme: 66
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı