RX 5700 XT düşük FPS sorunu

RasKun

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar, Witcher 3 oyunun da Ultra ayarlarla NVIDIA hair works ayarları kapalıyken RX 5700 XT ile 1080P'de 80-90 arası FPS alıyorum. YouTube'dan izlediğim göre aynı ekran kartı sadece işlemcisi Ryzen 5 3600 olan kişiler genellikle 135-110 FPS alıyorlar. Benim işlemcim Ryzen 7 2700X oyunlar da Ryzen 5 3600'a göre daha kötü olsa da yaklaşık 50 FPS'lik bir kayıp yapacak kadar düşük değil. YouTube'den bakıyorum adamlar RX 5700 ile bile benden daha çok FPS alıyorlar. Ne yapmalıyım? Bu arada RAM'lerim çift slot 16 GB 3000MHz RAM'ler. Profilleri doğru. Ekran kartı Driver'ları da güncel.
Sistem özellikleri:

GPU: Gigabyte RX 5700 XT GAMING OC
CPU: AMD Ryzen 7 2700X 8 Core 16 Thread
Anakart: Gigabyte B450M S2H
Ram: Geil Evo Spear AMD Edition 8x2 GB 3000mhz CL16
SSD: Adata SU630 480GB
Kasa: Ranker Cyngus

Son düzenleme:
@RasKun işlemcinde OC var mı acaba? niye soruyorsun deme işlemcinin 3.3 ve 5V 'den verdiği güç biraz az gibi geldi 110 W yazmışlar normalde 120 W olması lazım bence 500 W'lerde 110 W oluyor diye biliyorum.
@Artorias74 yaparlar mı ki değişim? bence güncelleyip geri yollarlar yani gidip geldiği de senin yanına kar kalır. Bir de yeni gönderdiler diyelim SSD onda başka arıza çıkmama garantisi var mı? çıkarsa bir daha gönderme işi çıkacak. Bu garanti illetinden benim midem çok bulandığı için gönderme taraftarı değilim.

@RasKun işlemcinde OC var mı acaba? niye soruyorsun deme işlemcinin 3.3 ve 5V 'den verdiği güç biraz az gibi geldi 110 W yazmışlar normalde 120 W olması lazım bence 500 W'lerde 110 W oluyor diye biliyorum.
@Artorias74 yaparlar mı ki değişim? bence güncelleyip geri yollarlar yani gidip geldiği de senin yanına kar kalır. Bir de yeni gönderdiler diyelim SSD onda başka arıza çıkmama garantisi var mı? çıkarsa bir daha gönderme işi çıkacak. Bu garanti illetinden benim midem çok bulandığı için gönderme taraftarı değilim.
Donanımdan pek anlamıyorum. Kendim işlemci konusunda güç seçeneklerinden yüksek performansa almak dışında bir işlem gerçekleştirmedim.
Edit : Siz hazır sistem aldığınız için Firmware güncel olması gerekiyor, yani SSD değişimi istemelisiniz.
Garantilerle şansım hiç yaver gitmedi. Bilgisayar bu zamanda bana lazım olacağından malesef şimdilik öyle bir şansım yok.

Hocam firmaya göre değişiyor, mesela İtopya SU630 modellerini BX500'le değiştiriyordu. İşlemci darboğazı demek isterdim fakat Witcher 3 zaten GPU odaklı bir oyun, Hairworks açıp denesin bir de arkadaş, RX 5700 XT'nin HW açık halde bile 80-90 FPS vermesi gerekiyor. @RasKun Hocam başka oyunlardada deneyin, onlardada aynı sorun mevcutsa %90 SSD'de kronik sorun var, çok konu gördüm Sosyal'de bu SSD hakkında.

Hocam firmaya göre değişiyor, mesela İtopya SU630 modellerini BX500'le değiştiriyordu. İşlemci darboğazı demek isterdim fakat Witcher 3 zaten GPU odaklı bir oyun, Hairworks açıp denesin bir de arkadaş, RX 5700 XT'nin HW açık halde bile 80-90 FPS vermesi gerekiyor. @RasKun Hocam başka oyunlardada deneyin, onlardada aynı sorun mevcutsa %90 SSD'de kronik sorun var, çok konu gördüm Sosyal'de bu SSD hakkında.
Hairworks'ü açıp açık dünya da atla dolaştım FPS 100-110 arası
Zaten yeterli depolamam olmadığı için bir tane M2 ya da taşınabilir SSD almayı düşünüyorum o zaman sorun SSD de mi değil mi fark ederim.

2700x yani boru da değil, darboğaz yapıyorsa OC ile çözülür, ama bu işlemciyi millet 2080Ti'da kullanıyor şimdi 2070'in rakibi bir karta darboğaz yapıyor dersek ayıp olur. OC yapın FPS artmıyorsa darboğaz yoktur, FPS artıyorsa bilin ki darboğaz vardır işlemci kısmında. Ha ne kadar OC yaparsan yap bazen Intel'den daha yüksek frekansa çıksan bile Intel'e anca yetişiyorsun, orası başka bir boyut, yazılımsal olduğunu iddia edenler geliştiriciler Intel odaklı çalışıyor diyenler, ama bana sorarsan mimarilerindeki bize anlatılmayan farklardan dolayı, zaten bize anlatsalar AMD de oyun konusunda Intel'e yetişebilmek için 3 nesil geçmesini beklemezdi, ticari sır yani :)

Geri
Yukarı