RX 5700 XT GPU üzerine sürmek için macun önerisi

kaiser soze

Kilopat
Makaleler
3
Ekran kartı
Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Peşinen belirtmem gereken bir şey var. Arctic MX4 önerip kenara çekilecek olanlar mesaj yazmaya zahmet etmesin. Teşekkürler.

Pump out meydana getirmeyecek bir macuna ihtiyacım var. Elimde 4 yılını doldurmaya yaklaşmış ekran kartı mevcut. An itibarıyla ilk zamanının yaklaşık 10 derece üstü sıcaklıklarda seyrediyor. 80 derece üstünü ilk kez bugün gördüm. Daha önce elimde halihazırda olan macunu denediğimde ilk günkü sıcaklıklara benzer değerler gördüm ama çok kısa sürede etkisini yitiriyor ve 3,5 yıl üzerinde kalmış fabrikasyon macun kadar bile ısı iletemiyor. İkinci kez denedim ama nafile.

Geçmiş konulara baktığımda bu veya benzer ekran kartları için Arctic MX4 önerme hatasına düşenler olmuş. Bana daha iyisi lazım. Sıvı metal içerikli veya çok pahalı bir şey istemiyorum. Sanırım en fazla 200 lira verebilirim.

E: Anlaşılan aklıma ilk gelen MX6'yı alacağım.
Bu arada kullandığım MX4, yetkili satıcı Teknobiyotikten alınmıştı. Karekodlu doğrulamadan geçmiş ve hatta markanın yaptığı bir çekilişe dahi katılmıştım. Aynı macun Ryzen 7 3700X kapağı üzerinde iyi performans verdi. Ancak direkt silikon üzerine sürülmeye uygun değil.

Son düzenleme:
Serviste bakımdan gelen Palit RTX 3070 3 fanlı ekran kartım 80 derecelerde çalışıyordu. Kendim söküp MX-6 ile değiştirdim. İyi bir işçilik ile max 68 derece görüyorum.

Aynı kartın special edition modeline ve aynı durumdan ben de muzdaripim. Isıyı düşürmede problem yok ama 3 ay falan gidiyor maximum mx-4. Bugün itibari ile ben de 81 dereceyi gördüm. Elimde mx-4 macun var ama sürmek istemiyorum şuan. Kyronaut ile mx-6 arasında gidip geliyorum. Yabancı kaynaklarda okuduğuma göre hydronaut önerenler vardı pump out sorunu için. Konuyu dikkat ile takip ediyor olacağım.

Aynı kartın special edition modeline ve aynı durumdan ben de muzdaripim. Isıyı düşürmede problem yok ama 3 ay falan gidiyor maximum mx-4. Bugün itibari ile ben de 81 dereceyi gördüm. Elimde mx-4 macun var ama sürmek istemiyorum şuan. Kyronaut ile mx-6 arasında gidip geliyorum. Yabancı kaynaklarda okuduğuma göre hydronaut önerenler vardı pump out sorunu için. Konuyu dikkat ile takip ediyor olacağım.
Benim aklımdan geçen de, başka ortamdan gelen tavsiye de aynı. Hemen almayayım, bir de burada sorayım dedim, yine aynı. En yaygın tavsiye Kryonaut ve MX-6. Zaten şu an MX-6 kargoda. MX-4 yüzünden hayal kırıklığı var ama hata bizde tabi. Düşük viskozite değerli macun kullanmamalıydım. İlçemde kargo şubesi olmadığı için salı günü mobil teslimat ile gelecek. O anki sıcaklık değerleri çok yüksek değilse belki erteleyebilirim ama çok süreceğini sanmam. İkinci kez sürdüğüm MX-4 bile bir haftada patladı çünkü. İlk geldiğinde sıcak odamda bile 70-72 derece çalışırdı. Şimdi 210W ile sınırladığım kart 81 derece görüyor. Aynı sebepten üçüncü kez içini açacak olmam zoruma gidiyor. Adam akıllı macun olsa belki elimden çıkarana kadar bir daha sürmeyecektim.

Bizim millet ucuz bir malı yerlere göklere sığdıramıyorsa bil ki kesin önemli bir kusuru var demektir. Mesela Patriot Burst, Apacer Panther veya PNY CS900 gibi SSD'ler, Gigabyte B450M S2H gibi anakartlar. Artic MX-4 de böyle bir macun. Ortalama bir işlemciye güzel bir hava soğutma takıp kullanacaksan ne ala. Ancak direkt çipe süreceksen rezalet.

MX-6 sürdüğüm zaman periyodik olarak sonuçları paylaşırım. Çünkü iyi olup olmadığı hemen anlaşılmıyor.

Benim aklımdan geçen de, başka ortamdan gelen tavsiye de aynı. Hemen almayayım, bir de burada sorayım dedim, yine aynı. En yaygın tavsiye Kryonaut ve MX-6. zaten şu an MX-6 kargoda. MX-4 yüzünden hayal kırıklığı var ama hata bizde tabii. Düşük viskozite değerli macun kullanmamalıydım. İlçemde kargo şubesi olmadığı için salı günü mobil teslimat ile gelecek. O anki sıcaklık değerleri çok yüksek değilse belki erteleyebilirim ama çok süreceğini sanmam. İkinci kez sürdüğüm MX-4 bile bir haftada patladı çünkü. İlk geldiğinde sıcak odamda bile 70-72 derece çalışırdı. Şimdi 210W ile sınırladığım kart 81 derece görüyor. Aynı sebepten üçüncü kez içini açacak olmam zoruma gidiyor. Adamakıllı macun olsa belki elimden çıkarana kadar bir daha sürmeyecektim.

Bizim millet ucuz bir malı yerlere göklere sığdıramıyorsa bil ki kesin önemli bir kusuru var demektir. Mesela Patriot Burst, Apacer Panther veya PNY CS900 gibi SSD'ler, Gigabyte B450M S2H gibi anakartlar. Artics MX-4 de böyle bir macun. Ortalama bir işlemciye güzel bir hava soğutma takıp kullanacaksan ne ala. Ancak direkt çipe süreceksen rezalet.

MX-6 sürdüğüm zaman periyodik olarak sonuçları paylaşırım. Çünkü iyi olup olmadığı hemen anlaşılmıyor.

Hocam dün araştırmalarıma göre 5700XT'lerde kronik bir problemmiş galiba. Ben bugün heatsinkin bakır bölümüne yüzeyle temas eden yerine ufak bir zımpara yapmayı düşünüyorum. Çok ince bir katman macun sürüp kartı vidalayıp tekrar açınca, bakır yüzeyde macun olmayan bölgeleri 800 veya altı bir zımpara ile yüzeyi hafif pütürleştirmek çözümlerden birisi galiba. Bir de washer mod dedikleri, çekirdeği heatsinkle birleştiren 4 vidali kısma orginler yerleştiriyorlar bu da çözümlerden biri.

Washer mod oringler Türkiye'de yok galiba. Bu şekilde çözmüş çoğu kişi yabancı forumlarda. Elimde hazır MX-4 var zaten onunla deneyeceğim gerekirse görsel de eklerim uygulama ile ilgili olarak.

Güncelleme: İşlemi yaptım MX4 ile. 2100MHz @ 1110mv ve 260w~ stabil 73 derecede çalışıyor. Hotspot ise 95 derecede. Böyle ne kadar devam edecek göreceğiz. Dünden ben de MX6 sipariş vermiştim.

Ayırca şöyle bir şey fark ettim, ilk taktığımda kartı boşta 30 derece falandı. Yüke sokup çıkardıktan sonra 45-50 derece arasında boşta şu an. Sanırım yüke girdiğinde pump-out olmuş olabilir diye düşünüyorum.

@kaiser soze herhangi bir gelişme var mı?

Son düzenleme:
@kaiser soze herhangi bir gelişme var mı?
Ben macun sürmek dışında bir şey yapmayacağım. O da bugün teslim edilecek. Ancak benim yazlıktan eve dönüş sürecim başladı. Bu hafta bilgisayarı paketleyip eve götüreceğim sağlıklı inceleme haftayı bulur.

---
Güncelleme: MX-6 macunu GPU üzerine uyguladım. İlk testte MX-4'ün ilk anı ile benzer performans verdi.

Furmark X-treme burn in, 1080p, 4XMSAA, 210+212W güç tüketimi ile sınırlı 1950-1980 MHz arası ulaşabilecek şekilde 10 dk test yaptım. Kıyaslamanın makul olması için önceden kullandığım ayarları korudum. Bir kez anlık 73 dereceye vursada 71-72 gidiyor. Aynı testte pompalanmış MX-4 beş dakikada 82 dereceye vuruyordu. Şu aralar pek ağır oyun oynamıyorum. Ara sıra stres testine sokup soğutacağım. Bakalım ne olacak. Duruma göre yine güncelleme yaparım.

---
Güncelleme: Aradan 1,5 ay daha geçti. Ortam biraz daha serin. AMD Adrenalin üzerindeki güç, frekans vb. ayarlar aynı. Furmak testini de aynı ayarlar altında gerçekleştirdim. Birkaç defa 71 dereceye pikledi. 70-71 aralığında testi tamamladım.

Sanıyorum odamın serinlemiş olması dışında tüm koşullar aynıydı. Sonuç olarak MX-6 ilk günkü performansını korumayı başarmış gözüküyor ve kesinlikle MX-4 üzerine tercih edilmelidir şeklinde yorumumu yapıyorum. Benim gibi ekran kartına kullanmak isteyen veya laptopta kullanacak olanlar için asgari kalitede macun önerim şu saatten sonra Arctic MX-6 olacak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı