Çözüldü RX 5700 XT - R3 3100 sistemde darboğaz mı var?

• Konuyu başlatan kaane
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 217
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kaane

Kilopat
Merhaba, biraz araştırdım darboğaz olur diyen de var olmaz diyen de var çoğu forumda, Reddit'te. Aktif CS2 oynuyorum ve hiç kullanım oranlarına bakmamıştım şu ana kadar. Oyunda bazen %95 civarı CPU kullanırken GPU kullanımı %30 %40 civarında seyrediyor ki CPU kullanımı yükselince %23 GPU kullanımına kadar düştü. Burada darboğaz mı var yoksa oyun CPU ağırlıklı olduğu için mi böyle?

Çözüm
-Defalarca virüs taraması yaptım. Malwarebytes, aktifte şu an Kaspersky var az önce 2. defa tarama yaptım yine aynı durum. Sürücü ile ilgili donma sorunları vardı onu da çözdüm ancak şu an FPS çok düşük bu kart için. Güç kullanımı vesaire her şey normal gözüküyor. Cidden çıldırdım en son işlemciyi satmayı bırakın sinirden parçalayacağım :D

FPS düşük olur çünkü Ryzen 3100'ün gücü nedir CS2 için 100-120 FPS falan mı? Fazlasını verebileceğini pek sanmıyorum. Ama CPU kullanımı da %60'ı kolay kolay geçmemeli. Hani %90+ takılıyorsa orada farklı bir durum vardır.

Sen her halükarda CS2 için işlemciyi yükselt, çekirdek gücü ve önbelleğe ihtiyacın var. Ryzen 5600 uygundur.
Daha uygun fiyatlı bir çözüm yolu yok değil mi? :/ Intel tarafına geçmeye kalksam çok mu mantıksız olur :D

Mantıksız olur. Benim sana önerdiğim "gerçek" bir yükseltme yani ikinci el 3600 almışsın, 5500 almışsın bunlar da yükseltme olur ama ne kadar tatmin edici olur meçhul.

Ben Ryzen 3300X'den 5600'e geçtiğimde resmen iliklerimde hissettim farkı. CS2 oynamıyordum ama Valorant'ta 250 FPS ortalamasında 400-450'lere çıktı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mantıksız olur. Benim sana önerdiğim "gerçek" bir yükseltme yani ikinci el 3600 almışsın, 5500 almışsın bunlar da yükseltme olur ama ne kadar tatmin edici olur meçhul.

Ben Ryzen 3300X'den 5600'e geçtiğimde resmen iliklerimde hissettim farkı. CS2 oynamıyordum ama Valorant'ta 250 FPS ortalamasında 400-450'lere çıktı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Pekala hocam teşekkür ederim ancak kafama takılan tek problem bu soğutma mevzusu. Büyük ihtimalle 5600 alabilirim ancak şu anki kasa ve soğutma ile zora sokar mı? Buna en yakın 4-5 aya anca fan soğutucu ya da belki kasa alabilirim eğer 5600 alırsam.

Pekala hocam teşekkür ederim ancak kafama takılan tek problem bu soğutma mevzusu. Büyük ihtimalle 5600 alabilirim ancak şu anki kasa ve soğutma ile zora sokar mı? Buna en yakın 4-5 aya anca fan soğutucu ya da belki kasa alabilirim eğer 5600 alırsam.

Sıkıntı olmaz, ısınsın ne olacak en fazla biraz fan gürültüsü çekersin. Ama nedir baktın duurm kötü işlemci 90-95'lere fırlıyor BIOS'dan undervolt yapıp biraz frekans kısarsın 15-20 derece düşer.

5600'ün de ölüsü 5500'den güçlü olduğu için yine performans fazlasıyla iyi olur.

Sıkıntı olmaz, ısınsın ne olacak en fazla biraz fan gürültüsü çekersin. Ama nedir baktın duurm kötü işlemci 90-95'lere fırlıyor BIOS'dan undervolt yapıp biraz frekans kısarsın 15-20 derece düşer.

5600'ün de ölüsü 5500'den güçlü olduğu için yine performans fazlasıyla iyi olur.
Çok teşekkürler hocam, en ölüsü bile o şekildeyse çok mantıklı. Uygun fiyatlı düşürmeye çalışacağım olmadı sıfır alırım, yapacak bir şey yok :D

Çok teşekkürler hocam, en ölüsü bile o şekildeyse çok mantıklı. Uygun fiyatlı düşürmeye çalışacağım olmadı sıfır alırım, yapacak bir şey yok :D

Benim boşta yatan 5600 var aslında bu hafta içi diğer yatan parçalarımla ilan açacağım burada. Soğutucumu değiştirdiğim için onun teslim edilmesini bekliyorum eskisini de ilana koymak için. İşlemciyi 3K'ya falan koyarım heralde bütçene uyarsa açtığım vakit bakarsın.

Benim boşta yatan 5600 var aslında bu hafta içi diğer yatan parçalarımla ilan açacağım burada. Soğutucumu değiştirdiğim için onun teslim edilmesini bekliyorum eskisini de ilana koymak için. İşlemciyi 3K'ya falan koyarım heralde bütçene uyarsa açtığım vakit bakarsın.
Hocam 3000'e koyacaksanız ben aldım sayabilirsiniz :D İstanbul içindeyseniz de muhteşem olur, değilse de halledilir.

@kino hocam eğer satacaksanız ilan yerine direkt bana ulaşma şansınız var mı? eğer varsa e-posta adresim: [email protected]

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı