RX 5700 XT sorunları çözüldü mü?

Emir'inKedisi

Hectopat
Arkadaşlar ben bu ekran kartı hakkında birçok sorun okudum, özellikle Driver sorunları. Bu sorunlar çözülebildi mi? Ben RX 5700 XT ve RTX 2070 arasında kaldım, arada yaklaşık 100 TL fark var. Ne önerirsiniz? 100 TL az verip risk almayı mı yoksa 100 TL ekleyip RTX 2070 almayı mı?

Not: 1080P'de oyun oynuyorum ve ileriye dönük bir sistem istiyorum.
  • İşlemci: R5 3600

Son düzenleyen: Moderatör:
Gidip AMD yanlısı testler ve Nvidia düşmanı oyunları baz alarak RX 5700XT'yi RTX 2070S ile eşdeğer bulmaları komiğime gidiyor. Nvidia daha ileriye dönük çünkü ışın izleme teknolojisini kullanabilirsiniz, RTX Voice kullanabilirsiniz ve DLSS 2.0 kullanabilirsiniz. Yani Nvidia hem yazılım konusunda hem de güç tüketimi(TDP) konusunda AMD'den daha iyidir.

kafam iyice karıştı bir taraf bir şey söylüyor diğer taraf tamamen aksini söylüyor. Bu devirde bir şeye bu kadar para verdikten sonra sorunlu olması çok ama çok kötü bir his. veya aynı fiyata daha az güçlü kart almak buda çok kötü.

Arkadaşlar ricam sadece kullananların kesin yorum vermesi.

Nitro+ kullanan biri olarak son sürümlerde bir hata ile karşılaşmadım. Her oyunu güzel güzel oynuyorum. Cevap verip hala sorun var diyen arkadaşlar da umarım kullanan kişilerdir.

XFX Ultra thicc III kullanıyorum ve geri yollamak zorunda kaldım ben oldu diye illa bu arkadaş da da olacak değil ama bir sürü sıkıntı yaşayan insan olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Sapphire Nitro+ kullanan biri olarak ben de sorun yaşamıyorum daha 1 ay olmadı sistemi kuralı. İlk çalıştırdığımda birkaç oyunda FPS drop sorunu yaşar gibi olup kuşkulansam da son güncellemeyi kurduktan sonra hiçbir sıkıntı yaşamadım diyebilirim.

Eylül 2019'dan beri 5700XT kullanıyorum. Forumda da 19-20 sayfalık bir inceleme konum var bununla ilgili. Orada gün, gün yaşadığım sıkıntıları görebilirsiniz. İlk 1 ay mavi ekran ve sürücü sıkıntıları yaşadım ancak çok uzun süredir hiçbir derdim yok kart hakkında.

Tavsiye ederim. :)

Aralarında 100 lira fark olsa keşke. 100 lira daha pahalı olan 2070Super bulursanız gidin onu alın :)

Soğutma ve akustik performansı oldukça yeterli olan 5700XT Pulse'ı 3400-3500 liraya bulabilirken "iyi" sayabileceğiniz bir 2070Super 5.400TL'den başlıyor, haberiniz olsun :)
ben zaten 2070 ile kıyasladım. ben de o 20 sayfalık yazıyı okuyup buraya konu açtım 🙂
XFX Ultra thicc III kullanıyorum ve geri yollamak zorunda kaldım ben oldu diye illa bu arkadaş da da olacak değil ama bir sürü sıkıntı yaşayan insan olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
bende XFX düşünüyorum. ya XFX alacağım yada asus alacağım.

Bazı teknolojilerden ödün veriyorsunuz (henüz yaygın olmayan ve yaygınlaştığı zaman şu anki neslin yeteri performans veremeyeceği) doğrudur, ancak çok daha önemli bir şey kazanıyorsunuz. Fiyat performans.
Performans olarak 2070'den yüksek, 2070Super'dan kimi zaman alçak kimi zaman denk kimi zaman da daha iyi olan bir kart ve iki NVIDIA kartının fiyatını hesaba kattığınızda cebinize 1000 lira gibi bir şey kalıyor.
Eğer sıfır PC diziyorsanız bu bellek, ssd, psu parası falan demek.
Ha para benim için sorun değil diyorsanız seçeneğiniz zaten sonuna kadar NVIDIA olmalı, şüphesiz.

Benim bu ekran kartı seçiminde üzüldüğüm nokta fiyat performans ürününü almayıp, bütün parasını ekran kartına yatırdıktan sonra 24'' 1080P 75Hz monitörde oynamak durumunda kalanlar. ^^

Daha az güçlü kart aldınız diyelim ki, arada büyük bir fark olmayacak ama RTX kart aldığınız için hem "Ray Tracing" hem "RTX Voice" hem de DLSS 2.0 kullanabileceksiniz ki bunlar AMD'de yok.
2070S kullanıyorum. RTX Voice dediğin şey %10 performans düşürüp arkada 1.2GB RAM yiyen bir program. Kullanılmaya değer bir tarafı yok şu an. RTX ise kişisel tercih. RTX'i kullanmayacaksa yine almasına gerek yok çünkü 2000 serisindeki RTX çok FPS düşürüyor. 2080Ti bile örnek olarak Minecraft RTX'de 80-90 FPS alırken 2070 çok daha düşük alır. Şu an RTX için tek uygun kart 2080Super ve 2080Ti. 3000 serisi ile düzelecektir. Beklerse tabii 3000 alması daha mantıklı RTX açısından konuşuyor olursak.

Yeni nesili bekle. Beklemek istemiyorum diyorsan ve ileri dönük bir sistem istiyorsan 2070S ile devam et. RX 5700'ün stabil hale gelmesi neredeyse 1 seneyi buldu ve donanımıyla ilgili büyük sıkıntılar yaşıyor. RDNA2 ile bunu düzeltebilirler ancak şuanda Turing'in ortaya koyduğu özellikler ile kıyaslarsak bu senenin sonunda RX5700/XT, RDNA2 çıktıktan sonra tarihe karışıcak.

1.Link;

TLDR;
HDMI 2.1 desteği yok.
Raytracing desteği yok.
DLSS dengi bir özellik yok.
Variable Rate Shading yok.

2.Link;

2070S kullanıyorum. RTX Voice dediğin şey %10 performans düşürüp arkada 1.2GB RAM yiyen bir program. Kullanılmaya değer bir tarafı yok şu an. RTX ise kişisel tercih. RTX'i kullanmayacaksa yine almasına gerek yok çünkü 2000 serisindeki RTX çok FPS düşürüyor. 2080Ti bile örnek olarak Minecraft RTX'de 80-90 FPS alırken 2070 çok daha düşük alır. Şu an RTX için tek uygun kart 2080Super ve 2080Ti. 3000 serisi ile düzelecektir. Beklerse tabii 3000 alması daha mantıklı RTX açısından konuşuyor olursak.
Ray tracing'in düşürdüğü FPS çözünürlüğe göre değişecektir. RTX Voice ise geliştirilecektir, AMD'nin sürücüleri de ilk çıktığında güzel olmuyor değil mi? DLSS 2.0 ise destekleyen oyunlarda gayet bir artı bence.

Geri
Yukarı