Çözüldü RX 5700XT Nitro+ sistem ara sıra siyah ekrana düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mesut Öztürk

Kilopat
RAM
Corsair 3600 MhHz CL16 2x16 GB
SSD veya HDD modeli
Corsair MP510
Ekran kartı
Sapphire Radeon RX 5700XT nitro+
Anakart
TUF B550M A
İşlemci
Ryzen 7 5800x3D
Merhaba,

Son driver güncellemelerinden midir yoksa ömrünü mü tamamlıyor bilinmez ara ara ekran 2 3 saniyeliğine gidiyor, siyah ekrana düşüyor, sesler vb kesiliyor, sonra geri geliyor. Oyun oynarken hiç denk gelmedi. Ne zaman tarayıcıda gezsem, PC boşta olsa bu sorun oluyor.

Bu sorunu yaşayanlar var mı? Çözümü konusunda biraz yardıma ihtiyacım var.

Teşekkürler.

Çözüm
Bu aralar sürücü sorunu yaşayanlar oluyor. DDU ile AMD GPU silip 2 eski sürücü sürümü ile test eder misin ?
Merhaba,

Son driver güncellemelerinden midir yoksa ömrünü mü tamamlıyor bilinmez ara ara ekran 2 3 saniyeliğine gidiyor, siyah ekrana düşüyor, sesler vb kesiliyor, sonra geri geliyor. Oyun oynarken hiç denk gelmedi. Ne zaman tarayıcıda gezsem, PC boşta olsa bu sorun oluyor.

Teşekkürler.
Hocam ekran kartından kaynaklı olan bir sorun olsa windows arka plan sesleri gelmeye devam ediyor genellikle. Benim ekran kartım arızalandığında bilgisayar başlatsam dahi windows başlangıç sesi, ilk bozulduğu anda arka plandan sesler gelmeye devam ediyordu

Merhaba,

Teşekkürler.
Siyah ekran problemi farklı farklı bileşenlerden dolayı da olabiliyor. Ramlerin tekini çıkartıp bir süre kullanmayı denediniz mi hiç? Bir de bu sorunun belli bir süresi yada zamanı var mı

Siyah ekran problemi farklı farklı bileşenlerden dolayı da olabiliyor. Ramlerin tekini çıkartıp bir süre kullanmayı denediniz mi hiç? Bir de bu sorunun belli bir süresi yada zamanı var mı
RAM olsaydı geri gelmezdi muhtemelen. Direkt mavi ekrana atardı veya uygulamalar çökerdi. Olma ihtimali var tabii.

Ekran kartına stabilite testi yapın.

Hocam ekran kartından kaynaklı olan bir sorun olsa Windows arka plan sesleri gelmeye devam ediyor genellikle. Benim ekran kartım arızalandığında bilgisayar başlatsam dahi Windows başlangıç sesi, ilk bozulduğu anda arka plandan sesler gelmeye devam ediyordu.

Siyah ekran problemi farklı farklı bileşenlerden dolayı da olabiliyor. RAM'lerin tekini çıkartıp bir süre kullanmayı denediniz mi hiç? Bir de bu sorunun belli bir süresi ya da zamanı var mı?

RAM'leri yeni almıştım 2 ya da 3 ay oldu maksimum 3200 MHz Corsair 2x8 sökerek 2x16 Corsair olarak güncellemiştim.

RAM olsaydı geri gelmezdi muhtemelen. Direkt mavi ekrana atardı veya uygulamalar çökerdi. Olma ihtimali var tabii.

Ekran kartına stabilite testi yapın.

FurMark ve Prime95 ile birlikte deneyeceğim belki de PSU'dan kaynaklıdır sorun.

Bu aralar sürücü sorunu yaşayanlar oluyor. DDU ile AMD GPU silip 2 eski sürücü sürümü ile test eder misin?

Şimdi deniyorum bilgi vereceğim.

Sorun ne zaman başladı emin değilim ama yaklaşık 1 aydır oluyor. Günde 2 ya da 3 defa oluyor.

RAM'leri yeni almıştım 2 ya da 3 ay oldu maksimum 3200 MHz Corsair 2x8 sökerek 2x16 Corsair olarak güncellemiştim.

FurMark ve Prime95 ile birlikte deneyeceğim belki de PSU'dan kaynaklıdır sorun.

Sorun ne zaman başladı emin değilim ama yaklaşık 1 aydır oluyor. Günde 2 ya da 3 defa oluyor.
Son yayınlanan sürücülerden kaynaklı diye düşünüyorum, 500 ve 5000 serisine yaramadı, epey sorun yaşayan gördüm.

Tamamdır. Dediğim şekilde denedin mi ? Nedir son durum ?

DDU ile sildim ama eski sürüm yerine en son sürümü kurdum o şekilde deniyorum şu ana kadar sorun çıkmadı çıkarsa dediğiniz şekilde yapacağım. En son sorunun düzelip düzelmediği hakkında bilgilendirme yapacağım.

İlk başta zaten güncel değil miydi ekran kartı sürücün? Öyle demiştin.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı