RX 580 4 GB'i Serin ve Sessiz Çalıştıracak Fan Ayarı Önerisi

samet5323

Decapat
Normal ayarlarda iken aşırı fan sesi çıkıyor. MSI Afterburner programıyla ayarlamak istemiyorum, normal AMD programındaki fan ayarlarını en güzel sessiz şekilde nasıl ayarlayabilirim? Yardım edecek biri var mı? Direkt profilinizi de yollayabilirsiniz ayar olarak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan aşırı sesli çalışıyorsa bilin ki o ekran kartı ısınıyordur. Tavsiyem fan ayarıyla oynamamanız ve MSI Afterburner ile oyunlarda sıcaklık değerlerinizi buraya atmanız. Undervolt'da yapabilirsiniz. Forumda Undervolt ile çok iyi sonuç çıkartan arkadaşlar var sana yardımcı olurlar elbet.

Bu isteğin için en etkili yöntem undervolt yöntemidir. Ekran kartına giden gerilimi azaltmak hem kartın güç tüketimini azaltır hem de sıcaklıklarda kayda değer düşüş sağlar. Bu artılarının yanında performansa hiçbir kötü etkisi yoktur.

normalde amd ayarlarına hiç çatmadım ve ekran kartı 84 dereceye kadar ısınıyor fan sesi uçak sesi gibi geliyordu amd ayarlarıyla biraz oynadım fan sesi azaldı ama hala geliyor sıcaklık derecesi de aynı durumda.

msi afterburn programıyla nasıl ayarlicam dediginiz şeyi yani undervolt konusu nedir yardım etseniz

MSI Afterburner'ı kur, ardından dişli simgesine basarak ayarları aç. Voltaj kontrolü ayarını tikle ve kaydet. Bu işlemlerden sonra yukarıdaki core voltaj ayarı erişilebilir olmalı. Voltajı -100 olacak şekilde sola doğru kaydır ve uygula.

bir türlü olmadı bilgisayar dondu ve watman ayarlarınız sıfırlandı dedi düzeltemiyorum fan sesiyle durulmuyor amd kendi ayarlarından nasıl yapacagım yardım etseniz

bir türlü olmadı bilgisayar dondu ve watman ayarlarınız sıfırlandı dedi düzeltemiyorum fan sesiyle durulmuyor amd kendi ayarlarından nasıl yapacagım yardım etseniz
Afterburner üzerinden "Erase autosaved startup settings" ayarını kapa, güç seçeneklerinden hızlı başlatı da kapa. Ardından Wattman üzerinden sadece voltaj kontrolünü manuele al, ekran kartının durum 7 değerini -75mV olacak şekilde indir. En stabil noktaya geldiğinde durum 3 e kadar aynı voltaj değerlerine indir, ardından Afterburner üzerinden bu fan ayarını yap.
fan.png

Fan ayarı gerçi modelden modele değişir fakat bu attığım ayarla benim ekran kartım yükteyken 1600 ile 1900 RPM arası dönüyor ve ses çıkarmıyor. Boştayken de hiç fan döndürmüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı