RX 580 4 GB'ye OC yapılmalı mı?

Pckopatt4

Decapat
Yer
Afyon
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, ASUS RX580 4 GB ekran kartım var. OC yapmak istiyorum. OC yapmayı isteme sebebim bazı oyunlarda yetersiz kalması. Stock Core clock 1430 Memory clock 1750 1920x1080 15dk FurMark 80 derece gördü. OC yapmam uygun mudur, uygunsa hangi programdan nasıl yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1669541520803.png

Benim kartıma uyguladığım gibi undervolting overclocking yapabilirsin. Voltajını kısarak çıkabildiğin en yüksek frekansa çık hem ısın düşer hem performansın artar. örneğin 0.010mV düş +10Mhz ver böyle tekrarla takılana kadar.

Termal macunu yeniledin mi?
Hayır yenilemedim

80 dereceler çıkıyor ise tavsiye etmem ama fan curve'nizi paylaşabilir misiniz?
Normalde otomatikte kullanyordum lakin dün akşam şöyle bir ayar yaptım
1669634386662.png

Eki Görüntüle 1585919
Benim kartıma uyguladığım gibi undervolting overclocking yapabilirsin. Voltajını kısarak çıkabildiğin en yüksek frekansa çık hem ısın düşer hem performansın artar. örneğin 0.010mV düş +10Mhz ver böyle tekrarla takılana kadar.
1669634444680.png

Bu kart hakkında yapılan forumlara baktığımda bu kadar yükse voltajlara çıkılmadığını görüyorum lakin hiç ellememe rağmen bende bu şekilde ayarlar.
Dediğiniz gibi yapacağım.

1.150mV bu değeri 0.850 ye kadar çekebilirsin aslında deneme yanılma yapman gerek. Bunu yapman ömrü baya uzatır. Size göre çıkmıyor veya fark etmiyorsunuzdur. Bu voltaj değerlere anlık fırlayıp iniyor.

1.150mV bu değeri 0.850 ye kadar çekebilirsin aslında deneme yanılma yapman gerek. Bunu yapman ömrü baya uzatır. Size göre çıkmıyor veya fark etmiyorsunuzdur. Bu voltaj değerlere anlık fırlayıp iniyor.
10 mhz arttırıp 10 mV düşürürerek 1420 mhz 1050 mV a getirdim
furmark testlerinide yaptığımda 10 dakikalı testte max 76 gördü
Marvel’s Spider-Man Remastered de bir deneyeyim dedim 10-15 fps artışı olmuştu.
Biraz oynadıktan sonra ilk görsel bozulmaları yaşadım bu sebepten 10mhz düşürüp 10 mV arttırdım yine düzelmedi yine arttırdım yine düzelmedi derken derken nerdeyse aynı ayarlara geri döndüm baktım olmayacak stok ayarlara geri aldım
Bir yerde hatamı yapıyorum anlayamadım öneriniz ne olur?
(voltajı düşürmem sıcaklık değerlerinin de düşmesini sağladı)

@Pckopatt4
Değerlerle o kadar ufak oynamanıza rağmen görüntülerde bozulma yaşıyorsanız kartın çipi OC yapmaya pek elverişli değil demektir, tavsiyem bu kart budur deyip ufak bir UV ve iyi bir fan ayarıyla kartı kullanmaya devam etmeniz.

Kartın frekans ve voltaj ayarlarıyla çok uğraşınca, bir de üstüne çiplerin kaldıramayacağı değerlerde zorlayınca degrading denen bir olay oluyor, bu sefer kart stok performanslarında bile doğru düzgün randıman sağlamamaya başlıyor. Eski kartımda böyle bir sorun yaşamıştım, siz de yaşamayın diye söylüyorum ama tabii yine seçim sizin.

@Pckopatt4
Değerlerle o kadar ufak oynamanıza rağmen görüntülerde bozulma yaşıyorsanız kartın çipi OC yapmaya pek elverişli değil demektir, tavsiyem bu kart budur deyip ufak bir UV ve iyi bir fan ayarıyla kartı kullanmaya devam etmeniz.

Kartın frekans ve voltaj ayarlarıyla çok uğraşınca, bir de üstüne çiplerin kaldıramayacağı değerlerde zorlayınca degrading denen bir olay oluyor, bu sefer kart stok performanslarında bile doğru düzgün randıman sağlamamaya başlıyor. Eski kartımda böyle bir sorun yaşamıştım, siz de yaşamayın diye söylüyorum ama tabii yine seçim sizin.
Muhtemelen daha fazla dokunmayacağım teşekkür ederim tavsiyeniz için

Geri
Yukarı