RX 580 8 GB overclock

Karta bilinçsizce voltaj vermediğiniz sürece sorun olmaz ki, voltaj ayarını açıp voltaj vermekle Power limit farklı şeyler. Power limit açmak kartı rahatlatır. Benim şu an kullandığım değerlerim şöyle
Core clock: 1450 MHz
Memory clock: 2000 MHz
Power limit: +30 yani sonda
Voltaj: Kapalı (voltaj vermedim)
Sonuca gelecek olursak 66 dereceyi yukarı çıkmıyor. Güç tüketimi 177 Watt. Isınmadığı sürece sorun olmaz. Kartın canına okumak bence voltaj vererek yapılan overclocktur.

Şu an verdiğim voltaj kartın orijinal voltajından bile az, orijinal voltaj ile 1500MHz'i zorlar gibiyim bilemedim, voltaj ile kartın güç tüketimi aynı şey değil midir yani? Kartın bellekleri GPU'su vs. güç tüketimine sebep olur burada sadece OC ettiğim GPU ve voltaj verdiğimde O, güç tüketimi arttıranda O, voltaj ile güç tüketimi doğru orantılı değil mi?

Şu an verdiğim voltaj kartın orijinal voltajından bile az, orijinal voltaj ile 1500MHz'i zorlar gibiyim bilemedim, voltaj ile kartın güç tüketimi aynı şey değil midir yani? Kartın bellekleri GPU'su vs. güç tüketimine sebep olur burada sadece OC ettiğim GPU ve voltaj verdiğimde O, güç tüketimi arttıranda O, voltaj ile güç tüketimi doğru orantılı değil mi?
Power limit WATT' tır. Core voltage amper'dir. Core voltage fazla olursa zarar verir. İnternetten bakınca RX 580 pulse modeline 185 WATT TDP olduğunu görebilirsiniz. Benide yanlış anlamayın, illede overclock yapın demiyorum zorlayın demiyorum 😃.

Power limit Watt' tır. Core voltage Amper'dir. Core voltage fazla olursa zarar verir. İnternetten bakınca RX 580 Pulse modeline 185 Watt TDP olduğunu görebilirsiniz.

Evet 185W TDP kutudada yazan, hatta kart 155W'ı geçmiyor diye neden 185W TDP diye saçma bir değer vermişler diye sinir olmuştum :D, bu W ile V arasındaki farkı tam kavrayamadım, biraz araştırdığımda ise Afterburner'dan izin verilen sınırlarda zorladığım sürece ve sıcaklık çok artmadığı sürece sıkıntı yok denmiş, sanırım biraz daha sınırları zorlayabilirim :D.

Voltaj olarak kaçı geçmemem iyi olur? Fabrikasyon voltaj 1150MV.

Evet 185W TDP kutudada yazan, hatta kart 155W'ı geçmiyor diye neden 185W TDP diye saçma bir değer vermişler diye sinir olmuştum :D, bu W ile V arasındaki farkı tam kavrayamadım, biraz araştırdığımda ise Afterburner'dan izin verilen sınırlarda zorladığım sürece ve sıcaklık çok artmadığı sürece sıkıntı yok denmiş, sanırım biraz daha sınırları zorlayabilirim :D.

Voltaj olarak kaçı geçmemem iyi olur? Fabrikasyon voltaj 1150MV.
Kendi kartımdan yola çıkarak konuşmak gerekirse 1156MV stok yani orjinal(RX 570) Bu voltaj ile 1450 MHz çıkabildim. Daha fazlası olursa zaten oyundan atar watt man ayarları geri yükledi diye bir hata alırsınız. Ben normalde voltajlı olarak OC yapmam başkasına da yaptırmam. Ama ille de yapacağım diyorsanız önce orjinal voltajı ile çıkabildiğiniz kadar çıkın. Sonrasında yavaş yavaş voltaj arttırın. Ama tavsiye etmem. (1560 MHz frekansa 1250MV ile çıkmıştım)

Kendi kartımdan yola çıkarak konuşmak gerekirse 1156MV stok yani orijinal(RX 570) Bu voltaj ile 1450 MHz çıkabildim. Daha fazlası olursa zaten oyundan atar Watt man ayarları geri yükledi diye bir hata alırsınız. Ben normalde voltajlı olarak OC yapmam başkasına da yaptırmam. Ama ille de yapacağım diyorsanız önce orijinal voltajı ile çıkabildiğiniz kadar çıkın. Sonrasında yavaş yavaş voltaj arttırın. Ama tavsiye etmem. (1560 MHz frekansa 1250MV ile çıkmıştım)

Watt man zaten can yoldaşımdır benim :D, şaka bir yana önceki ayarlarımda çok yerdim Radeon ayarlarında yaptığımda meğersem oradaki verdiğim voltajı hiç umursamıyormuş kart, bende Afterburner'a döndüm, Şu anki değerler hoş sıcaklık ve güç tüketimleride öyle, sanırım RX 580'nin 1080P'de iyice ölmeye başladığı zaman Extreme bir OC yapacağım :D.

Watt man zaten can yoldaşımdır benim :D, şaka bir yana önceki ayarlarımda çok yerdim Radeon ayarlarında yaptığımda meğersem oradaki verdiğim voltajı hiç umursamıyormuş kart, bende Afterburner'a döndüm, Şu anki değerler hoş sıcaklık ve güç tüketimleride öyle, sanırım RX 580'nin 1080P'de iyice ölmeye başladığı zaman Extreme bir OC yapacağım :D.
Aynı şekilde düşünüyorum. Yeni bir karta geçersem bende canını alacağım kartın😃. Şuan sizin için en iyisi voltaj sız çıkabildiğiniz kadar çıkın orda kalın. Bende öyle kullanıyorum. Ama power limiti açabilirsiniz korkmayın🙂.

@Tolga Samet peki hocam size de sormak istiyorum, biliyorsunuz ki RX 580'ler orijinal halinde 155W tüketir, ben Power limit açıp çekirdek hızını biraz daha arttırsam, voltaj 1120-1126MV civarı olabilir, güç tüketimi 165W'a kadar çıktığında bir sorun olur mu uzun vade de? Soğutabilirim sanırım gene ama uzun vadede yine de bir sorun olur mu?

Uzun vadede pek sıkıntı olmaz da ufak yüzdeler için gerek yok bana kalırsa. Sana kalmış karar :) Sapphire'in VRM bileşenleri o GPU için fazla. Her türlü overclocku kaldırır.

Uzun vadede pek sıkıntı olmaz da ufak yüzdeler için gerek yok bana kalırsa. Sana kalmış karar :) Sapphire'in VRM bileşenleri o GPU için fazla. Her türlü overclocku kaldırır.

1425MHz'de şu an daha düşük güç tüketiminde takılıyorum, ama işte rahat duramıyorum 1450'ye hatta 1500'e çıkarmak istiyorum :D.

Sanırım ileride yapacağım yetmediği yerde :).

Geri
Yukarı