RX 580 Alınmalı mı?

baybezelye

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, bir süredir ekran kartı araştırıyorum. Bilgisayarın diğer bileşenlerini kaliteli tutmaya çalışınca haliyle bütçe biraz azaldı. Aklımda 1660Tİ vardı. Bütçe azalınca şöyle bir gözden geçirme kararı aldım. İhtiyacım 1080p oyun oynamak. Ultra ayar takıntım da yok. Benim için RX580 iyi bir seçim midir, yoksa biraz daha yüksek bir karta mı bakmalıyım?

Ekran kartını takacağınız sistemi yazarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

Sistemi tam olarak toplamadım. Ama genel hatları ile şöyle olacak;
İşlemci: Ryzen 5 2600
Anakart: B450 Tomahawk
Kasa: Cooler Master MB511
Ram: Corsair Vengeance LPX 2x8 GB 3000MHz
SSD: Samsung 860 Evo
PSU: PSU tarafında daha bir karar veremedim.

Ekran kartı bu sisteme göre sönük kalmış gibi. Bütçe nedir?
3000 TL gibi bir bütçe var şimdilik. Anakart, kasa ve PSU daha alınmadı. Eğer şimdi alırsam ekran kartına pek bir şey kalmıyor. Fakat beklersem bir iki ay içerisinde bütçe artmış olacak.

RX 580 performans olarak sizi üzmez, 1080p de gayet iyi bir oyun deneyimi sunar ancak RX serisi ekran kartlarında görülen Wattman sorunu bu sıralar çoğu kişinin başını ağrıtıyor. RX bir kart alırsanız büyük ihtimalle bu sorunu yaşayacaksınız ve bu sorunun kesin bir çözümü yok. Bazı arkadaşlar çözdüklerini söylüyorlar, bazıları çözebilen arkadaşların yöntemlerinin kendilerinde işe yaramadığını söylüyor. Yani bu kartlardan alırsanız bir nevi kumar oynamış olacaksınız. Kafam rahat olsun diyorsanız kaliteli bir markanın kaliteli bileşenler kullanan bir GTX 1660Ti modelini tercih etmenizi öneririm.

RX 580 performans olarak sizi üzmez, 1080p de gayet iyi bir oyun deneyimi sunar ancak RX serisi ekran kartlarında görülen Wattman sorunu bu sıralar çoğu kişinin başını ağrıtıyor. RX bir kart alırsanız büyük ihtimalle bu sorunu yaşayacaksınız ve bu sorunun kesin bir çözümü yok. Bazı arkadaşlar çözdüklerini söylüyorlar, bazıları çözebilen arkadaşların yöntemlerinin kendilerinde işe yaramadığını söylüyor. Yani bu kartlardan alırsanız bir nevi kumar oynamış olacaksınız. Kafam rahat olsun diyorsanız kaliteli bir markanın kaliteli bileşenler kullanan bir GTX 1660Ti modelini tercih etmenizi öneririm.
GTX 1660Ti gerçekten güzel bir kart fakat ortada bütçe meselesi var. Şimdi aklımda bir çözüm yolu var ama ne kadar mantıklıdır bilemem. B450 Tomahawk modelini OC performansı ve kaliteli olduğu için istiyorum aslında ama biraz tuzlu bir anakart. İşlemciyi OC etmek oyunlarda pek bir katkı sağlamıyor gibi. Ben de sadece oyun oynayacağım. Bu yüzden anakart modelini düşürebilirim sanırım. Sizlerin bir önerisi var mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı