Çözüldü RX 580 düşük ekran kartı kullanımı ve FPS sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

burakdurdag

Kilopat
Yer
ERZURUM
Daha fazla  
Meslek
Kimya Mühendisi
Oyun içinde ekran kartı kullanımı yüzdesi aşırı düzensiz ve düşük dolayısıyla performans doğal olarak çok kötü. RX 580 kullanıyorum, böyle olması normal değil. Çözüm için yardım edeceklere teşekkürler.

Çözüm
Sorun çözüldü çok şükür. Afterburner ve rivaturner kaldırdıktan sonra gayet güzel duruma geldi her şey üstüne bir de temiz kurulum yaptık. Bizdekinden çok daha üstün işlemcilerin verdiği performansa yakın FPS değerleri elde ettik.
İşlemci: FX 6350
Anakart: M5A97 R2.0
Ram: 2x4 Kingston 1600MHZ
PSU: 700W FSP Hyper
HDD: 1TB Western Digital
Ekran Kartı: RX 580 8GB MSI Armor

Ekran kartını ikinci el olarak yeni aldım daha önce GTX 770 AMP kullanıyordum böyle bir sorun yoktu değişen sadece ekran kartı ve ekran kartı sürücüsü oldu. Sorun her oyunda var mesela bioschok remasteredda da var AC Odysseyde de var. Yazılımların hespi güncel. İşlemciden kaynaklı olduğunu pek zannetmiyorum çok iyi anlamam ama. Önceki ekran kartı varken yine aynı işlemci kullanımı oluyordu. Ben yazılımsal olarak güç kullanımında bir sorun olduğunu düşünüyorum ne kadar doğru bilmiyorum. Nvidia sürücüsünü güvenli modda DDU ile kaldırdım ve sonrasında AMD sürücüsünü kurdum. Sonradan şunu fark ettim Witcher 3 oyununda kart %100 kullanılıyor devamlı ve CPU ise %40 civarında kullanılmakta. Tüm ayarları da en yükseğe çekiyorum ve FPS ortalama 55 gibi. Ama elimdeki diğer tüm oyunlarda sorunlar yaşıyorum.

İşlemci: FX 6350
Anakart: M5A97 R2.0
Ram: 2x4 Kingston 1600MHZ
PSU: 700W FSP Hyper
HDD: 1TB Western Digital
Ekran Kartı: RX 580 8GB MSI Armor

Ekran kartını ikinci el olarak yeni aldım daha önce GTX 770 AMP kullanıyordum böyle bir sorun yoktu değişen sadece ekran kartı ve ekran kartı sürücüsü oldu. Sorun her oyunda var mesela bioschok remasteredda da var AC Odysseyde de var. Yazılımların hespi güncel. İşlemciden kaynaklı olduğunu pek zannetmiyorum çok iyi anlamam ama. Önceki ekran kartı varken yine aynı işlemci kullanımı oluyordu. Ben yazılımsal olarak güç kullanımında bir sorun olduğunu düşünüyorum ne kadar doğru bilmiyorum. Nvidia sürücüsünü güvenli modda DDU ile kaldırdım ve sonrasında AMD sürücüsünü kurdum. Sonradan şunu fark ettim Witcher 3 oyununda kart %100 kullanılıyor devamlı ve CPU ise %40 civarında kullanılmakta. Tüm ayarları da en yükseğe çekiyorum ve FPS ortalama 55 gibi. Ama elimdeki diğer tüm oyunlarda sorunlar yaşıyorum.
Hocam zaten nvidia sürücüsü anlamsız amd bir ekran kartı kullanıyorsunuz ayrıca işlemciniz biraz eski darboğaz gözükmüyor ama performansa etki eder ayrıca amd sistemlerde RAM frekansı performansa çok etkiler 1600 MHz çok düşük ana kartınız 2133 MHz ye kadar destekliyor RAM upgrade i öneririm performansa etki eder

Diğer tüm oyunlarda da ayarları en yükseğe ve 2K'ya çekerseniz işlemciniz kartı belki ancak besler.
O işlemci RX 580'i besleyebilecek güçte değil. Siz öyle sanmasanız da sorun işlemci.
RAM de yer yer yetersiz kalıyor olabilir.

Gtx 770 amp ile böyle bir sorun yaşamadım daha güçsüz bir kart olduğu halde ne ram ne işlemcinin eksikliğini hissetmedim pek Bf1 online haricinde. Herşey aynı sadece ekran kartı ve sürücü değişti neden daha kötü bir performans olsun ki?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı