RX 580 ekran kartına undervolt yapma

El Auria

Kilopat
Daha fazla  
RX 580 OC 8 GB ekran kartım. Bu ekran kartıma nasıl undervolt yaparım? Undervolt un zararı var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konu sana yardımcı olur. Zararı bırak yararı olur.

Bu konu sana yardımcı olur. Zararı bırak yararı olur.
RX 570 için rehber var mı?

Var. Bana gereksiz geliyor nedense UV. Kişisel tercih meselesi.
UV yapınca kart daha az güç çekiyor, daha az ısındığı için termal ömrü daha fazla oluyor, bunlara bağlı olarak fan hızı düşüyor buda fanın ömrünü arttırıyor. Fan hızının düşmesi gürültüyüde azaltıyor. Genel olarak özellikle AMD kartlar için çok faydalı.

Vakit alan bir iş olsa da sonuçlar olumlu. Kartım boşta 35W güç harcarken undervolt sonrası 33.5W'a kadar düştü. Sıcaklık ise 34-35 derecelerde gezinirken şu an 27-28 derecelerde geziniyor. GTA 5 testinde ise kartım 110-133W güç çekip sıcaklık değeri ise 68-73 civarlarında, fps ise 60-75-80 dolaylarında takılıyordu. Undervolt sonrası ise kart yer yer 90W ama ortalama 95-110W güç harcayarak sıcaklığını ise ortalama 65 derecede tuttu. Fps ise benzer değerlerde oynadı. Fan hızım ise 1800-1900'larda seyrederken işlemden sonra 1650 civarlarında seyrediyordu. Çok fazla tecrübem olmasa da aldığım sonuçlar beni tatmin etti. Rainbow testinde ise kartın sıcaklığı 73'e kadar çıkarken işlem sonrası 70'li dereceler hiç görmedim. Ortalama 65-67 civarındaydı. Daha detaylı kurcalanırsa daha iyi sonuç alınır sanırım. Bunları yazarken kontrol ettiğimde boştaki ısı 25 dereceye kadar düşmüş. Tabii oda sıcaklığının düşük olmasının da etkisi var. Malum Mart gene coşturuyor. 😁

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı