Çözüldü RX 580 fanları oyunda tam devir dönüyor ve ekran gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MAHOA

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Antalya
Herkese merhaba. Önceden olmayan fakat şimdi olan bir sorunum var.
Önceden hiçbir sorunum yoktu her şey olması gerektiği gibi oyunumu istediğim kadar oynuyordum sonra çıkıyordum.
Not: Ekran kartını sökerken mandal sıkışmıştı, sert çektim mandal kırıldı. Aynı PCI-e slotuna taktığım kart çalışıyor yani sadece mandal zarar gördü.
Şu an ise oyunda 5-10 dakika zaman geçirdikten sonra GPU fanları tam devire geçip ekran gidiyor ve BIOS pilini sıfırlamadan sistem açılmıyor.
Bu durumu nasıl aşabilirim?
Oyun: CS:GO

• ASUS ROG STRIX RX580 top.
  • MSI B450 GAMING Plus.
  • R5 2600.
  • 2x8GB 3000MHz CL16 RAM.
  • 250GB SSD + 1TB HDD.
  • 650W 80+ Bronze PSU.

Çözüm
Eğer düzelirse bana da haber verebilir misiniz? Ben de benzer problemi yaşıyorum 11400F ile 580 4 gb sürekli oyun kapanıp hata veriyor.
Yarından sonra belli olur hocam akşama doğru yazmış olurum bir aksilik olmazsa
Herkese yeniden merhaba.

PUBG de testimi gerçekleştirdim. Ortam sıcaklığı yaklaşık 28-29 derecede ve kasanın yan kapağı açık şekilde (Sharkoon TG5) yaklaşık 40 dakika kadar oyun oynadım. Arkadaşlar FPS düşüşü bile olmadı. Sorun ya slottaymış ya da PCI-E kablosundaymış ama çok yüksek ihtimal slot hasar görmüş. Oyun esnasında ulaştığım max sıcaklık 80 ortalama 76 derece oldu. Sıcaklık olarak bana yüksek geldi bu değerler. Fakat buna rağmen görüntü gitmedi, siyah mavi ekran olmadı, fare klavye tepkisi falan gitmedi, yani her şey olması gerektiği gibiydi. Karttan yana sorun olmadığına artık emin oldum. Sadece yakın zamanda garantiye gönderip termal olarak bir kontrol yaptırtacağım fakat şimdi yasaklardan dolayı evde olduğum için göndermeyeceğim. Bu süre içerisinde kapak açık kullanacağım kasayı. İşlemcim (Ryzen 5 2600) 1.375V OC lu şekilde Arctic Freezer34 DUO soğutucuyla max 63 dereceye çıktı. Oyunu olabilecek en zorlayıcı ayarları kullanarak yaptım sadece İşleme oranı %100 deydi. Tüm ayarlar ULTRA daydı. İlgilenen herkese teşekkür ederim.
Tam belirtmek için eklemek istedim: GPU - Bellek ve VRM hepsine ayrı ayrı baktım hepsi en yüksek 80 i gördü.
Bu WattMan hatası ama WattMan hatasında reset atılabiliyor ama konu sahibi dedi ki 'GPU fanları tam devire geçip ekran gidiyor ve BIOS pilini sıfırlamadan sistem açılmıyor.' işte bu sistemsel sıkıntıdır. Yazılımsal değil.
Hocam birde ben 2-3 aydır evde yoktum. Yeni geldim. Tüm güncellemeleri tek seferde yaptım. Sadece GPU sürücüsünü güncellemedim. Acaba çakışma falan olma ihtimali var mıdır windows bazında?

Büyük ihtimalle PCI-e pinlerine zarar verdin. Kısa devreye yol açıp tüm sistemede zarar verebilir.

Hayır, bu WattMan hatası değil. Olsa Windows'u açınca uyarı alır ayrıca WattMan hatasında fanlar son hıza geçip görüntüyü kesmez. Görüntüyü kesip sistemi restartlar ve önüne WattMan hatası bildirimi çıkar.
WattMan hatası deyip geçmeyin. Her sistemde farklı donanımlar farklı sonuçları göz önüne getirebiliyor. Keza arkadaşın yaşadığı sorunun ilk kısmı yani görüntünün kesilmesi ve ekran kartı fanlarının son hızda dönmesi bende de oluyor aynı zamanda bilgisayar kendini de yeniden başlatmıyor. Ben sorunu ekran kartımın fan hızlarını kendim ayarlayarak çözdüm. Fanları otomatiğe bırakırsam görüntü gidiyor, yeniden başlatmıyor ben bilgisayarı dışarıdan kapatana kadar. Diyeceğim o ki spesifik durumlar olabiliyor.

Artı -1 Eksi
WattMan hatası deyip geçmeyin. Her sistemde farklı donanımlar farklı sonuçları göz önüne getirebiliyor. Keza arkadaşın yaşadığı sorunun ilk kısmı yani görüntünün kesilmesi ve ekran kartı fanlarının son hızda dönmesi bende de oluyor aynı zamanda bilgisayar kendini de yeniden başlatmıyor. Ben sorunu ekran kartımın fan hızlarını kendim ayarlayarak çözdüm. Fanları otomatiğe bırakırsam görüntü gidiyor, yeniden başlatmıyor ben bilgisayarı dışarıdan kapatana kadar. Diyeceğim o ki spesifik durumlar olabiliyor.
Daha önce hiç Wattman hatası almadım. Ben durumun wattman olduğunu hiç sanmıyorum.

Daha önce hiç Wattman hatası almadım. Ben durumun wattman olduğunu hiç sanmıyorum.
Daha önce bir dizüstü bilgisayarda bios pili ile ilgili benzer sıkıntı yaşamıştım. Bios pili değişiminden sonra geçmişti. Bu arada deneyimlerim kadarıyla bios pili olmadan da cihazların çalıştığını gördüm.

Geri
Yukarı