Çözüldü RX 580 fanları oyunda tam devir dönüyor ve ekran gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MAHOA

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Antalya
Herkese merhaba. Önceden olmayan fakat şimdi olan bir sorunum var.
Önceden hiçbir sorunum yoktu her şey olması gerektiği gibi oyunumu istediğim kadar oynuyordum sonra çıkıyordum.
Not: Ekran kartını sökerken mandal sıkışmıştı, sert çektim mandal kırıldı. Aynı PCI-e slotuna taktığım kart çalışıyor yani sadece mandal zarar gördü.
Şu an ise oyunda 5-10 dakika zaman geçirdikten sonra GPU fanları tam devire geçip ekran gidiyor ve BIOS pilini sıfırlamadan sistem açılmıyor.
Bu durumu nasıl aşabilirim?
Oyun: CS:GO

• ASUS ROG STRIX RX580 top.
  • MSI B450 GAMING Plus.
  • R5 2600.
  • 2x8GB 3000MHz CL16 RAM.
  • 250GB SSD + 1TB HDD.
  • 650W 80+ Bronze PSU.

Çözüm
Eğer düzelirse bana da haber verebilir misiniz? Ben de benzer problemi yaşıyorum 11400F ile 580 4 gb sürekli oyun kapanıp hata veriyor.
Yarından sonra belli olur hocam akşama doğru yazmış olurum bir aksilik olmazsa
Herkese yeniden merhaba.

PUBG de testimi gerçekleştirdim. Ortam sıcaklığı yaklaşık 28-29 derecede ve kasanın yan kapağı açık şekilde (Sharkoon TG5) yaklaşık 40 dakika kadar oyun oynadım. Arkadaşlar FPS düşüşü bile olmadı. Sorun ya slottaymış ya da PCI-E kablosundaymış ama çok yüksek ihtimal slot hasar görmüş. Oyun esnasında ulaştığım max sıcaklık 80 ortalama 76 derece oldu. Sıcaklık olarak bana yüksek geldi bu değerler. Fakat buna rağmen görüntü gitmedi, siyah mavi ekran olmadı, fare klavye tepkisi falan gitmedi, yani her şey olması gerektiği gibiydi. Karttan yana sorun olmadığına artık emin oldum. Sadece yakın zamanda garantiye gönderip termal olarak bir kontrol yaptırtacağım fakat şimdi yasaklardan dolayı evde olduğum için göndermeyeceğim. Bu süre içerisinde kapak açık kullanacağım kasayı. İşlemcim (Ryzen 5 2600) 1.375V OC lu şekilde Arctic Freezer34 DUO soğutucuyla max 63 dereceye çıktı. Oyunu olabilecek en zorlayıcı ayarları kullanarak yaptım sadece İşleme oranı %100 deydi. Tüm ayarlar ULTRA daydı. İlgilenen herkese teşekkür ederim.
Tam belirtmek için eklemek istedim: GPU - Bellek ve VRM hepsine ayrı ayrı baktım hepsi en yüksek 80 i gördü.
Yeniden merhaba hocam.
DDU ile sürücü kaldırıp yenisini kurdum. O yaşadığım sorunlar gitti CS:GO için. Fakat içime sinmedi bu durum bende bir iki arkadaşla görüştüm tam teste sok dediler bana. FurMark'ı yükledim. 65 dakika boyunca hiçbir hata performans kaybı vs. olmadı. Sıcaklık normalin bir tık üzerindeydi. Max 70 ort 67-68 diyelim fakat yan kapak açıktı bu test esnasında. Havalar ısındı belki onunda etkisi vardır. Her neyse CS:GO ve FurMark'ta sorun olmadı. Az önce farklı bir oyun deneyeyim dedim ve Metro 2033 Redux'a girdim. 2 dakika oldu olmadı görüntü gitti fakat klavye fare ses falan her şey normaldi. Fanlar yine son devire geçti fakat bu sefer görüntü haricinde her şeye erişebiliyordum. Açma tuşuna basılı tutup sistemi kapattım. Sonra yeniden açtım, normal açılış yaptı PC.
Şimdi tüm bunları göz önünde bulundurarak ne yorum yapabilirsiniz?

Hocam aklıma pek bir şey gelmedi. Acaba chipset değil de VRAM'ler ısınıyor olabileceği aklıma geldi veya driver kaynaklı da olabilir.

Hocam aklıma pek bir şey gelmedi. Acaba chipset değil de VRAM'ler ısınıyor olabileceği aklıma geldi veya driver kaynaklı da olabilir.
Hocam artık dayanamadım. Gittim kırık mandallı slottan söktüm kartı, ona bağlı olan PCI-E kablosunu da söktüm. Alttaki mandalı sağlam olan slota taktım, diğer PCI-E güç kablosunu taktım. Hocam inanır mısınız hiçbir şey olmadı şuana kadar. Muhtemelen mandalı kırık olan slot GG olmuş diye düşünüyorum. Biraz zaman geçsin bakalım neler olacak.. Yarın PUBG ye girip orada 1 saat falan takılcam sırf test amaçlı. Zaten yeterince zorlanır kart ultra ayarlarda. Orada eğer sorun çıkmazsa kart sağlamdır, slot gitmiştir.

Hocam artık dayanamadım. Gittim kırık mandallı slottan söktüm kartı, ona bağlı olan PCI-e kablosunu da söktüm. Alttaki mandalı sağlam olan slota taktım, diğer PCI-e güç kablosunu taktım. Hocam inanır mısınız hiçbir şey olmadı şu ana kadar. Muhtemelen mandalı kırık olan slot gg olmuş diye düşünüyorum. Biraz zaman geçsin bakalım neler olacak. Yarın PUBG'ye girip orada 1 saat falan takılcam sırf test amaçlı. Zaten yeterince zorlanır kart Ultra ayarlarda. Orada eğer sorun çıkmazsa kart sağlamdır, slot gitmiştir.

O zaman sorun çıkmaz ise ilk başta da dediğim gibi PCI-e slotundan kaynaklıdır.

Hocam artık dayanamadım. Gittim kırık mandallı slottan söktüm kartı, ona bağlı olan PCI-E kablosunu da söktüm. Alttaki mandalı sağlam olan slota taktım, diğer PCI-E güç kablosunu taktım. Hocam inanır mısınız hiçbir şey olmadı şuana kadar. Muhtemelen mandalı kırık olan slot GG olmuş diye düşünüyorum. Biraz zaman geçsin bakalım neler olacak.. Yarın PUBG ye girip orada 1 saat falan takılcam sırf test amaçlı. Zaten yeterince zorlanır kart ultra ayarlarda. Orada eğer sorun çıkmazsa kart sağlamdır, slot gitmiştir.
Eğer düzelirse bana da haber verebilir misiniz? Ben de benzer problemi yaşıyorum 11400F ile 580 4 gb sürekli oyun kapanıp hata veriyor.

Yarından sonra belli olur hocam akşama doğru yazmış olurum bir aksilik olmazsa
Herkese yeniden merhaba.

PUBG de testimi gerçekleştirdim. Ortam sıcaklığı yaklaşık 28-29 derecede ve kasanın yan kapağı açık şekilde (Sharkoon TG5) yaklaşık 40 dakika kadar oyun oynadım. Arkadaşlar FPS düşüşü bile olmadı. Sorun ya slottaymış ya da PCI-E kablosundaymış ama çok yüksek ihtimal slot hasar görmüş. Oyun esnasında ulaştığım max sıcaklık 80 ortalama 76 derece oldu. Sıcaklık olarak bana yüksek geldi bu değerler. Fakat buna rağmen görüntü gitmedi, siyah mavi ekran olmadı, fare klavye tepkisi falan gitmedi, yani her şey olması gerektiği gibiydi. Karttan yana sorun olmadığına artık emin oldum. Sadece yakın zamanda garantiye gönderip termal olarak bir kontrol yaptırtacağım fakat şimdi yasaklardan dolayı evde olduğum için göndermeyeceğim. Bu süre içerisinde kapak açık kullanacağım kasayı. İşlemcim (Ryzen 5 2600) 1.375V OC lu şekilde Arctic Freezer34 DUO soğutucuyla max 63 dereceye çıktı. Oyunu olabilecek en zorlayıcı ayarları kullanarak yaptım sadece İşleme oranı %100 deydi. Tüm ayarlar ULTRA daydı. İlgilenen herkese teşekkür ederim.
Tam belirtmek için eklemek istedim: GPU - Bellek ve VRM hepsine ayrı ayrı baktım hepsi en yüksek 80 i gördü.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı